Kilka słów o granitowej kostce brukowej

Granitowa kostka brukowa

Wybór kostki granitowej stanowić może ciekawą alternatywę dla kostki brukowej. Wybór granitowej kostki to inwestycja na lata. Podstawową cechą, która opowiada się za wyższością kostki granitowej nad brukową jest jej trwałość. Wykonane z kostki granitowej przedgarażowe wjazdy, chodniki, tarasy i inne elementy budowlane odporne są na ścieranie, mają bardzo dużą wytrzymałość obliczaną na setki lat, a także odporne są na warunki pogodowe – mrozoodporność oraz nasiąkanie. Dodatkowo nie tracą one swojego naturalnego koloru. Tak więc łączy w sobie piękno i zwiększoną wytrzymałość. Powierzchnie wykonane z cegły czy też betonu pękają pod wpływem mocnego uderzenia bądź nacisku oraz kruszą się wraz z upływem czasu. Powierzchnie granitowe natomiast absorbują energię dlatego ich jakość pozostaje niezmienna przez długie lata. Tak więc oprócz otoczenia domowego, taki wytrzymały materiał można stosować np. przy drogowych zajazdach, hotelach itp.

Kostka granitowa posiada również takie zalety ze względu na swoją trwałość, że można ją wielokrotnie wykorzystywać, a nigdy nie traci ona na swojej jakości, a przez to nie traci też na wartości. Granit nie pozostaje też w tyle za zwykłą kostką brukową pod względem dobierania i układania ciekawych i barwnych wzorów, dzięki dużym wyborze rozmiarów i kolorów, które naturalnie wyglądają w każdym otoczeniu. Kostka granitowa dostępna jest w kolorach granitowych z domieszką takich barw jak: rudy, czerń, czerwień, szary, żółty.

Wybierając granit, decydujesz się na piękno i oryginalność, a jednocześnie zachowujesz walory, które nie są do osiągnięcia przez zwykłą kostkę – zwiększona wytrzymałość, nie traci swojego naturalnego koloru, łatwiejsze utrzymanie czystości (w przypadku zwykłej kostki cieknący na podjeździe z samochodu olej pozostawi plamy niemożliwe do usunięcia) – kostka granitowa ma minimalną tendencję do nasiąkania.

Wzory kostki brukowej

To właśnie za sprawą olbrzymiego wyboru we wzornictwie kostki brukowej, nastąpił błyskawiczny wzrost jej popularności. Dostępność różnych kolorów, wzorów, możliwości w układaniu deseni, sprawia, że wybór kostki zaspokoi nawet najwybredniejsze gusta, a dodatkowo taki wybór spowoduje łatwość w dopasowaniu ich do kolorystyki domu oraz jego otoczenia. Brukowa kostka produkowana jest w wielu geometrycznych kształtach oraz nieregularnych. Najczęściej spotykanymi formami są: prostokąt, kwadrat, fala o łagodnie wyginających się brzegach, sześciokąt i domino przypominające kość.

Wzory kostki brukowej

Jeżeli umiejętnie zestawimy kolory i kształty elementów, możemy uzyskać na prawdę ciekawe wzory – nawet trójwymiarowe. Taki wzór można zaprojektować i wymyślić sobie samemu, lub skorzystać z projektów producenta i może zobaczyć jego wcześniejsze pomysły, a któryś z nich akurat przypadnie nam do gustu. Kostka brukowa nadaje się nie tylko do układania podjazdów czy ścieżek, ale może stanowić placyk w miejscu gdzie wypoczywamy i z powodzeniem możemy na nim ustawić stolik i leżaki. Obecnie z powodzeniem można układać powierzchnie w kształcie koła lub półkola. W tym celu powinniśmy jednak zaopatrzyć się w odpowiednie zestawy elementów o różnej wielkości, które w docelowym efekcie złamią proste linie wzoru. Bardzo ciekawe rezultaty otrzymamy stosując kostkę śrutową (o śrutowanej powierzchni), będą to tzw. rozety imitujące stary bruk. Występują również elementów o powierzchni licowej, które ‚naśladują’ naturalny kamień. Ciekawe wzory kostki możecie zobaczyć w tym miejscu – firma Drokan-1 proponuje bardzo ciekawe rozwiązania.

Elegancji potrafią też nadać elementy wykończeniowe – występują w tych samych kolorach, są to elementy krawędziowe (połówkowe i łukowe). Do umocnień i estetyki wykończenia, służą obrzeża, krawężniki, palisady, o różnej wysokości i długości i innym efekcie wizualnym.

Pamiętaj, że decydując się na wzór kostki oraz kolor, wykonywać będziesz na ogół dużą powierzchnię. Dobór zbyt intensywnej barwy lub nazbyt zawiły wzór, mogą przyćmić kolorystykę elewacji domu i odwrócić od niego uwagę, a to nie jest nazbyt pożądany efekt. Postaraj się o dobre skomponowanie otoczenia względem domu.