Maszyny do obróbki aluminium

konstrukcja z aluminium

 

Aluminium jest to glin o czystości technicznej, który w zależności od otrzymywania posiada rożne ilości zanieczyszczeń. Jest to materiał popularnie wykorzystywany do procesu wytwarzania różnorodnych produktów. Do jego obróbki konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych maszyn i sprzętów, które zagwarantują efektywną pracę bez dużych strat materiału wiążących się z dodatkowymi kosztami.

Jakie maszyny są wykorzystywane do obróbki aluminium?

Automaty tnące do aluminium są powszechnie wykorzystywane zarówno w wielu mniejszych jak i większych firmach a także przez klientów indywidualnych. Automaty tnące do aluminium gwarantują szybkie i precyzyjne cięcie wykonane tarczą tnącą. Maszyna ta gwarantuje małą stratę materiału na wióry, więc przedsiębiorcy często wybierają tę opcję, bo nie narażają się na dodatkowe koszty. Zastosowana tarcza może być dobierana do konkretnych potrzeb, może posiadać zęby wykonane z węglika lub cała być wykonana z tego materiału. Zespół przesuwania materiału jest zazwyczaj zautomatyzowany. Podczas obróbki aluminium wykorzystuje się również bardzo często centra obróbkowe, które posiadają liczne funkcje, które mogą okazać się niezbędne do wykonywanie bardziej złożonych działań na materiale. Zazwyczaj w tym przypadku możliwe jest wykorzystanie różnych systemów mocujących w zależności od potrzeb. Można w tym celu użyć uchwytów przestawianych ręcznie, automatycznych przestawianych przez głowicę lub łączących obie opcje jednocześnie. Centra obróbkowe posiadają przejrzyste oprogramowania dysponujące grafiką 3D co znacząco ułatwia pracę i podnosi komfort wykonywanych działań.  Do cięcia aluminium chętnie wykorzystywane są piły, często piły dwugłowicowe. Stabilna konstrukcja gwarantuje sztywną podstawę. W przypadku pił dwugłowicowych jedna z głowic pozostaje nieruchoma, natomiast druga jest przesuwana.  Zazwyczaj dołączona jest do tego typu pił instalacja chłodząco-smarująca. W zależności od modelu możliwe jest ułatwienie pracy za pomocą oprogramowania które umożliwi zautomatyzowanie procesów cięcia. Również napęd pochylania głowicy jest zależny od modelu. Może być on ręczny lub regulowany silnikiem.  Napęd przesuwanie głowicy także może być odmienny. Może być przesuwany pneumatycznie bądź elektrycznie.

obróbka aluminium

Pozostałe rodzaje pił

W ofercie dostępne są także piły jednogłowicowe zaprojektowane do obsługi ręcznej. One także posiadają zazwyczaj instalacje chłodząco – smarującą, która ułatwia pracę.  Bardzo często wykorzystywane są w tym przypadku pneumatyczne uchwyty mocujące, które gwarantują dobrą stabilizację. Innym wykorzystywanym do obróbki aluminium urządzeniem jest frezarka. Zazwyczaj posiadają one posuw ręczny oraz pneumatyczne siłowniki, które umocują materiał w odpowiednim, miejscu. Wyposażone w system chłodząco-smarujący i system szybkiej wymiany frezu powodują, że praca jest wygodna i efektywna. Inną maszyną, która może zostać wykorzystana do pracy z aluminium jest prasa np. hydrauliczna. Ten konkretny model jest wyposażony w napęd hydrauliczny, gdzie siła nacisku może oscylować w granicach 400kN (40 ton). Prasy tego typu posiadają wykrojniki projektowanie indywidualnych zadań. Cykl pracy często jest uruchomiany pedałem.  Pomocne w obróbce aluminium mogą okazać się również giętarki. Są to maszyny uniwersalne do gięcie różnych prętów i profili wykonanych z aluminium i stali. W zależności od modelu możliwe jest gięcie przez prasowanie, obtaczanie wokół matrycy lub za pomocą trzech rolek. Giętarki często posiadają napęd hydrauliczny oraz cyfrowy napęd jednoosiowy lub dwuosiowy w zależności od danej wersji. Aby osiągnąć komfortową konfigurację możliwe, jest odpowiednie dostosowanie maszyny do danych zadań, co sprawia, że jest ona niezwykle wygodna w użyciu. Wykorzystanie odpowiedniej maszyny jest niezbędne do efektywnej pracy na materiale, jakim jest aluminium.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą specjalizująca się w obróbce metali w Szczecinie.