Na co zwrócić uwagę wybierając fotel zabiegowy?

Każdy gabinet medyczny powinien być wyposażony w funkcjonalny fotel zabiegowy, który ma istotne znaczenie w trakcie prowadzenia leczenia. Sam fotel musi spełniać szereg wymagań oraz być wyposażony w elementy, które nie tylko ułatwią pracę personelu medycznego, ale również wpłyną na bezpieczeństwo i komfort pacjenta w trakcie prowadzonego zabiegu.

Obecnie na rynku mebli i wyposażenia medycznego dostępny jest szeroki wybór foteli zabiegowych, które doskonale spełniają swoją rolę. Jednak duży wybór sprawia, że w trakcie kompletowania wyposażenia gabinetu zabiegowego, trudno jest wybrać fotel, który będzie się do tego najbardziej nadawał. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze fotela zabiegowego? 

Czym jest fotel zabiegowy? 

Fotel zabiegowy to rodzaj mebla medycznego, który jest wykorzystywany do przeprowadzania drobnych zabiegów lekarskich bądź prowadzenia leczenia wymagającego od pacjentów utrzymania wygodnej, półleżącej pozycji. Fotele zabiegowe są wykorzystywane nie tylko w szpitalach, ale również w prywatnych i publicznych gabinetach medycznych, hospicjach czy domach opieki, gdzie konieczne jest zapewnienie pacjentom odpowiednich warunków w trakcie leczenia. 

Wbrew pozorom obecność fotela zabiegowego w gabinecie jest naprawdę istotna. Wynika to z faktu, że jako nieliczne z mebli medycznych, fotele zabiegowe umożliwiają przeprowadzenie zbiegu i leczenia w bezpiecznych oraz sterylnych warunkach, zapewniając tym samym długotrwały komfort pacjentom. Odpowiedni, a tym samym funkcjonalny fotel zabiegowy to także spore ułatwienie w pracy dla personelu medycznego.

W sklepach z meblami medycznymi wyróżniamy kilka rodzajów foteli zabiegowych, które są dostosowane do rodzaju zabiegów i czynności na nich przeprowadzanych, m.in.:

  • fotele zabiegowe do dializ i iniekcji, 
  • fotele zabiegowe do chemioterapii, 
  • fotele do chirurgii jednego dnia, 
  • fotele zabiegowe do krwiodawstwa. 

Funkcje fotela zabiegowego

Fotele zabiegowe muszą spełniać szereg wymagań, dzięki którym będą funkcjonalne, a jednocześnie bezpieczne i łatwe w utrzymaniu czystości pomiędzy zabiegami. Stąd też zaleca się kompletowanie wyposażenia gabinetu medycznego jedynie ze sprawdzonych sklepów, specjalizujących się w sprzedaży mebli medycznych. Dzięki temu zyskujemy pewność, że fotel zabiegowy spełnia wszystkie wymagania jakości oraz bezpieczeństwa oraz doskonale sprawdzi się do przeprowadzania zabiegów. 

Fotel zabiegowy musi być zatem stabilny i wytrzymały. Warto inwestować w taki sprzęt, który będzie posiadał system jezdny z blokadą kół, zapewniając tym samym pacjentom bezpieczeństwo, a specjalistom – komfort pracy. Mocna konstrukcja samego fotela, wykonana ze stali malowanej proszkowanej sprawi natomiast, iż fotel będzie służył wiele lat. 

Tym, na co należy zwrócić uwagę wybierając fotel zabiegowy, jest rodzaj tapicerki. Oprócz tego, że powinna być bezszwowa, aby ograniczyć miejsca, do których mogą dostać się zanieczyszczenia i bakterie, powinna być odporna na działanie mocnych środków czyszczących i dezynfekujących. Większość tapicerek będzie także odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Najważniejsze elementy wyposażenia fotela zabiegowego 

Różnorodność foteli zabiegowych dostępnych na rynku sprawia, że kompletując wyposażenie gabinetu można wybrać najbardziej funkcjonalny fotel, dostosowany do potrzeb zarówno pacjentów, jak i lekarza. Dlatego też warto wybrać fotel posiadający dodatkowe wyposażenia. Dodatkowe elementy w postaci podłokietników, zagłówka czy specjalnego oparcia na nogi wpływają na komfort pacjenta. 

Ciekawą propozycją będą fotele zabiegowe z dodatkowym miejscem na kroplówkę, co pozwoli na umieszczenie mebla w jednym miejscu, bez konieczności uzupełniania wyposażenia gabinetu w specjalny stojak. Fotel zabiegowy powinien również być wyposażony w stolik na narzędzia chirurgiczne, które dzięki temu zawsze będą pod ręką lekarza. 

Do najważniejszych elementów wyposażenia foteli zabiegowych należy również zaliczyć blokady kół tylnych oraz przednich. Fotel w trakcie zabiegu, dla bezpieczeństwa pacjentów, powinien być stabilny, dlatego blokady kół są tak istotne. 

Czym się kierować wybierając funkcjonalny fotel zabiegowy? 

Wybierając fotel zabiegowy, oprócz takich kwestii jak łatwość w utrzymaniu czystości czy bezpieczeństwo pacjenta, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak np. możliwość regulacji siedziska oraz podłokietników. Odpowiednia wysokość fotela w trakcie zabiegu pozwoli na jego bezproblemowe przeprowadzenie, zwiększając tym samym komfort pacjenta. 

Dobrze jeśli fotel zabiegowy wyposażony jest w zagłówek, a także oparcie na nogi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku foteli zabiegowych przeznaczonych do chemioterapii i dializ.