Monitoring CCTV – co warto o nim wiedzieć?

monitoring

Historia monitoringu CCTV ma swoje korzenie już w roku 1942, kiedy to Niemcy wynaleźli system obserwacji uruchamiania rakiet V-2. Już kilka lat później, w 1949 roku w USA pojawił się pierwszy system telewizji przemysłowej, jednak dopiero 20 lat później monitoring CCTV zaczął być wykorzystywany w celu ochrony osób i mienia. Co jeszcze warto wiedzieć o monitoringu CCTV? Jakie są podstawowe pojęcia i gdzie można go zastosować?

Jak pierwsze systemy CCTV różniły się od obecnych?

Początki monitoringu nie są zbyt zachwycające. Od 1968 roku kamery zaczęły być montowane na ulicach w celu zmniejszenia problemów związanych z przestępczością, skutki były raczej mizerne. 

Rosnącą popularność monitoringu przyniosły dopiero lata 80. – w tym czasie stosowano je w placówkach usługowych i w przestrzeni publicznej. W kolejnej dekadzie zaczęły one być powszechnie używane w parkach, szkołach, a nawet w domach prywatnych. 

Początkowo nie było możliwe jednoczesne rejestrowanie i przeglądanie zdarzeń, do tego obraz dostępny był jedynie w czerni i bieli, co w połączeniu ze słabą jakością nie ułatwiało łapania przestępców. Ponadto do każdej kamery musiał być przypisany osobny monitor. 

Obraz z czasem był rejestrowany na taśmie video, jednak było to niedogodne z uwagi na konieczność ręcznego zmiany kaset. Przełomem była dopiero technologia VCR w latach 70., a następnie możliwość nagrywania z kilku kamer w tym samym czasie wraz z datą i godziną, co stało się popularne w latach 90.

Podstawowe pojęcia związane z monitoringiem CCTV

Interesując się aspektami technicznymi lub poszukując najlepszego systemu monitorującego dla swojego domu lub przedsiębiorstwa, warto znać kilka najważniejszych pojęć.

CCTVClosed Circuit Television, czyli telewizja o zamkniętym obiegu, rodzaj monitoringu, obejmujący wzajemnie połączone kamery, a także jednostkę centralną, odpowiedzialną za zarządzanie danymi zbieranymi przez system. 

DVR Digital Video Recorder, jest to system odpowiadający za archiwizację obrazu z kamer. Obraz może być zapisany na dysku twardym, przenośnym lub w chmurze.

HDMI High Definition Media Interface, służy do przesyłania obrazu poprzez kable koncentryczne.

ICR – jest to filtr podczerwony nakładany na obraz w kamerze w celu zachowania wysokiej jakości nagrania bez względu na jakość oświetlenia.

LPR License Plate Recognition, służący do wykrywania tablic rejestracyjnych. 

VCA Video Content Analysis, system służący do wykrywania podejrzanych zdarzeń lub osób. 

WDR – system umożliwiający przechwycenie szczegółowego obrazu dobrej jakości niezależnie od jakości oświetlenia. 

Gdzie i w jakim celu stosuje się monitoring CCTV?

Najczęściej wykorzystuje się go w placówkach usługowych, budynkach użytku publicznego, takich jak szpitale czy szkoły, a także coraz częściej jest on zakładany w domach prywatnych. Na tym jednak nie kończą się przykłady tego, gdzie można założyć monitoring wizyjny. Może on pomóc nie tylko w zakresie ochrony mienia. Jak może pomóc monitoring CCTV?

monitoring

Opieka nad osobami starszymi i dziećmi

Zarówno maluchy, jak i osoby w podeszłym wieku mogą być trudne do nadzorowania, dlatego też jeśli podopieczni muszą przez chwilę pobyć sami, warto zainwestować w monitoring i móc na bieżąco reagować na potencjalne zagrożenia (kontakt z ostrymi przedmiotami, samowolne opuszczenie domu itd.).

Opieka nad pacjentami w szpitalu lub domu starości

Pomimo dokładania dużych starań, personel medyczny nie jest w stanie czuwać przy każdym podopiecznym w każdym momencie. Umieszczenie monitoringu pozwala szybko reagować w przypadku wystąpienia ataku padaczki, zawału serca i innych niebezpiecznych dolegliwości, a także zapobiegać napaściom na pacjentów.

Rejestrowanie trendów handlowych

Monitoring w placówkach handlowych nie tylko pomaga kontrolować bezpieczeństwo klientów i towarów, lecz także pomaga oszacować, w jakich godzinach panuje największy ruch, a nawet to, jakie towary cieszą się największym zainteresowaniem. Bez wątpienia pomoże to w planowaniu kolejnych grafików personelu, a także w planowaniu dostaw kolejnego asortymentu. 

Monitoring miejski

Montaż kamer na ulicach pomaga nie tylko rejestrować niebezpieczne zdarzenia, takie jak wypadki drogowe i napaści, lecz może pomóc w ustalaniu miejsc o największym natężeniu ruchu i podsuwać podpowiedzi na modernizację najbardziej problematycznych odcinków ruchu.