Odczuwasz ból nóg po alkoholu? Sprawdź, co może być przyczyną

alkohol

Cierpisz na ból nóg po alkoholu? Okazuje się, że ten objaw może pojawić się zarówno w przypadku jednorazowego nadmiernego spożycia procentowych trunków, jak i stanowić poważne powikłanie w przypadku długotrwałego alkoholizmu. Poniżej wyjaśniamy, jaki wpływ ma alkohol na funkcjonowanie mięśni. Skąd bierze się ból nóg po wypiciu alkoholu? Przedstawimy też sposoby, jak sobie z nim radzić. 

Jak alkohol wpływa na pracę mięśni?

Wbrew powszechnej opinii, alkohol nie niszczy tkanki mięśniowej. Cały problem z nim polega na tym, że utrudnia on przebieg procesów regeneracyjnych. Dzieje się tak dlatego, że dochodzi do utrzymywania poziomu kortyzolu na wysokim poziomie. Kortyzol jest hormonem katabolicznym, co oznacza że zbyt wysoki jego poziom powoduje rozpad tkanki mięśniowej. Do tego nadmiar alkoholu wypłukuję wodę z organizmu, co przekłada się na odwodnienie mięśni, zmniejszając ich objętość i wydajność. 

Skąd bierze się ból nóg po alkoholu?

Alkohol jest tutaj pośrednią przyczyną. Jego nadużycie powoduje niedobory elektrolitów. Moczopędne działanie napojów procentowych powoduje wypłukiwanie z organizmu tak cennych składników, jak witamina C, witamina B, glukoza, cynk, potas, magnez, czy też wapń. Ból nóg należy tutaj traktować jako sygnał oznaczający konieczność uzupełnienia niedoborów. Długotrwałe spożywanie alkoholu i jego negatywny wpływ na regenerację mięśni będzie powodować ich stopniowe słabnięcie, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do ich zaniku. 

Jak leczyć ból nóg po alkoholu?

Jeśli ból spowodowany jest jednorazowym nadużyciem trunków, wystarczy odpoczynek i uzupełnienie niedoboru elektrolitów. Poza tym pomóc w dojściu do siebie mogą tradycyjne sposoby na kaca, czyli spacer, prysznic i duża ilość płynów. Ważne jest też spożycie posiłku takiego, jak jajecznica czy bulion, które mogą pomóc w dojściu do siebie po suto zakrapianej imprezie. 

Jeśli jednak ból nóg po alkoholu jest objawem długotrwałego picia, wówczas powyższe sposoby mogą nie wystarczyć. W wyniku wyniszczenia komórek nerwowych może dojść do tzw. polineuropatii alkoholowej, w przypadku której konieczne jest odstawienie alkoholu, aby możliwy był stopniowy powrót do sprawności. Kluczowe będzie tutaj uzupełnienie niedoborów żywieniowych m.in. poprzez odpowiednio dobraną dietę, a także wdrożenie leczenia farmakologicznego, obejmującego m.in. podawanie trójcyklicznych leków o działaniu antydepresyjnym, a także niesteroidowych preparatów przeciwzapalnych. Aby jednak leczenie przyniosło jak najlepszy skutek, konieczne może być udanie się na odwyk alkoholowy.

alkohol

Jak alkohol wpływa na treningi?

Wizyta na siłowni będąc po spożyciu znacznej ilości alkoholu, jest wyjątkowo złym pomysłem ze względu na negatywny wpływ trunków na wydolność organizmu. Ponadto, po wypiciu alkoholu zaburza się koordynacja ruchów, co może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku podczas ćwiczeń. Intensywny wysiłek fizyczny po spożyciu alkoholu będzie mieć też negatywny wpływ na samopoczucie.  

Jak przebiega proces odstawiania alkoholu?

Pierwszym i bez wątpienia najtrudniejszym krokiem będzie tutaj detoks. W jego trakcie podaje się choremu odpowiednie preparaty farmakologiczne, a także uzupełnia niedobory żywieniowe poprzez dietę i zastosowanie suplementów. Ważnym krokiem będzie tutaj poddanie się terapii w formie grupowej i indywidualnej. Podczas sesji grupowych chory może zyskać szansę na uzyskanie wsparcia od prowadzącego i innych uzależnionych i poznać sposoby wyjścia z nałogu. 

Z kolei sesje indywidualne mają bardzo duże znaczenie w ustaleniu pierwotnej przyczyny nadmiernego sięgania po alkohol. Szczególnie ważne jest tutaj wyeliminowanie złych nawyków i wprowadzenie nowych, dzięki którym używka przestanie odgrywać istotną rolę.