Monitoring CCTV – co warto o nim wiedzieć?

Historia monitoringu CCTV ma swoje korzenie już w roku 1942, kiedy to Niemcy wynaleźli system obserwacji uruchamiania rakiet V-2. Już kilka lat później, w 1949 roku w USA pojawił się pierwszy system telewizji przemysłowej, jednak dopiero 20 lat później monitoring CCTV zaczął być wykorzystywany w celu ochrony osób i mienia. Co jeszcze warto wiedzieć o monitoringu CCTV? Jakie są podstawowe pojęcia i gdzie można go zastosować?
Jak pierwsze systemy CCTV różniły się od obecnych?
Początki monitoringu nie są zbyt zachwycające. Od 1968 roku kamery zaczęły być montowane na ulicach w celu zmniejszenia problemów związanych z przestępczością, skutki były raczej mizerne.
Rosnącą popularność monitoringu przyniosły dopiero lata 80. – w tym czasie stosowano je w placówkach usługowych i w przestrzeni publicznej. W kolejnej dekadzie zaczęły one być powszechnie używane w parkach, szkołach, a nawet w domach prywatnych.
Początkowo nie było możliwe jednoczesne rejestrowanie i przeglądanie zdarzeń, do tego obraz dostępny był jedynie w czerni i bieli, co w połączeniu ze słabą jakością nie ułatwiało łapania przestępców. Ponadto do każdej kamery musiał być przypisany osobny monitor.
Obraz z czasem był rejestrowany na taśmie video, jednak było to niedogodne z uwagi na konieczność ręcznego zmiany kaset. Przełomem była dopiero technologia VCR w latach 70., a następnie możliwość nagrywania z kilku kamer w tym samym czasie wraz z datą i godziną, co stało się popularne w latach 90.
Podstawowe pojęcia związane z monitoringiem CCTV
Interesując się aspektami technicznymi lub poszukując najlepszego systemu monitorującego dla swojego domu lub przedsiębiorstwa, warto znać kilka najważniejszych pojęć.
CCTV – Closed Circuit Television, czyli telewizja o zamkniętym obiegu, rodzaj monitoringu, obejmujący wzajemnie połączone kamery, a także jednostkę centralną, odpowiedzialną za zarządzanie danymi zbieranymi przez system.
DVR – Digital Video Recorder, jest to system odpowiadający za archiwizację obrazu z kamer. Obraz może być zapisany na dysku twardym, przenośnym lub w chmurze.
HDMI – High Definition Media Interface, służy do przesyłania obrazu poprzez kable koncentryczne.
ICR – jest to filtr podczerwony nakładany na obraz w kamerze w celu zachowania wysokiej jakości nagrania bez względu na jakość oświetlenia.
LPR – License Plate Recognition, służący do wykrywania tablic rejestracyjnych.
VCA – Video Content Analysis, system służący do wykrywania podejrzanych zdarzeń lub osób.
WDR – system umożliwiający przechwycenie szczegółowego obrazu dobrej jakości niezależnie od jakości oświetlenia.
Gdzie i w jakim celu stosuje się monitoring CCTV?
Najczęściej wykorzystuje się go w placówkach usługowych, budynkach użytku publicznego, takich jak szpitale czy szkoły, a także coraz częściej jest on zakładany w domach prywatnych. Na tym jednak nie kończą się przykłady tego, gdzie można założyć monitoring wizyjny. Może on pomóc nie tylko w zakresie ochrony mienia. Jak może pomóc monitoring CCTV?
Opieka nad osobami starszymi i dziećmi
Zarówno maluchy, jak i osoby w podeszłym wieku mogą być trudne do nadzorowania, dlatego też jeśli podopieczni muszą przez chwilę pobyć sami, warto zainwestować w monitoring i móc na bieżąco reagować na potencjalne zagrożenia (kontakt z ostrymi przedmiotami, samowolne opuszczenie domu itd.).
Opieka nad pacjentami w szpitalu lub domu starości
Pomimo dokładania dużych starań, personel medyczny nie jest w stanie czuwać przy każdym podopiecznym w każdym momencie. Umieszczenie monitoringu pozwala szybko reagować w przypadku wystąpienia ataku padaczki, zawału serca i innych niebezpiecznych dolegliwości, a także zapobiegać napaściom na pacjentów.
Rejestrowanie trendów handlowych
Monitoring w placówkach handlowych nie tylko pomaga kontrolować bezpieczeństwo klientów i towarów, lecz także pomaga oszacować, w jakich godzinach panuje największy ruch, a nawet to, jakie towary cieszą się największym zainteresowaniem. Bez wątpienia pomoże to w planowaniu kolejnych grafików personelu, a także w planowaniu dostaw kolejnego asortymentu.
Monitoring miejski
Montaż kamer na ulicach pomaga nie tylko rejestrować niebezpieczne zdarzenia, takie jak wypadki drogowe i napaści, lecz może pomóc w ustalaniu miejsc o największym natężeniu ruchu i podsuwać podpowiedzi na modernizację najbardziej problematycznych odcinków ruchu.