O czym pamiętać kupując żarówki LED?

żarówka ledowa

Decyzja o przejściu na oświetlenie LED w domu zapada dziś coraz częściej przede wszystkim ze względu na promowaną przez producentów energooszczędność i żywotność tego typu rozwiązania.

Niestety, nie każde dostępne na rynku żarówki LED charakteryzują się kilkuletnim czasem pracy czy przyjemną barwą światła, dlatego też decydując się na zmianę warto zbadać rynek i dowiedzieć się jakie kwestie są kluczowe przy wyborze żarówek LED.

Jeśli dotąd kierowaliśmy się wyłącznie mocą żarówki wolframowej, czas zapomnieć o parametrach takich jak 60W, 75W czy nawet 100W. Wszystkie LED-y operują w zakresie 7-10W, a mimo to różnią się między sobą natężeniem, barwą światła czy wytrzymałością. O czym warto pamiętać kupując żarówki LED?

Efektywność działania żarówek LED

Decydując się na wymianę wszystkich żarówek klasycznych na żarówki LED-owe można spodziewać się zdecydowanego spadku zużycia energii elektrycznej. Wysoka wydajność energetyczna pozwalająca na tego typu oszczędności to oczywiście główna zaleta żarówek LED-owych, jednak i tu trzeba zwrócić uwagę na parę szczegółów zawartych na opakowaniu konkretnej żarówki. Nie zdziwi chyba nikogo fakt, że żarówki LED-owe, pobierając znacznie mniej energii generują tym samym mniejszą moc świetlną.

Co już zostało wspomniane, nie można się tu więc kierować wartościami podanymi w W – uwagę w LED-ach powinny przykuwać lumeny. To właśnie w lumenach wyrażona jest wartość mocy świetlnej konkretnej żarówki, a więc i natężenie dawanego przez nią światła. Najczęściej spotykanym wariantem są żarówki LED-owe pracujące w zakresie około 400 lumenów, co w wersji tradycyjnej odpowiadałoby żarówce wolframowej o mocy 40W. Im więcej lumenów, tym wyższa moc oświetleniowa żarówki. Szukając odpowiednika klasycznej 60W sięgnij po LED z oznaczeniem 700-800 lumenów.

LED LED-owi nie równy – wybór temperatury światła

Większość tradycyjnych żarówek wolframowych daje światło ciepłe, oscylujące w okolicach 2700K (kelwinów). LED-y uznawane są przy nich za światła niekorzystne dla samopoczucia i zdrowia oczu człowieka, gdyż ich temperatura barwowa zwykle waha się około 3000K.

Warto przy tym zaznaczyć jednak, że nawet wspomniane 3000K to jeszcze nie światło zimne, choć oczywiście im większa wartość temperatury wyrażonej w kelvinach, tym zimniejsza barwa emitowanego przez żarówkę światła. Decydując się na zakup żarówek LED warto zwrócić na to szczególną uwagę, bo nie sama moc oświetleniowa wpływa tu na komfort przebywania w konkretnym pomieszczeniu. Oszczędzanie w taki sposób idealnie wpisuje się w Certyfikat Zarządzania Energią ISO 50001.

żarówki led

Wybierając światła do łazienki czy kuchni można postawić na te o nieco zimniejszej barwie, gdyż będą one nieco wyraźniejsze, jednak w salonie rozwiązanie takie może okazać się zupełnie nietrafione. W razie wątpliwości, bo te na pewno się pojawią, zawsze warto celować w wartości poniżej 3000K.

Długa żywotność żarówek LED

Kupując żarówki LED-owe warto dokładnie policzyć ile i jakiego rodzaju żarówek będziemy potrzebować. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek wolframowych, które mogą przepalić się w każdym momencie i zaskoczyć brakiem światła w najmniej dogodnej sytuacji, LED-y charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Niektórzy producenci chwalą się, że przy regularnym użytkowaniu ich żarówki mogą wytrzymać nawet kilka lat!

Nie bez powodu są to więc żarówki znacznie droższe – szkoda byłoby inwestować w zapasy, które mogą nie zostać użyte przez kilka lat lub wybierać w ciemno rozmiar gwintu żarówki i przekonać się w domu, że żadna z nich nie pasuje do żyrandola w pokoju. Tradycyjnie żarówki LED-owe występują w dwóch wariantach – gwint E27 (tzw. duży gwint) i E14 (mały gwint). Pod tym względem dopasowanie LED-ów do posiadanych już opraw nie powinno stanowić większego problemu.

Żarówki LED – postaw na zaufanych producentów

Na rynku pojawia się dziś naprawdę wiele firm oferujących tańsze i droższe żarówki LED-owe. Wszyscy obiecają jakość, jednak nie wszyscy są w stanie ją dostarczyć. LED-y to w dalszym ciągu stosunkowo młoda technologia i jeśli ma przynieść pożądane efekty, warto zaufać przy jej wyborze tym, którzy zajmują się produkcją już od wielu lat. Marki takie jak Phillips czy Osram są znacznie pewniejszym wyborem, niż tanie, chińskie żarówki LED-owe.

Koszt ich zakupu może być wyższy, ale i ich żywotność znacznie dłuższa, a przecież to na niej polega największa część energooszczędności żarówek LED-owych. Sklepem, który oferuje najwyższej jakości żarówki LED w korzystnych cenach jest LumenTEC.