Klinika laryngologiczna — co leczy chirurg otolaryngolog?

klinika laryngologiczna Wrocław

Otolaryngologia nie jest dla wszystkich znanym terminem, a jest to ważny dział medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi, takich, jak gardło, nos, ucho i krtań. W zakres tej dziedziny wchodzi również chirurgia, np. szczękowa, a także endoskopia czy mikrolaryngoskopia. Otolaryngologia zajmuje się także leczeniem dolegliwościami języka, zatok przynosowych, gruczołów ślinowych, przełyku oraz dolnych dróg oddechowych. Jest to ta sama dziedzina medycyny, jak laryngologia, mimo że ta nazwa nie jest tak rozpoznawalna, jak laryngologia.

Czym jest otolaryngologia?

Specjalnością otolaryngologa jest przede wszystkim profilaktyka, diagnozowanie i leczenie chorób narządów głowy i szyi, wykonuje również niezbędne zabiegi. Do tego specjalisty udamy się również, jeśli mamy problemy z narządami zmysłów: węchu, smaku, równowagi i słuchu. Termin otorynolaryngolog pochodzi bowiem z języka greckiego i oznacza kolejno: ucho (otos, oros), krtań (laryngos), nos (rhinos, rynos) oraz gardło (pharyngos). Prawidłowe postępowanie laryngologiczne często wymaga nie tylko stosowania środków farmakologicznych, zwalczających stan zapalny, ale i metod chirurgicznych, choćby w zakresie leczenia gruczołów ślinowych, języka, zatok przynosowych, krtani, migdałków, ucha.

Zabiegi wykonywane przez chirurga otolaryngologa często mają na celu usunięcie wad wrodzonych, ale zazwyczaj dotyczą zmian patologicznych powstałych w wyniku stanów zapalnych (wysiękowe zapalenie uszu, przerost migdałków, etc.) lub nowotworów. Ponadto otolaryngolodzy specjalizują się także w chirurgii szczęki, zabiegach endoskopowymi przełyku czy dolnych dróg oddechowych oraz chirurgią rekonstrukcyjną.

Jakie zabiegi może wykonać klinika laryngologiczna?

Najpopularniejszym zabiegiem wykonywanym przez lekarza tej specjalizacji jest operacja wycięcia migdałków. Jest to niezwykle ważny zabieg wykonywany zwłaszcza na dzieciach, które często chorują na anginę. Migdałki są organem obronnym organizmu wytwarzającym przeciwciała w początkowym życiu człowieka, jednak z czasem przestają pełnić swoją funkcję i jeżeli dochodzi do ich powiększenia, pojawiają się liczne powikłania takie, jak problemy z oddychaniem, nawracające infekcje, ropnie i tym podobne. Głównym czynnikiem, kwalifikującym do zabiegu, są nawracające infekcje u dzieci (w 90%), a także powodem ich usunięcia u dzieci jest obturacyjny bezdech senny.

laryngolog wrocław

Drugim najczęściej wykonywanym zabiegiem jest septoplastyka, czyli zabieg korekcji krzywej przegrody nosowej. W wyniku skrzywienia przegrody nosa u wielu pacjentów występują problemy z oddychaniem, ponadto częstym powikłaniem jest zapalenie zatok, pojawiające się z powodu zaburzonego przepływu powietrza.

Obecnie klasyczna operacja przegrody wykonywana jest coraz rzadziej, ustępując metodom endoskopowym. Ta druga metoda daje rzadsze powikłania, a zmniejszenie objawów obserwuje się u większego odsetka pacjentów.

Kolejnym często wykonywanym zabiegiem jest adenotomia, czyli wycięcie trzeciego migdałka. Jest to krótki i prosty zabieg. Wykonywany jest przez jamę ustną. Za pomocą specjalnego noża usuwa się migdałek gardłowy, a następnie tamuje się ewentualne krwawienie. Po ustąpieniu krwawienia i skontrolowaniu jamy nosowo-gardłowej, anestezjolog wybudza dziecko. Czas trwania zabiegu to zwykle godzina.

W przypadkach, kiedy przerostowi trzeciego migdałka towarzyszy przerost migdałków podniebiennych, przeprowadza się zabieg ich jednoczesnego przycięcia, czyli tonsillotomię.

Kolejnym zabiegiem coraz bardziej zyskującym na popularności jest polipektomia, czyli operacja usunięcia polipów nosa.

Problemem, którym zajmuje się chirurg laryngolog jest także uvuloplastyka. Za tą enigmatyczną nazwą kryje się zabieg pomagający pacjentom zmagającym się z chrapaniem. Zabieg wykonywany jest przez jamę nosa. Do nosa zakłada się specjalną pętlę, którą usuwa się polip. Po skontrolowaniu jam nosa i ewentualnym usunięciu pozostałych polipów zakłada się opatrunki tamujące krwawienie. Czas trwania zabiegu to także około godziny. Jest to zabieg wykonywany w przypadku chrapania, a także bezdechów sennych, gdy stwierdzony jest przerost języczka i nadmiernie wiotkie, wydłużone podniebienie miękkie.

Podsumowując, chirurg otolaryngolog może pomóc nam w wielu problemach związanych z narządami słuchu, mowy, a także nosa. Podejmując decyzję o zabiegu dla siebie lub swojego dziecka warto rozważyć wybór placówki. Jakość usług opieka wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego, warunki, w jakich przebywają pacjenci, sprawiają, że zwłaszcza ci najmłodsi przeżywają mniej stresu, a także czują się zaopiekowali i potraktowani z wyjątkową troską.