Mięsniaki macicy – kiedy należy je usunąć operacyjnie?

operacja mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy, czyli łagodne guzy powstające z tkanki mięśniowej, to przypadłość dotykająca dziś nawet 20% kobiet po 35. roku życia i nawet połowy kobiet, które ukończyły 50 lat i jeszcze nie weszły w okres menopauzy. W większości przypadków są one niegroźnym, niewielkim skupiskiem tkanki i nie dają żadnych objawów swojej obecności, choć oczywiście czasami mogą urosnąć do bardzo groźnych rozmiarów i wymagać interwencji chirurgicznej. Jakie są przyczyny ich powstawania i kiedy konieczne będzie ich operacyjne usunięcie?

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy

Choć specjaliści mają w dalszym ciągu problem ze skompletowaniem listy potencjalnych przyczyn pojawiania się mięśniaków macicy, zgodnie podkreślają że występują one zwykle u kobiet o podwyższonym poziomie estrogenów i komórkach macicy bardzo wrażliwych na ich działanie. Z tego też powodu to właśnie wspomniane wcześniej grupy wiekowe kobiet są najbardziej podatne na wystąpienie mięśniaków. To jednak nie koniec problemów uznawanych za przyczyny ich powstawania.

usunięcie mięśniaków macicy

 

Mięśniaki macicy mogą być przypadłością dziedziczoną po kobietach w rodzinie, i to nie tylko bezpośrednio po matce, ale i wcześniejszych pokoleniach. Ponadto, do powstawania mięśniaków często przyczynia się także nadwaga – niektóre źródła podają, że każde nadmiarowe 10 kilogramów wagi zwiększa ryzyko rozwoju guzów aż o 21 procent. Do listy przyczyn pojawiania się mięśniaków macicy należy doliczyć także niezwykle kobiecy hormon – prolaktynę, odpowiedzialną zwykle za prawidłową laktację, ale też za ogólny poziom estrogenów w organizmie. Generalnie można więc uznać, że ryzyko zachorowania na mięśniaki jest bardzo duże, choć w większości przypadków niegroźne – mówi specjalista  z KCM Clinic.

Mięśniaki macicy, zależnie od rodzaju, mogą wywoływać różne dolegliwości. Te powstające na ścianie macicy (mięśniaki śródścienne) są zwykle przyczyną zbyt przedłużonych miesiączek i krwawień pojawiających się pomiędzy cyklami, podobnie jak mięśniaki podśluzówkowe, rosnące do wnętrza macicy. Mięśniaki podsurowicze, które występują na zewnątrz macicy w stronę błony surowiczej otaczającej ją w jamie brzusznej mogą powodować uczucie pełności w dole brzucha, parcie na pęcherz, niekontrolowane oddawanie moczu lub też problemy z jego opróżnianiem. Ostatnim wariantem są mięśniaki międzywięzadłowe, tworzące się na zewnętrznej powierzchni trzonu macicy i często objawiające się powstawaniem obrzęków i żylaków na nogach, gdyż uciskają na naczynia żylne w okolicy miednicy.

Leczenie mięśniaków macicy

Większość mięśniaków jest wykrywana zupełnie przypadkowo, podczas kontrolnego badania ginekologicznego. Ze względu na to, że większość mięśniaków jest niegroźna, konieczność ich chirurgicznego usuwania ogranicza się do naprawdę trudnych przypadków. Najczęściej stosowaną wówczas metodą jest zabieg embolizacji tętnic, polegający na wprowadzeniu odpowiedniego leku do tętnic macicznych. Zabiegi te wykonuje się jednak u kobiet, które nie planują już ciąży, a ich mięśniaki mają około 5-10 cm średnicy. Poddane takiej terapii mięśniaki mogą zmniejszyć swój rozmiar nawet o 90%, powodując znaczną poprawę stanu zdrowia kobiety.

usuwanie mięśniaków laparoskopowo

Co jednak z paniami, u których mięśniaki wywołują bardzo silne dolegliwości bólowe, obfite krwawienia lub problemy z zajściem w ciążę? Wtedy konieczna może okazać się bardziej tradycyjna operacja, polegająca najczęściej na wyłuskaniu guzów i pozostawieniu macicy w stanie nienaruszonym, pozwalającym na podjęcie próby zajścia w ciążę i szczęśliwe urodzenie dziecka. Rozległość tego typu operacji zależy głównie od wieku, stanu zdrowia pacjentki i wielkości mięśniaków, gdyż nie wszystkie da się usunąć w sposób mało inwazyjny.

Jednocześnie jednak wyłuskiwanie mięśniaków macicy wykonuje się metodą laparoskopową, zapewniającą wysoką skuteczność operacji i dość krótką rekonwalescencję. Dla uzyskania lepszych rezultatów, lekarz często zapisuje kobiecie kurację hormonalną, która zmniejszy rozmiar guzków i pozwoli na ich jeszcze łatwiejsze usuwanie. Warto wiedzieć jednak, że w przypadku pań w wieku bliskim menopauzie często zaleca się całkowite usunięcie guzków wraz z macicą, dla uzyskania pewności że choroba nie powróci i nie pogłębi się.

Więcej informacji na tematu usuwaniu mięśniaków macicy znajdą Państwo na: https://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm