Krzywy kręgosłup u dziecka – jak temu zapobiec?
Być może trafiłeś na ten artykuł, śledząc niepokojące doniesienia na temat coraz powszechniejszych wad postawy u najmłodszych dzieci.
Do najpoważniejszych schorzeń zaliczamy niepożądane skrzywienia kręgosłupa, które powodują realne dolegliwości bólowe i mogą w znacznym stopniu obniżyć komfort życia pacjenta. Czy współcześni nastolatkowie są na nie skazani? Na szczęście nie! Dowiedz się w jaki sposób uchronić swoje dziecko przed krzywym kręgosłupem.
Jak rozwija się kręgosłup dziecka?
Gdy dziecko znajduje się w łonie matki, jego plastyczny kręgosłup naturalnie przyjmuje wygodną pozycję w kształcie litery C. Dopiero nauka chodzenia zmusi maluszka do wypięcia brzuszka do przodu, bez którego nie uda mu się uzyskać równowagi. Kształt litery S, który znamy z ilustracji w podręcznikach do biologii zaczyna być wyraźny dopiero u dzieci około szóstego roku życia.
Przez cały ten czas dynamicznie rozwijający się układ kostny jest bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne i może zaadaptować nieprawidłowe przyzwyczajania. Warto dodać, że kręgosłup nie przestaje rosnąć i modelować swojej pozycji aż do osiemnastego roku życia osoby.
Dwa niezwykle istotne okresy dla formowania poprawnej postawy ciała to okres intensywnego wzrostu przypadający zazwyczaj na rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej i wejście w wiek dojrzewania, gdy ze względu na rozwijanie się dorosłej sylwetki zmienia się środek ciężkości ciała.
Dlaczego dzieci coraz częściej cierpią na schorzenia kręgosłupa?
Schorzenia kręgosłupa uzyskały obecnie miano chorób cywilizacyjnych. Nasze dzieci przychodzą na świat, w którym dużą ilość czasu spędza się na siedząco przed migoczącymi ekranami. Gdy nauka w szkole i przygotowania do matury stają się coraz większym wyzwaniem, młody człowiek spędza przy biurku więcej czasu kosztem lubianej niegdyś aktywności fizycznej.
Dzieci zazwyczaj trudno jest przekonać do wyrabiania poprawnych nawyków podczas siedzenia przy biurku. Często zdarza im się siedzieć na zgiętej nodze, garbić się lub opierać przechyloną głowę na ręce, której łokieć spoczywa na blacie.
Nie ma jednak powodu do paniki. Wszystkie te czynniki składają się na otoczenie nieprzyjazne naturalnemu rozwijaniu się kręgosłupa dziecka, ale przecież to my mamy ogromny wpływ na tryb życia i aktywności naszych pociech. Zagrożenia płynące ze spędzania długich godzin przy biurku można redukować pozytywnymi, zdrowymi praktykami.
Jak zapobiegać powstaniu wady kręgosłupa u dziecka?
By odpowiedzialnie wspomagać prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, należy zadbać o jego zdrowy sen. Używany materac nie powinien być zbyt miękki, lecz dobrany do wagi pociechy. Niekorzystne jest także wkładanie pod głowę zbyt wysokiej poduszki. Do aktywności wzmacniających mięśnie grzbietu i wspierających prawidłową postawę zaliczamy:
- Pływanie na basenie;
- Codzienną gimnastykę poranną;
- Kolarstwo oraz narty biegowe;
- Zabawę na słonecznym podwórzu, dzięki której organizm dziecka ma szansę pozyskać niezbędną dla kości witaminę D.
Nie możemy zapomnieć także o diecie bogatej w wapń, czyli uwzględniającej nabiał, ryby i chude mięso. Ważne jest również dobranie odpowiedniego tornistra z usztywnionym tyłem i szerokimi szelkami.
Krzywy kręgosłup u dziecka – gdzie udać się po pomoc?
Obawiasz się, że możesz przegapić wadę postawy u swojego dziecka? Przyjrzyj się, jak wyglądają jego plecy bez koszulki. Czy ramiona i łopatki znajdują się na tej samej wysokości? Czy żadne z bioder nie wygląda na wypchnięte w bok względem drugiego? Kiedy dziecko wykona skłon na wyprostowanych nogach, sprawdź, czy jego plecy są symetrycznie wysklepione po obu stronach kręgosłupa.
Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały, pamiętaj, że jedyną osobą kompetentną do zdiagnozowania wad postawy u Twojej pociechy jest ortopeda. Wizyta u lekarza jest niezbędna, by dobrać prawidłowe leczenie i profilaktykę, które nie pogłębią istniejącego już problemu.
Szukasz miejsca, w którym odbywa się nowoczesna i jakościowa rehabilitacja dzieci w Gdańsku? Zapoznaj się z ofertą Centrum Spine – placówki medycznej tworzonej przez lekarzy i fizjoterapeutów specjalizujących się w leczeniu schorzeń układu kostnego także u najmłodszych. Prawidłowa postawa i zdrowy rozwój regulujących ją mięśni są niezwykle ważne dla śmiałego wejścia w dorosłość.