Korekcja odstających uszu – jak przebiega otoplastyka

odstające uszy

Jeśli Twoje uszy odstają, lub są zniekształcone, to otoplastyka może być dla Ciebie rozwiązaniem. To operacja, która najczęściej jest wykonywana u dzieci w wieku od 5 do 14 roku życia. Jednak nigdy nie jest za późno, żeby dokonać zmian i nawet dorośli często się jej poddają. Otoplastyka może korygować wystające uszy, nienormalnie duże płatki uszu oraz inne problemy.

Czy warto zdecydować się na otoplastykę?

Pierwszym krokiem jaki powinniśmy zrobić jeżeli zastanawiamy się nad korekcją odstających uszu jest skonsultowanie się z chirurgiem. Na pierwszym spotkaniu opowiedzmy o naszych celach, oczekiwaniach i historii medycznej. Zapytajmy o ryzyko, korzyści, koszty oraz wraz z nim ustalmy, czy nasze oczekiwania co do rezultatów zabiegu są realistyczne.

Dzięki takiemu spotkaniu uzyskamy komplet informacji, który pomoże nam podjąć decyzję. Jeżeli odstające uszy to nasz kompleks od wielu lat i odbierają nam one pewność siebie, to na pewno warto zdecydować się na zabieg. To zdecydowanie poprawi nasze samopoczucie i sprawi, że nasza jakość życia się poprawi.

Jak przebiega otoplastyka?

Otoplastykę możemy chcieć przeprowadzić jeżeli nasze uszy za bardzo odstają od głowy, ale nie tylko. Przeprowadza się ją również jeżeli nasze uszy są nieproporcjonalnie duże w stosunku do głowy lub jesteśmy niezadowoleni z rezultatów poprzedniej operacji. Zazwyczaj wykonuje się na po obu stronach, aby zoptymalizować rezultaty.

Korekcję odstających uszu można wykonać w każdym wieku po osiągnięciu pełnych ich rozmiarów. Zazwyczaj uważa się, że można to zrobić po 5 roku życia. Zabieg ten nie zmienia umiejscowienia uszu, ani nie wpływa na zdolność słyszenia.

operacja chirurgiczna

Istnieje klika sposobów na zmianę kształtu ucha. Jeden polega na wycięciu chrząstki, która jest głównym budulcem naszych uszu. Inny polega nakładaniu i zszywaniu chrząstki zamiast jej wycinania. W obydwu przypadkach chirurg zaczyna od małego nacięcia z tyłu ucha. To umożliwi dostęp do chrząstki w celi przeprowadzenia niezbędnej procedury. Po zakończeniu operacji chirurg zamyka nacięcia szwami.

Czego możemy się spodziewać po otoplastyce?

Operacja  zazwyczaj trwa około dwóch – trzech godzin. Wszystko jednak zależy od tego na ile złożona jest to procedura w naszym przypadku. Nie należy się więc zdziwić, ani niepokoić, jeżeli zajmie ona więcej czasu. Najlepiej zapytać naszego lekarza, który będzie w stanie podać przybliżony czas zabiegu.

Jeżeli dostaniemy znieczulenie ogólne to nie będziemy mogli jeść ani pić po północy w nocy poprzedzającą operację, ani rano. Ostatni posiłek przed zabiegiem powinien być bardzo lekki.

Większość korekcji odstających uszu odbywa się w gabinecie chirurga lub ambulatorium. Po operacji powinniśmy nosić luźną, wygodną odzież. Unikajmy wysokich kołnierzy i ubrań wkładanych przez głowę z wąskim dekoltem. Dobrym rozwiązaniem są góry na guziki, które w ogóle nie wymagają wciągania przez głowę. Chodzi oczywiście o to, aby nie podrażnić naszych uszu.

Jeżeli jesteśmy dorośli to może się okazać, że zostaniemy wypuszczeni do domu jeszcze tego samego lub następnego dnia. W takiej sytuacji powinniśmy zaplanować swój transport po operacji, gdyż nie będziemy mogli prowadzić. Najlepiej też będzie, żeby ktoś został z nami na pierwszą noc po całej procedurze w domu.

Po zabiegu chociaż przez tydzień powinniśmy zostać w domu. Nasza głowa będzie zabandażowana. Bardzo istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich, zwłaszcza dotyczących opieki nad raną i opatrunków. Tylko to może nam zapewnić bezproblemowe leczenie.

Nasz chirurg powie nam jak długo będziemy musieli nosić bandaż i jak się opiekować nim podczas snu. Prawdopodobnie będziemy zobowiązani do jego noszenia przez co najmniej 3 dni. Po jego usunięciu możemy otrzymać opatrunek typu opaska. Czasem zaleca się jego noszenie nawet przez trzy tygodnie. Szwy, które muszą być usunięte chirurg usunie około tygodnia po zabiegu. Możemy spodziewać się względnie mało widocznych blizn za uszami, które z czasem zbledną i staną się jeszcze mniej widoczne.