Narzędzia specjalne – co powinniśmy wiedzieć?

Narzędzia specjalne służą nam od wielu lat. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie różnorodnych urządzeń. Obecnie, narzędzia takie są wciąż udoskonalane. Równa się to ze stałym podnoszeniem jakości narzędzi. Projektowane są przez specjalistów – rola, jaką odgrywają narzędzia, jest bardzo istotna we wszystkich etapach produkcji, podczas której się ich używa. Przykłady narzędzi specjalnych to np. frezarka, szlifierka, gwintownice, kalibratory czy różne głowice.

Narzędzia specjalne – typy i funkcje

Firma, która projektuje narzędzia, zajmuje się również wielkogabarytowymi urządzeniami do masowej produkcji. Na samym początku, warto przypomnieć, że narzędzia specjalne wymagają bardzo dokładnego projektu. Z racji tego, iż narzędzia tego typu służą do budowy innych narzędzi lub maszyn, przed ich produkcją należy uwzględnić wszystkie aspekty taki jak:

  • Funkcja – narzędzia specjalne projektowane są najczęściej pod zamówienie klienta. Różne są funkcje urządzeń, dlatego każde narzędzie i jego projekt, są przygotowywane zupełnie inaczej.
  • Typ tworzywa – uwzględnienie w projekcie wszystkich tworzyw, jakie zostaną wykorzystane do produkcji danego narzędzia, jest podstawą. Określenie tworzywa, z jakiego zostaną wykonane uszczelki, głowice, tarcza tnąca i inne, zapewnia idealny projekt.
  • Wielkości i odległości – wszelkie otwory, uchwyty, przyciski i odległości między częściami, to jedne z najistotniejszych informacji, jakie muszą znaleźć się w projekcie maszyn i urządzeń. Wiedza ta pozwoli wykonać precyzyjne i dokładne narzędzia.
  • Wszystkie dodatkowe części – narzędzia specjalne często charakteryzują się niejednym programem, końcówkami, głowicami itp. Z tego względu, projekt narzędzi powinien zawierać każdą przydatną dodatkową część. Zaprojektowanie tych elementów musi spełniać wszystkie powyższe wymagania.
  • Ewentualne sposoby naprawy.

Projekt, jaki powstanie na samym początku, jest również wykonywany pod zamówienie klienta. Firma zajmująca się projektowaniem narzędzi specjalnych, korzysta z dotychczasowych osiągnięć technologicznych oraz wiedzy z tego zakresu. Narzędzia do zadań specjalnych i niestandardowych, wymagają szczególnej precyzji przy projektowaniu. Istotne jest więc określenie najważniejszych (i dodatkowych) funkcji danego narzędzia.

Firma Gostar Tools zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem narzędzi specjalnych od lat.

Części do narzędzi muszą być wykonane precyzyjnie, by umożliwić sprawną i bezpieczną pracę. Odpowiedni projekt daje przede wszystkim efektywność. By stworzyć idealne końcówki, wiertła lub inne elementy, konieczne jest przygotowanie doskonałego projektu. Wymiary, jakie zawierają się w projekcie, muszą zostać dokonane bardzo dokładnie, najczęściej w oparciu o już znane nam technologie i istniejące rodzaje maszyn. Trzeba dodać, że niejedna maszyna cechuje się funkcjonalnością. Wpływa na to między innymi ilość dodatkowych części. Często, do danego narzędzia projektuje się dodatkowe części, tworząc zupełnie nowy model, do którego będą pasować dane części.

Jakie są zasady projektowania narzędzi specjalnych?

Zasady, jakie panują podczas wykonywania projektu, tyczą się między innymi zastosowania odpowiednich programów. Komputerowe programy pozwalają na precyzyjne, przestrzenne przygotowanie projektu. Znajomość różnorodnych maszyn i doświadczenie w wykonywaniu projektów, to podstawa. Osoby zajmujące się projektowaniem narzędzi, dysponują również wiedzą w zakresie danego typu narzędzi specjalnych.

Dla kogo najczęściej wykonywane są projekty? – Narzędzia specjalne stosowane są w warsztatach, w zakładach produkcyjnych czy w różnych serwisach. Warto pamiętać, że wiele osób posiada tego typu urządzenia w domach. Klienci, którzy korzystają z oferty firm, to często właściciele własnych zakładów. Projektowanie narzędzi specjalnych jest powierzane firmom mającym wieloletnie doświadczenie. Aby wykonać właściwy projekt, konieczne są odpowiednie umiejętności i wykształcenie. Specjaliści, u których składamy zamówienie na wykonanie projektu danej grupy narzędzi, zapewnią nam rzetelne i precyzyjne wykonanie zadania.