Najważniejsze święta i uroczystości kościelne

grafiki religijne

Wierni kościoła katolickiego wiedzą, że ich obowiązkiem jest uczestnictwo w mszach świętych w każdą niedzielę miesiąca, a także w dni, które zostały wskazane jako święta nakazane.Oprócz tego, kościół katolicki w Polsce ustanowił dodatkowe dni, kiedy należy wziąć udział w mszy i powstrzymać się od pracy niekoniecznych. Jakie najważniejsze święta i uroczystości kościelne są obchodzone w naszym kraju?
Kalendarz liturgiczny kościoła katolickiego jest szczegółowo wypełniony. Oznacza to, że każda osoba wierząca powinna w swojej codzienności uwzględnić wszystkie święta i uroczystości, które zobowiązują go do uczestnictwa w mszy świętej. Oprócz świąt nakazanych, będących jednocześnie dniami wolnymi od pracy, wierni obchodzą również inne święta, będące istotnymi wydarzeniami w historii kościoła.

Jakie święta i uroczystości kościelne obchodzi się w Polsce? 

Wszystkie święta i uroczystości kościelne, do których obchodzenia zobowiązani są wszyscy wierni, zostały ustanowione w Kodeksie prawa kanonicznego. W zapisach aktów prawnych z 1983 roku uwzględniono daty wszystkich świąt nakazanych, a także dodatkowych uroczystości, których celebracja jest obowiązkiem każdego katolika.

Święta nakazane to przede wszystkim wszystkie niedziele w roku. Wedle prawa kanonicznego w mszy świętej można uczestniczyć o dowolnej godzinie bądź w dniu poprzedzającym w ramach mszy wieczornej. Oprócz tego do świąt nakazanych należą: 

  • Święto Bożej Rodzicielki Maryi ( 1 stycznia), 
  • Objawienie Pańskie, inaczej święto Trzech Króli (6 stycznia), 
  • Wniebowstąpienie Pańskie, czyli Wielkanoc (święto ruchome), 
  • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Boże Ciało (w pierwszy czwartek wypadający 60 dni po Wielkanocy), 
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), 
  • Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada), 
  • Narodzenie Pańskie, czyli Boże Narodzenie (25 grudnia). 

Święta nakazane zobowiązują wszystkich wiernych kościoła katolickiego do ich obchodzenia. Jednak kościół rzymskokatolicki wyznaczył również dodatkowe święta i uroczystości kościelne, podczas których wierni również powinni aktywnie uczestniczyć w mszy. 

Większość uroczystości kościelnych, które w prawie kanonicznym nie zostały świętami nakazanymi, obchodzę są w niedziele. W wyniku tego wiele osób uczestniczących w coniedzielnej mszy, bierze udział w ich celebracji. Warto jednak wspomnieć o jednym z najważniejszych ze wszystkich świąt w wierze katolickiej, jakim jest Triduum Paschalne. 

Triduum Paschalne, czyli święto wszystkich świąt, umożliwiające wiernym przeżycie Misterium Paschalnego Jezusa. Triduum Paschalne obejmuje Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę oraz Niedziele Zmartwychwstania. Triduum Paschalne, którego obchody zostały rozciągnięte czasowo na trzy dni, to najważniejszy czas w roku dla chrześcijan. Uczestnictwo w liturgii jest jednym z obowiązków osób wierzących i obchodzone jest w ramach Wniebowstąpienia Pańskiego.

koscielne.pl

Obowiązki wiernych a uroczystości kościelne w Polsce 

Nie tylko święta nakazane zobowiązują wiernych do uczestnictwa w mszy świętej i ograniczania podejmowania się prac. W kalendarzu liturgicznym zaznaczono także inne święta, w których wierni powinni wziąć aktywny udział. 

Do ważniejszych uroczystości kościelnych zalicza się między innymi: 

  • Środę popielcową, będącą jednocześnie pierwszym dniem Wielkiego Postu. Popielec to święto ruchome, a przypada 46 dni przed Wielkanocą, 
  • Uroczystość świętego Józefa (dawniej ten dzień był uznany za święto nakazane), 
  • Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzona w marcu, dzień wypada 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem, 
  • Niedzielę Męki Pańskiej, rozpoczynającą Wielki Tydzień. Niedziela Palmowa wypada zawsze 7 dni przed Wielkanocą, 
  • Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przypadające na 3 maja, 
  • Narodzenie św. Jana Chrzciciela, 
  • Uroczystość świętych Piotra i Pawła, 
  • Święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

W szczególnych dla kościoła oraz wiernych dniach, w wielu diecezjach pojawiają się specjalne dekoracje, które wskazują, jakie święto będzie obchodzone w najbliższym czasie. Grafiki religijne, przybierają różne formy, ale jednocześnie są dobrą wskazówką dla wiernych. 

Grafiki religijne w postaci flag mogę jednocześnie przedstawiać ważne sceny biblijne, jak i głosić słowa związane z obchodami święta. Najczęściej spotkać można spotkać flagi zwiastujące zbliżający się i trwający Wielki Post, Wszystkich Świętych, Adwent czy Boże Narodzenie. 

Grafiki religijne to uniwersalne rozwiązanie, które znajduje swoje zastosowanie również w miejscach spotkań wiernych – jak salki parafialne, sale konferencyjne.