Klimatyzacja w naszym domu – rodzaje i funkcje

montaż klimatyzacji Kraków

Dziś, coraz więcej osób decyduje się na zakup klimatyzacji. Odpowiedni system jest nam w stanie zapewnić przede wszystkim chłodzenie i ogrzewanie powietrza. Warto jednak dodać, że w wielu przypadkach, możemy również wybrać funkcję wentylatora. Wówczas, klimatyzacja nie zmienia temperatury otoczenia, ale wentyluje całe pomieszczenie.

Większość z nas zapewne stosuje różne systemy klimatyzacji lub zamierza się w taki zaopatrzyć. Wiele jest zalet posiadania klimatyzacji w naszym domu lub mieszkaniu. Funkcje, jakie posiada każda klimatyzacja, to między innymi:

  • Chłodzenie i grzanie powietrza,
  • Wentylowanie pomieszczeń,
  • Neutralizowanie drobnoustrojów, wirusów i bakterii,
  • Zapobieganie powstawania wilgoci,
  • Zapewnienie czystego i świeżego powietrza przez cały czas.

Warto dodać, że systemy można dowolnie regulować. Każdy system posiada swój własny panel – najczęściej bezprzewodowy – dzięki któremu można dowolnie regulować i zmieniać docelową temperaturę oraz wydajność. Poszczególne modele dają nam także możliwość zaoszczędzenia sporych wydatków. Systemy klimatyzacji są coraz bardziej popularne, przez co ich ceny znacznie zmalały w ostatnich latach. Przystępna cena układów umożliwia każdemu z nas na zaopatrzenie się w odpowiedni model. Trzeba również dodać, iż eksploatacja systemów nie jest droga. Układ będący w stanie spoczynku, nie pobiera energii, przez co możemy znacznie ograniczyć koszta.

montaż klimatyzacji

fot.: Klimasoft

Rodzaje klimatyzacji

Istnieje kilka podstawowych typów klimatyzacji. Mogą się one różnić zarówno wyglądem, jak i funkcjami. Kształt, kolor, wielkość oraz typ urządzenia, to podstawowe kryteria, które bierze się pod uwagę, podczas dopasowywania odpowiedniej klimy do naszego domu. Różnorodne, dodatkowe funkcje posiada każdy model i rodzaj urządzeń.

Największą popularnością cieszą się systemy naścienne. Jest to rodzaj klimy, jaki możemy spotkać nie tylko w domach mieszkalnych, ale i w biurach, restauracjach oraz innych budynkach użyteczności publicznej. Mocowane na ścianach nie zwracają na siebie dużej uwagi – dzięki odpowiednim kolorom i niewielkim gabarytom, urządzenie nie psuje stylu, w jakim urządzony jest pokój. Urządzenia kasetonowe z kolei, montuje się na suficie. Jest to rodzaj klimatyzacji, który często stosuje się w budynkach użyteczności publicznej. Niekiedy możemy spotkać się z klimatyzacją przypodłogową. Jest to komfortowa i dyskretna opcja. Podobnie jest z klimą kanałową, czyli taką, która jest montowana bezpośrednio w suficie. Równie popularne są systemy Multisplit oraz VRF i VRV.

W zależności od typu klimatyzacji oraz od jej modelu, możemy liczyć na wiele różnych funkcji dodatkowych i zalet. Najbardziej znanymi, są: czujnik ruchu, praca w trybie ekonomicznym, cicha praca oraz regulacja prędkości wentylatora. Wybierając klimatyzację do mieszkania, mogą Państwo dopasować odpowiedni model według waszych wymagań oraz potrzeb – mówi monter i serwisant z firmy montującej klimatyzację Klimasoft.

klimatyzacja kasetonowa

fot.: Klimasoft

Serwis i montaż

Dobra firma oferująca różnorodne systemy klimatyzacji, zapewni nam również montaż i serwis urządzeń. Niezależnie od rodzaju klimatyzacji, jaki wybierzemy, zostanie on odpowiednio zamontowany prze ekipę fachowców. Ze względu na funkcje, jakie pełni klimatyzacja, należy ją odpowiednio zamontować. Wszystkie części wewnętrzne i zewnętrzne, muszą zostać podłączone we właściwy sposób, by zapewnić odpowiednią filtrację powietrza. Montaż jest szybki i sprawny, a zarazem dokładny.

Czynności, jakie wchodzą w skład prac serwisowych, również muszą zostać wykonane przez doświadczone osoby. Firma oferująca systemy klimatyzacyjne, jest nam w stanie zapewnić tę usługę. Regularny przegląd, serwis i naprawa, pozwolą na wydłużenie żywotności naszej klimatyzacji. Sprawnie działający układ będzie miał zawsze pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Fachowcy, podczas prac serwisowych, dokładnie dezynfekują wewnętrzną część układu i dokonują pomiarów ciśnienia czy temperatury. Oprócz tego, ich zadaniem jest skontrolowanie, czy wszystkie części układu działają poprawnie.