Nawożenie kizerytem – poradnik

Na wiosnę większość rolników skupia się na tym, aby swój rzepak lub uprawy innego rodzaju nawozić przede wszystkim nawozami azotowymi. Jednak, by te mogły działać tak, jak powinny należy pamiętać o jeszcze jednym zabiegu, a mianowicie zasileniu gleby magnezem i siarką. Ten pierwszy uczestniczy w fotosyntezie, a drugi wpływa na szybkość pobierania azotu przez rośliny.

Nawóz azotowy jest więc efektywny, ale tylko wtedy kiedy ziemi dostarczone będą też inne ważne składniki. Zapominanie o tym zabiegu może słono kosztować, między innymi brakiem odpowiednich i oczekiwanych rezultatów naszych wczesnowiosennych działań.

Kizeryt – w jaki sposób może pomóc rolnictwu?

Oczywiście jest grupa rolników, która uważa, że składniki odżywcze wystarczy podać dolistnie. Nie do końca jest to jednak prawdą, bo w przypadku wspomnianych już wyżej siarki i magnezu takie działania mają charakter jedynie wspomagający. Zapotrzebowanie większości roślin na te pierwiastki jest natomiast o wiele większe, niż to jakie uzyskamy poprzez natryskowe nawożenie.

Wobec powyższych sugeruje się, aby magnez i siarkę podawać doglebowo. Co więcej, na uwadze należy mieć również czas i szybkość działania podawanych w ten sposób składników odżywczych. A te jak wiadomo wynikają oczywiście z rozpuszczalności w wodzie. I o ile w przypadku siarki mamy dość duży wybór, bo zastosować możemy siarczan amonu lub siarczan potasu, to w przypadku magnezu nie jest to już takie proste. Ten występuje bowiem tylko i wyłącznie w dwóch wersjach – słabo rozpuszczalnych węglanach, jak wapno magnezowe lub szybko rozpuszczalnym siarczanie magnezu, a więc wspomnianym kizerycie.

Dlatego, jeśli przed nawożeniem nawozami azotowymi zależy nam na dostarczeniu glebie siarki i magnezu jednocześnie musimy użyć właśnie kizerytu. Naturalny siarczan magnezu może być użyty w czasie przedwiośnia, a nawet w okresie zimowego spoczynku naszych roślin.

Ampol Merol od lat dostarcza najlepszej jakości produkty dla rolnictwa.

Jak stosować kizeryt?

Niektórzy rolnicy twierdzą, że kizeryt można rozsiewać w odpowiednich warunkach już w okresie zimowym, to jest na styczeń i luty. Dzięki takiemu zabiegowi mają bowiem więcej czasu na wiosenne nawożenie azotowe. Oczywiście, jeśli nic nie stoi na przeszkodzie takie rozwiązanie jest słuszne.

W większości przypadków kizeryt stosuje się jednak na parę tygodni przed nawożeniem nawozem azotowym. W dogodnych warunkach, a więc kiedy gleba jest wilgotna, temperatura za oknem plusowa, a niebo bezchmurne – kizeryt rozpuszcza się do dwóch tygodni.

Bywa i tak, że zapominalscy stosują go nawet po pierwszej dawce nawozu azotowego. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać o tym, że nie będzie on w stu procentach efektywny. Nie zdąży bowiem na czas wspomóc działań azotu.

Gdzie kupić kizeryt?

Kizeryt, podobnie jak potrzebne nam nasiona, nawozy mineralne, organiczne lub dolistne możemy kupić między innymi w www.ampol-merol.pl, działającym na szeroką skalę polskim przedsiębiorstwie zaopatrującym rolników. Firma posiada 28 oddziałów handlowych na terenie całej Polski, dowozi duże zamówienia do domu klienta i przez długie lata swojej działalności zdobyła zaufanie wielu rolników.

Kiedy więc mamy jakieś pytania, nie wiemy na jaki produkt się zdecydować lub czego tak naprawdę potrzebujemy, specjaliści z branży pomogą rozwiać wszystkie wątpliwości. Trzeba bowiem powiedzieć sobie szczerze, że mimo lat spędzonych na gospodarstwie wiele razy stajemy przed dylematami i nie potrafimy podjąć słusznej decyzji. A przecież każdy błąd i niewiedza w tej dziedzinie niestety drogo kosztuje.