Modna i funkcjonalna kuchnia – jakie rozwiązania wykorzystać?

kuchnia

Dobrze zorganizowana, funkcjonalna kuchnia jest podstawą łatwego i wygodnego przygotowania posiłków, dlatego jej aranżacja jest niezwykle ważna. Przy planowaniu przestrzeni wnętrza należy uwzględnić różne strefy zgodnie z zasadą ergonomii, a także wybrać odpowiednie meble i sprzęty. 

Jakie strefy robocze należy uwzględnić w kuchni?

Podstawą aranżacji kuchni zgodnej z zasadami ergonomii jest uwzględnienie pięciu stref po to, aby nie biegać po pomieszczeniu w celu poszukiwania garnków, przypraw, czy produktów. Jedną z nich jest strefa przechowywania, w której powinny znajdować się: garnki, naczynia, zastawa stołowa, sztućce, kubki, szklanki, a także sprzęt AGD, używany do przygotowania posiłków lub gotowania. Kolejną jest strefa zmywania ze zlewozmywakiem, zmywarką do naczyń. W niej odbywa się nie tylko mycie garnków i naczyń, ale również produktów wykorzystywanych do przygotowania potraw. Tu powinny znaleźć się również kosze na odpady oraz środki i akcesoria do mycia. Kolejną jest strefa przygotowania posiłków z funkcjonalnym blatem roboczym, deskami do krojenia, łyżkami do mieszania potraw. W pobliżu miejsca przyrządzania jedzenia powinny znaleźć się szafki i szuflady na produkty takie jak: mąki, kasze, makarony, ryż, aby nie wędrować po kuchni. Kolejną jest niezwykle istotna strefa gotowania z kuchenką lub płytą grzewczą oraz piekarnik. Powinna być ona zaplanowana w pobliżu blatu roboczego, a także szafek z garnkami, patelniami, naczyniami żaroodpornymi. Kolejną jest strefa zapasów z lodówką, szafkami, szufladami i cargo. Powinna być położona najbliżej wejścia do kuchni, co umożliwi szybkie ułożenie przyniesionych do domu zakupów. 

Miejsce na przyprawy w kuchni

Niezbędnym produktem w każdej kuchni są aromatyczne przyprawy. Odpowiednie  przechowywanie pozwoli zachować zapach i świeżość każdej z nich. Ozdobne pojemniki na przyprawy mogą stać się nie tylko funkcjonalnym miejscem, ale również wyjątkową ozdobą. Umieszczone w estetycznych słoiczkach, odpowiednio oznakowanych umożliwią szybkie znalezienie potrzebnej przyprawy. Rynek oferuje wiele tego rodzaju produktów, dlatego każdy może dopasować pojemniki, które będą swoją estetyką wpisywać się w styl aranżacyjny kuchni. Dzięki nim przyprawy nie będą wietrzały i rozsypywały się po kuchennych szafkach. Wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie nad blatem roboczym półki na pojemniki z przyprawami, która umożliwi sięgnięcie w każdej chwili po odpowiednią z nich. 

Pojemniki na żywność w kuchni

Pojemniki na żywność to niezbędne akcesoria w każdej kuchni. Nadają się do przechowywania żywności, a także stanowią element dekoracyjny. Są niezwykle wygodnym rozwiązaniem, ułatwiającym przechowywanie nie tylko kasz, makaronów, mąki i innych sypkich produktów, ale również przyrządzonych potraw, czy pozostawionych resztek z posiłków. Dzięki temu, że są przezroczyste, widać ich zawartość. Wykonuje się je najczęściej z materiałów takich jak: szkło, ceramika, tworzywa sztuczne, metal, drewno. Ich zaletą jest nieprzepuszczanie zapachów i łatwość utrzymania porządku w kuchni.  

Panele szklane do kuchni

Panele szklane do kuchni są niezwykle oryginalnym elementem dekoracyjnym, a także ochroną ściany przed zabrudzeniami, powstającymi przy przyrządzaniu posiłków. Grafiki  wykonywane są na szkle hartowanym, co zapewnia najwyższą jej jakość, jak również odporność na wszelkie mechaniczne uszkodzenia oraz działanie wysokich temperatur i wilgoci. Tego rodzaju szkło jest o wiele bardziej wytrzymałe niż tradycyjne, dlatego panele mogą służyć przez wiele lat, zachowując swój pierwotny wygląd. Dzięki wytrzymałości panele kuchenne można umieścić także w miejscach narażonych na wysokie temperatury i wilgoć, na przykład w pobliżu zlewu, kuchenki, blatu roboczego i stołu. Doskonale sprawdzają się jako element wykończenia wnętrza i ożywienia przestrzeni w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia. Ich mycie nie wymaga użycia specjalnych środków. Wystarczy szmatka, ciepła woda z delikatnym płynem do mycia. Panele szklane do kuchni to idealne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają gotować, a więc potrzebują rozwiązań funkcjonalnych, a także dla tych, którzy w kuchni cenią sobie przede wszystkim estetyczny i oryginalny wygląd. Ich zaletą jest optyczne powiększenie przestrzeni, dlatego doskonale sprawdzają się w niewielkich kuchniach. Szeroki wybór pozwala dopasować produkt do różnych aranżacji. 

kuchnia

Panele szklane do kuchni w Krakowie

Szeroki asortyment szklanych paneli do kuchni w Krakowie umożliwi klientom stworzenie funkcjonalnego i pięknego wnętrza zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego. Doskonale ożywiają również industrialne kuchnie, szczególnie te z serii cegła klinkierowa. Poza tym panel szklany jest łatwym w montażu elementem dekoracyjnym, dzięki któremu można nie tylko całkowicie odmienić charakter wnętrza, lecz również ukryć mankamenty pojawiające się na ścianie. Możliwość dopasowania dowolnego wzoru sprawia, że stanowi on coraz chętniej wybierany element aranżacji przestrzeni kuchennej.