Kolmanskop – historia miasta w Namibii
Wybierając się na wczasy do Namibii, nie sposób nie odwiedzić pustynnego miasta duchów Kolmanskop. Miasto charakteryzuje się nadzwyczaj interesującą historią. Pomimo tego, że od kilkudziesięciu lat jest opuszczone, rocznie przybywa do niego mnóstwo turystów, ciekawych historii i lokalnych atrakcji. Kolmanskop stanowi również doskonałe miejsce do pracy fotografów.
Kolmanskop – historia opuszczonego miasta
Na południu Namibii, niedaleko portu Lüderitz znajduje się część zakopanego w piasku miasta górniczego Kolmanskop. Prawdopodobnie powstało w 1908 roku, kiedy to znaleziono tam złoża diamentów. Niestety, ledwo po kilku latach kopalnie przestały wydobywać diamenty, a już w latach 50. miasto zupełnie opustoszało.
W czasach największego dobrobytu, mimo braku dostępu do źródeł wody oraz żywności, zbudowano miasto dla poszukiwaczy diamentów i ich rodzin. W mieścicie oprócz domów mieszkalnych pojawił się również szpital oraz szkoła, a także hala sportowa. W kolejnych latach powstało kasyno, a także z portu doprowadzono linię kolejową, co znacznie usprawniło pracę górników. Z racji tego, ze miasto leżało w miejscu o bogatych złożach diamentów, z dochodów mogło finansować kolejne rozbudowy.
Miasto było w posiadaniu rąk niemieckich, stąd też cała architektura nawiązywała stylem do budynków w Niemczech.
W momencie wybuchu I wojny światowej, wojska południowoafrykańskie, które zajęły miasto, zawiesiły wydobycie diamentów. Po wojnie okazało się, że diament nie jest już na tyle pożądanym surowcem, że jego wydobywanie choć wznowione, nie cieszyło się już takim znaczeniem. Zwłaszcza, że złoża bardzo szybko zaczęły się wyczerpywać, a górnicy nie mieli już tyle pracy.
W końcówce lat 20. kopalnia nie miała już żadnych złóż, a górnicy zaczęli opuszczać Kolmanskop, zostawiając swoje dobytki bez opieki. Dokładnie w roku 1956 miasto zupełnie opustoszało, a piasek zasypał większość pięknych niegdyś budynków.
Kopalnia diamentów na pustyni – jak powstała?
Kopalnia diamentów, która stała się miejscem, w którym bogacili się mieszkańcy miasta Kolmanoskop została odkryta przez Zachariasa Lewala. Władze niemieckie bardzo szybko podjęły decyzję o budowie kopalni i jak najszybszym rozpoczęciu wydobywania złóż. Efektem tego było powstanie całego miasta, w którym w latach 20. XX wieku zamieszkiwało niemal 300 poszukiwaczy diamentów wraz z 40 dziećmi. Warto również wspomnieć, że w kopalniach wykorzystywano do pracy lokalny lud Owambo. Prace kopalniane mimo tego, że współcześnie są już uznane za zakończone, szacuje się na wydobycie aż 6 milionów karatów diamentów.
Atrakcje dla turystów w mieście Kolmanskop
Współcześnie Kolmanskop nie jest już do końca opuszczonym miastem. Budynki, które nie zostały zasypane przez piasek, zostały częściowo odnowione. Aktualnie są przekształcone w atrakcję turystyczną zarówno dla wycieczek zorganizowanych, jak i osób prywatnych. Niektóre zabudowania zostały odrestaurowane do stanu pierwotnego, dzięki czemu można oglądać piękną architekturę tych okolic. Niektóre jednak domy w dalszym ciągu pozostają przysypane piaskiem. Jednakże wnętrza pełne pustynnego piasku można fotografować, dzięki czemu sporo turystów przywozi z wycieczki niepowtarzalne pamiątki.
Zasypane piaskiem budynki stanowią niezwykle oryginalną atrakcje turystyczną dla odwiedzających. Rzadko kiedy można spotkać taki krajobraz na pustyni, zwłaszcza niedaleko portu. Okoliczne plenery stanowią doskonałe tło również dla profesjonalnych fotografów do sesji zdjęciowych.
Jak wybrać się do Kolmanskopu?
Miasto warto zwiedzić przebywając w Namibii. Można to zrobić na własną rękę, ale znacznie łatwiej jest odwiedzić Kolmanoskop podróżując po regionie z całą wyprawą, wraz z przewodnikiem.
Wyprawy do Afryki – http://www.namibia.com.pl/