Najlepsze atrakcje w Rzymie i Watykanie

Rzym zwiedzanie z przewodnikiem

Wyjazd do Rzymu wiąże się z wyjątkowymi przeżyciami – zarówno krajobrazowymi, jak i duchowymi. Liczne bazyliki, zamki i rzeźby kryją w sobie bogatą historię, a swym urokiem zachwycą praktycznie każdego. Poniżej przedstawiamy top 5 najlepszych atrakcji, jakie warto zobaczyć, będąc w Rzymie i w Watykanie.

Co warto zwiedzić, będąc w Rzymie?

Koloseum Rzymskie

Wzniesione pomiędzy 70. a 80. rokiem n.e. pod władzą cesarzy Tytusa i Wespazjana. W czasach starożytnych odbywały się tutaj walki gladiatorów, a także naumachie, czyli inscenizacje bitew morskich. Można znaleźć informację o tym, że Koloseum było miejscem egzekucji pierwszych chrześcijan, aczkolwiek pierwsze informacje na ten temat pochodzą z XVII wieku, trudno więc zatem określić ich prawdziwość. Obecny kształt budowli wynika z trzęsienia ziemi, do którego doszło w 445 roku n.e.

Fontanna di Trevi

Podobnie jak Koloseum, fontanna również pochodzi z okresu starożytnego. Według legend nazwa fontanny wywodzi się od Trevi, kobiety, która odkryła źródło wody w czasie budowania akweduktu. Główne postacie fontanny to Okeanos, symbolizujący potęgę morza zewnętrznego oraz dwa trytony. Trytony powożą hippokampy, z których jeden jest spokojny, a drugi narowisty, co ma symbolizować burzę i sztorm. Na balustradzie umieszczone są rzeźby stanowiące symbol czterech pór roku, a do tego też wyróżniamy rzeźby będące symbolem Obfitości i Zdrowia.

wycieczki Watykan Rzym

Plac Campo de’ Fiori

Nazwa placu dosłownie oznacza “pole kwiatów”, co nie powinno dziwić, jako że plac przypominał łąkę aż do czasów średniowiecznych. W późniejszych czasach plac pełnił rolę targu, a także był miejscem zgromadzeń kulturalnych. Dochodziło tu jednak również niestety do egzekucji, spośród których najsłynniejszą jest spalenie w 1600 roku Giordana Bruna, dominikanina, za głoszenie poglądów uznanych za herezję. Nieco ponad 200 lat później został on upamiętniony pomnikiem symbolizującym wolność słowa i walkę z państwem kościelnym.

Zamek Świętego Anioła

W zamku tym mieści się grobowiec cesarza Hadriana oraz jego rodziny. Na miejscu mieści się również jego posąg. W 271 roku budowla przestała pełnić funkcję mauzoleum i została włączona do systemów obronnych, a następnie zamieniona w więzienie. Zamek zyskał swoją współczesną nazwę w VI wieku, za sprawą papieża Grzegorza I Wielkiego, pragnącego upamiętnić ukazanie się nad zamkiem Anioła chowającego miecz, co miało zwiastować koniec panującej zarazy. W 608 roku na szczycie zamku pojawiła się kaplica Świętego Anioła w Niebie. W 1277 powstał korytarz łączący zamek z Pałacem Watykańskim, co umożliwiało papieżowi bezpieczną ucieczkę w razie potrzeby. 

Ogrody Watykańskie

Jest to niezwykle atrakcyjny zespół ogrodowo-parkowy, liczący sobie aż 23 ha powierzchni. Znajdują się w nim m.in. budynki administracyjne oraz niewielkie, mieszkalne państwa-miasta. Na terenie ogrodów można doliczyć się aż 100 fontann, przy czym jest wśród nich fontanna dedykowana św. Józefowi, powstała w wyniku starań stowarzyszenia Patrons of Arts in the Vatican Museum

Wycieczki Watykan Rzym – jak je dobrze zorganizować?

Wycieczki do Watykanu i Rzymu, poznawanie uroków tych miejsc we własnym zakresie może być fascynujące, warto jednak wziąć pod uwagę pomoc licencjonowanego przewodnika. Dzięki temu masz szansę dotrzeć nie tylko do największych atrakcji, jakie kryje w sobie Rzym, lecz też poznać jego niecodzienną stronę wraz ze smakami jej kuchni, obyczajami miejscowych i codziennym rytmem dnia.