Koszty budowy utrzymania domu w 2022 r. – sprawdź w jaki sposób oszczędzasz budując dom energooszczędny!

łazienka

W roku 2022 rośnie koszt budowy domu, co jest związane między innymi ze wzrostem cen materiałów budowlanych. Inwestorzy planujący budowę z kredytu rezygnują z niej lub odkładają na później ze względu na rosnące stopy procentowe i inflację. Spada ilość inwestycji, co jest związane ze wzrostem kosztów robót budowlanych. Wielu Polaków własnymi siłami kończy rozpoczęte inwestycje. Rosną także koszty utrzymania domów jednorodzinnych, dlatego przed rozpoczęciem budowy warto zdecydować się na kupno projektu domu energooszczędnego, który nie będzie generował dużych nakładów finansowych, szczególnie na ogrzewanie.

Jak w 2022 roku wzrosły koszty utrzymania domu?

Według Głównego Urzędu Statystycznego koszty utrzymania domu w 2022 roku wzrosły średnio o ponad 14%. Jest to związane przede wszystkim ze zwiększonymi opłatami za opał i gaz. Wzrost najbardziej odczuli właściciele domów jednorodzinnych, którzy musieli zapłacić za gaz więcej o 39,9%, a także ci, ogrzewający nieruchomość drewnem, gdyż zdrożało ono niemal o 42%. W stosunku do 2021 roku wzrosły również opłaty za odbiór odpadów komunalnych, najmniejszy zaś zanotowano za odbiór wody.

Jak wzrosły koszty budowy domu?

W roku 2022 wzrosła także cena budowy nieruchomości, jest wyższa o przeszło 14%. Więcej trzeba było zapłacić za roboty budowlane, dlatego niektórzy inwestorzy indywidualni zdecydowali się na samodzielne wykonywanie prac, tylko do wysoko specjalistycznych wynajmując fachowców. Polacy podejmują roboty wykończeniowe takie jak: malowanie ścian, układanie płytek, wykonywanie posadzek, ponieważ koszt robocizny przekracza często wartość materiałów budowlanych. Decydując się na budowanie systemem gospodarczym można bardzo dużo zaoszczędzić. Inwestorzy, którzy czują się na siłach podejmują się nawet wykonywania takich prac jak: wylanie fundamentów, murowanie ścian, układanie stropów, tynkowanie elewacji. Posiadając podstawowe narzędzia budowlane, można bardzo ograniczyć koszty budowy domu.

W jaki sposób ograniczyć koszty związane z utrzymaniem domu?

Ceny materiałów budowlanych nieustannie rosną. Najwięcej trzeba zapłacić za izolacje termiczne, płyty OSB, materiały do suchej zabudowy, do wykonania ścian i kominów oraz rynny. Nieco mniej kosztują materiały instalacyjne i do wykonania ogrzewania. Praktycznie we wszystkich grupach notuje się mniejszy lub większy wzrost cen, który przekłada się na wysoki kosztów budowy domu. Pomimo spadku liczby nowych inwestycji rynek utrzymują remonty. W związku ze zwiększonymi kosztami utrzymania budynków właściciele domów jednorodzinnych decydują się, pomimo wzrostu cen materiałów budowlanych, na ich termomodernizację, co pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i poprawić komfort życia mieszkańców.

Dlaczego warto kupować projekty domów energooszczędnych?

Przed budową domu warto zastanowić się nad zakupem projektu domu energooszczędnego, którego założeniem jest obniżenie kosztów eksploatacji. Główną zaletą tego rodzaju nieruchomości jest ograniczenie strat ciepła. Dom energooszczędny ze względu na sposób rozchodzenia się ciepła i uniknięcie jego strat przez dach powinien być piętrowy, z jednospadowym dachem, bez lukarn i wykuszy, najlepiej o prostokątnym planie i niezbyt dużej powierzchni. Im nieruchomość jest mniejsza, tym mniej powierzchni do ogrzania. Zaletą niedużego domu jest również mniejsza ilość materiałów budowlanych na jego realizację. Kolejną cechą domu energooszczędnego są dobre okna. Należy pamiętać, że im większa ich powierzchnia, tym większe straty ciepła.

W nowoczesnym budownictwie trudno uniknąć dużych przeszkleń, gdyż jest to materiał często wykorzystywany w projektach architektonicznych. Wybierając tego rodzaju produkt trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła oznaczony literą U. Odpowiednie okna dla domu energooszczędnego posiadają współczynnik na poziomie 0,8W/m2K, który informuje nas, ile ciepła ucieka przez całe okno. Im niższa jest wartość współczynnika Uw, tym cieplejsze będzie nasze okno. Przy oknach energooszczędnych ważne jest, aby jego wartość nie była wyższa niż 1,3 W/m2K.  Rynek oferuje także wielkoformatowe okna o przenikalności na poziomie 0,67 W/m2K, dlatego inwestor nie musi rezygnować z widoku pięknej, otwartej przestrzeni.

projekt

Kolejną cechą tego rodzaju nieruchomości jest wykorzystanie odpowiednich materiałów do ocieplenia budynku. Warstwa wełny mineralnej lub styropianu nie powinna być mniejsza niż 20 centymetrów. Po porównaniu wydatków na energię zużytą przez dom energooszczędny w stosunku do standardowego budynku okazuje się, że są one zdecydowanie niższe, dlatego warto kupić projekt tego rodzaju nieruchomości.