Metody wykończenia okien drewnianych

Dobrze wykończone okna drewniane mają ogromne znaczenie dla całej konstrukcji domu. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele ważnych parametrów trzeba uwzględnić przed ich zakupem. Poniżej garść informacji o tym, na co należy zwracać uwagę. Co nam dają dobrze wykonane okna z drewna?

Ważne parametry okien drewnianych

Wszystkim zależy na tym, by dobrane okna jak najbardziej podnosiły poziom komfortu użytkowania danego pomieszczenia. Okna drewniane nadają się do tego, jak żadne inne, choćby ze względu na ich piękny, naturalny kolor i gładką fakturę, które znacznie ubogacają estetykę wnętrza i nadają mu ciepłego, przytulnego wyglądu – sprawdź okiennice drewniane.

Grubość profilu

Parametr ten określa to, jak wysokie będą wskaźniki przepuszczalności ciepła i energii słonecznej. Najczęściej wybierane profile, to te przekraczające wartość 80. Odpowiednia grubość profili pozwala na poszerzenie otworów okiennych, czyli na zwiększenie ilości przepuszczanego światła w powietrzu.

Przepuszczanie ciepła i energii słonecznej

Przepuszczalność ciepła decyduje o właściwościach izolacyjnych. Aby zmniejszyć straty ciepła i obniżyć rachunki za ogrzewanie, trzeba zwracać uwagę na jak najniższą wartość współczynnika. Parametr przepuszczalności energii słonecznej określa, jak dużo światła wpadnie przez szybę. Jego regulacja jest możliwa poprzez odpowiedni dobór wielkości szyb.

Współczynnik izolacji akustycznej

Źle dobrane okna tego nie zapewnią – warto zatem dobrze przyjrzeć się temu, na jakim poziomie upatrzone okna będą zabezpieczały przed hałasem z zewnątrz. Są tereny, na których nie ma się za bardzo przed czym zabezpieczać w tym zakresie, lecz jeśli budujemy dom w miejscu dosyć pełnym życia niezależnie od pory, lepiej, żeby okna dobrze chroniły przed nadmiarem hałasu. Na dobrą izolację akustyczną okna wpływa wiele czynników – grubość szyb okiennych, wykonanie stolarki, rodzaj szkła oraz obecność i rodzaj gazu wypełniającego przestrzenie pomiędzy szybami.

Klasa przepuszczalności powietrza

Klasa ta ma znaczący wpływ na mikroklimat powietrza. Przepuszczalność mierzy się w klasach 1-4, przy czym im wyższa klasa, tym większa przepuszczalność i utrata ciepła. W domach montowane są okna 3 i 4 klasy.

 

Zalety dobrze wykończonego okna drewnianego

Takie okno zapewni wystarczającą ilość światła i zapobiegnie wytracaniu ciepła z mieszkania, a przy tym uchroni przed nadmiarem hałasu. Inne kwestie warte uwagi to rodzaj powłoki impregnacyjnej, jaka została zastosowana. Do wyboru mamy transparentną i kryjącą. Zabezpiecza ona przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, a także przed atakiem różnego rodzaju grzyba lub szkodników.

Powłoka transparentna jest świetnym wyborem, gdy chcemy podkreślić naturalny rysunek drewna, który ma w sobie mnóstwo uroku. Powłokę taką należy odnawiać średnio co 3 lata. Powłoka kryjąca umożliwia całkowitą zmianę koloru drewna, a także lepiej chroni je przed promieniowaniem UV. Jej wymiana konieczna jest nieco rzadziej – raz na 5 lat.

Dobrze dobrane i prawidłowo zamontowane okna drewniane to gwarancja jakości na długie lata.
Warto zwracać uwagę także na właściwości antywłamaniowe, co dodatkowo podniesie poziom bezpieczeństwa mieszkańców.

Nie warto decydować się na najtańsze okna, których parametry spełniają najczęściej jedynie wymagane przepisami minimum w zakresie określonych parametrów technicznych. Po wysokiej jakości okna warto zgłosić się do producenta okien drewnianych i drzwi z drewna Halupczok. Szeroki asortyment drzwi i okien umożliwia dobranie dla siebie tych najlepszych. Okna drewniane to coraz częstszy wybór na rynku, warto zatem zastanowić się nad ich montażem.