Nowości z branży BHP – przegląd

W trakcie wykonywania różnego rodzaju prac wykończeniowych w budownictwie obecne są znaczne ilości pyłu, kurzu, oparów, a nawet niewielkich odprysków, które mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Tego rodzaju zanieczyszczenia mocno oddziałują na ludzki układ oddechowy i mogą stać się przyczyną niepotrzebnych schorzeń. Podpowiadamy, jakie aktualnie stosuje się metody w celu zabezpieczenia pracowników budowlanych.

Najniebezpieczniejsze prace w budownictwie

Badania naukowe wskazują, że wszelkiego rodzaju pylice płuc są najbardziej charakterystyczne dla pracowników sektora budowlanego. Drobinki kurzu, pyłu oraz zanieczyszczeń przedostają się do pęcherzyków płucnych, a następnie zalegają w nich, co skutkuje znacznym zmniejszeniem pojemności płuc, spadkiem ich wydolności, a w najgorszych przypadkach nawet prowadzi do chorób nowotworowych.

W trakcie wykonywania robót wykończeniowych bardzo często prowadzone są prace z zastosowaniem mocnych substancji chemicznych, które wydzielają toksyczne opary i generują nieprzyjemne, drażniące zapachy. Dodatkowo w trakcie takich czynności, jak przykładowo szlifowanie powstają bardzo duże ilości pyłu, który wdychany w trakcie pracy może okazać się bardzo szkodliwy. Mowa tutaj między innymi o takich pracach jak:

  • oczyszczanie powierzchni przy zastosowaniu urządzeń wykorzystujących strumień sprężonego powietrza, wody czy też mieszaniny wody oraz sprężonego powietrza
  • natryskiwanie oraz napylanie powierzchni lakierami płynnymi oraz proszkowymi, przy użyciu prawidłowych urządzeń
  • obróbka materiałów drewnianych oraz drewnopochodnych przy zastosowaniu urządzeń mechanicznych, co dotyczy szczególnie drewna gatunków liściastych, ktrych pyły mogą być rakotwórcze
  • obróbka ceramiki budowlanej oraz kamienia i materiałów izolacyjnych

Ochrona układu oddechowego w BHP

Jednym z najlepszych środków ochrony osobistej każdego pracownika budowlanego są odpowiednie maski przeciwpyłowe. Odpowiednio dobrane, a także prawidłowo atestowane maski przeciwpyłowe zapewniają pełen komfort i efektywną pracę, stanowią tym samym doskonałą ochronę dróg oddechowych. Jest to bardzo istotne, aby dobrać maskę do odpowiednich warunków pracy. Należy zatem wziąć pod uwagę jej wydajność i przeznaczenie, a także to, w jakich warunkach będzie ona następnie wykorzystywana.

internetowy sklep bhp

Nowoczesne artykuły BHP znaleźć można w sklepie online BHP Gabi.

Warto wiedzieć dodatkowo, że nie wszystkie rodzaje masek zatrzymują tyle samo zanieczyszczeń oraz pyłów, ponieważ różnią się one między sobą przede wszystkim klasą filtra, wyróżnić zatem można klasę p1, p2 oraz p3, przy czym maska przeciwpyłowa p3 zatrzymuje więcej niż 99,5% szkodliwych cząstek i zapewnia tym samym najskuteczniejszą ochronę. Maska przeciwpyłowa powinna być również odpowiednio dopasowana, ponieważ w innym wypadku nie spełnia swojego pierwotnego przeznaczenia.

Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracowników?

Za przestrzeganie bezpieczeństwa oraz higieny pracy odpowiada głównie kierownik budowy, jednak odpowiednie wyposażenie musi zapewnić sam pracodawca. To do niego należy więc zaopatrzenie pracowników w wymaganą odzież oraz sprzęt ochronny, jaki jest przystosowany do powierzonych zadań. Do używania przez pracowników budowlanych prawidłowego sprzętu ochronnego zobowiązują dodatkowo przepisy Kodeksu Pracy.

Jednak zaniedbania, dotyczące bezpieczeństwa i ochrony dróg oddechowych często wynikają także z beztroski samych pracowników, którzy  często nie stosują masek przeciwpyłowych z powodu nieświadomości zagrożeń i dla samej wygody.

Z tego powodu równie ważna jak sama profilaktyka i odpowiednia edukacja osób, zatrudnionych przy pracach wykończeniowych w budownictwie. Nie można zapominać również o tym, że pracownik, który będzie świadomy ewentualnych zagrożeń, stosować się będzie do wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto więc dopilnować zasad bezpieczeństwa, które z pozoru banalne i nieistotne mogą zapobiec w skrajnym przypadku nawet śmierci.