Odszkodowanie po zalaniu sąsiada – jak duże koszty będziesz musiał ponieść?

kropla wody

Zalanie to jeden z najczęściej występujących wypadków w budynkach wielopiętrowych. Winą obarczani są zazwyczaj sąsiedzi mieszkający piętro wyżej od poszkodowanego lub zarządcy budynków, którzy nie dopełnili obowiązków na przykład przy ocieplaniu budynku czy kontroli instalacji wodnej.

Sytuacja ta nie należy do przyjemnych, jednak w większości przypadków nie trzeba się martwić o koszty naprawy i ewentualnego odszkodowania, gdyż obejmuje je ubezpieczenie. Frustrujące natomiast może być dopilnowanie wszelkich formalności następujących po zdarzeniu. Kto musi pokryć odszkodowanie oraz jak wygląda sposób ustalania wysokości tej kwoty?

Formalności po zalaniu sąsiada

Nikt nie chce się znaleźć w sytuacji, kiedy z jego winy mieszkanie sąsiada zostało zalane. Trudno wtedy o zachowanie spokoju i żelaznych nerwów. Trzeba jednak pamiętać o najistotniejszej kwestii, jaką jest dopilnowanie formalności, tak aby wszystko odbyło się zgodnie z procedurami i zaleceniami ubezpieczyciela. Na samym początku ważne jest zlokalizowanie źródła awarii oraz zabezpieczenie sprzętu. Potem warto poinformować zarządcę budynku lub administratora o zdarzeniu. Następnym krokiem jest zgłoszenie telefoniczne lub internetowe do ubezpieczalni, która zajmie się dalszym postępowaniem.

Wymagane jest sporządzenie protokołu zalania, który będzie zawierał informacje takie jak:

  • dane właściciela zalanego oraz zalewającego mieszkanie,
  • data i godzina zdarzenia,
  • przyczyna zalania,
  • dokładny opis szkód.

Pozwoli to na dokładne wyliczenie wartości odszkodowania.

Na jakiej podstawie jest wyliczana należna mu kwota odszkodowania?

Jeśli właściciel zalanego mieszkania posiada polisę od takich wypadków, zgłosi się do swojego ubezpieczyciela. Ten z kolei wyznaczy rzeczoznawcę, który na podstawie protokołu szkód określi winowajcę, powód zdarzenia oraz całkowitą wartość zniszczeń zarówno lokalu, jak i znajdujących się w nim mebli, sprzętów i innych cennych przedmiotów.

Rzeczoznawca na podstawie paragonów, faktur i pozostałych dowodów potwierdzających początkową cenę, szacuje wartość przysługującego odszkodowania. Po zakończeniu oględzin i wykonaniu skrupulatnego raportu – ubezpieczyciel w ciągu miesiąca podejmuje decyzję odnośnie do wysokości odszkodowania oraz przelania jej na konto ubezpieczonego.

Kto i w jakim zakresie będzie musiał pokryć odszkodowanie po zalaniu?

Nie zawsze wiadomo, kto w rzeczywistości ponosi winę za zalanie innego mieszkania. Wszystko sprowadza się do tego, jaka instytucja jest odpowiedzialna za stan budynku. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej, to mieszkańcy powinni zadbać o odpowiedni stan techniczny lokali oraz całego bloku czy kamienicy. Jeśli natomiast budynek posiada wyznaczonego na to stanowisko zarządcę – to na nim spoczywa obowiązek zapewnienia poprawnie funkcjonującej instalacji. Zalanie mieszkania wskutek uszkodzeń w “pionach”, czyli w rurach biegnących w pionie jest więc winą zarządcy.

Jeżeli szkody powstaną na skutek usterek w “poziomach”, czyli w rurach biegnących w poziomie, odpowiedzialnością obarczony zostaje właściciel lokalu. Podobnie w przypadku wszelkich innych naruszeń i uchybień takich jak chociażby: awaria pralki, stłuczenie akwarium czy niezakręcenie kurka w wannie.

Poprawne i adekwatne zidentyfikowanie winowajcy pozwoli na ustalenie zarówno kwoty, jak i zakresu odszkodowania. Jeśli posiadamy polisę na wypadek zalania naszego mieszkania oraz nieumyślnego zalania sąsiada – koszty te pokryje za nas ubezpieczyciel. Nie zrobi tego jednak w sytuacji, kiedy do zdarzenia dojdzie w wyniku własnych, nieodpowiedzialnych decyzji. Zapłacimy za odszkodowanie dla sąsiada, jeśli wyjedziemy z domu, nie zamknąwszy wcześniej okien, przez które następnie wpadnie deszcz, zalewający zarówno nasze mieszkanie, jak i inne.

kran

Z jakimi dodatkowymi kosztami może wiązać się taka sytuacja?

Odszkodowanie to nie jedyne koszty, z jakimi trzeba się liczyć, kiedy zalejemy sąsiada. Ustalenie źródła problemu nierzadko jest zadaniem trudnym. Proces ustalenia przyczyny wymaga czasem czynności takich jak kucie ścian, nawet u wszystkich sąsiadów! W przypadku, gdy dojdzie do takich ekstremalnym konieczności i okaże się, że wina leży po naszej stronie – zobligowani jesteśmy do pokrycia kosztów wynikających z przeprowadzonych prac oraz naprawy uszkodzeń w całym pionie.

Jeśli zatem kiedykolwiek wpisywałeś wyszukiwarkę frazę “odszkodowania Szczecin” – możesz potrzebować porad specjalisty, który pomoże zarówno w uzyskaniu należnego odszkodowania, jak i pozostanie w kontakcie z ubezpieczycielem.