Okulary i soczewki do komputera

okulary praca

Czy można kupować specjalne okulary ze szkłami, które będą przystosowane do pracy przed monitorem? Czy stosowanie soczewek w trakcie pracy przy komputerze będzie bezpieczne?

Okulary przystosowane do pracy przed komputerem

Osobom, które spędzają wiele godzin przed komputerem można proponować specjalne okulary, które zwierają szkła z ochronną powłoką antyrefleksyjną. Dostępne są one w wersji leczniczej dla osób, które mają wady refrakcji oraz jako szkła zerowe. Salony optyczne odpowiadają obecnie na zwiększone zainteresowanie, jeśli chodzi o szkła ochronne i oferują coraz to nowsze okulary i filtry – w tym takie, które mają chronić przed promieniowaniem UV. Funkcją szkieł antyrefleksyjnych jest usuwanie odbić, odblasków, fałszywych obrazów, które mogą pojawiać się na normalnym szkle. Powoduje to zwiększenie ostrości widzenia i będzie powodować, że zmęczenie w trakcie pracy będzie mniejsze.

okulary

 

Wybierając właściwe szkła, warto również skupić się na oprawkach. Co prawda, główną rolą okularów jest korekcja wzroku, jednak obecnie, mogą one również stanowić oryginalny dodatek do wyglądu. Dziś można wybierać między wieloma stylami, kształtami, kolorami i wzorami. Odpowiednie okulary mogą poprawić nasz wygląd i podkreślić charakter.

Soczewki kontaktowe a praca przed komputerem

Udało się udowodnić, że korzystając z komputera znacznie zmniejszy się częstotliwość mrugania powiekami, a to niestety powoduje, że nasze oko będzie dużo gorzej nawilżone i rzadziej oczyszczane z osiadających tam zanieczyszczeń. W przypadku osób, które chcą korzystać ze szkieł kontaktowych może to prowadzić do wystąpienia uczucia suchego oka i szybszego zużywania soczewek. Data ważności jak wiadomo jest orientacyjna.

Uczucie zamglenia i piasku pod powiekami to pierwszy sygnał, że konieczne będzie stosowanie sztucznych łez, zrobienie sobie przerwy w pracy albo też zdjęcia soczewek. Brud, który osiada na soczewkach w czasie mrugania i przemywania, może być przemieszczony pod soczewkę. Stan taki doprowadzi do pogorszenia jakości widzenia, ale dodatkowo będzie na tyle nieprzyjemny, że podrażni oko i może się pojawić stan zapalny rogówki w takiej właśnie sytuacji.

Należy pamiętać, że w momencie, gdy wystąpi zaczerwienienie czy pieczenie, soczewkę trzeba zdjąć i dokładnie myć w płynie pielęgnacyjnym, oko zaś trzeba wypłukać. Podrażnionemu oku ulgę przynoszą sztuczne łzy, które niekiedy dobrze będzie wykorzystywać, ponieważ dzięki nim doprowadzi się do należytego nawilżenia gałki ocznej a to, jak wiadomo, ma bardzo duże znaczenie.

Stosując soczewki, należy pamiętać o wybieraniu produktów znanych producentów. Soczewki kontaktowe są coraz bardziej popularne, dlatego warto wybrać zaufaną markę, która zapewni Państwu należytą ochronę.

soczewki

Alergicy a praca przed komputerem

Alergicy są szczególnie narażeni na zagrożenia, jakie związane są z pracą przy komputerze. Monitor bardzo silnie przyciąga cząsteczki kurzu, a razem z nimi także bakterie, pyłki i roztocza. Są to silne alergeny i dlatego mogą spowodować, że pojawi się zapalenie spojówek, powiek, w ramach którego pojawi się stałe zaczerwienienie, swędzenie i dodatkowo również obrzęk tkanek. Drobinki kurzu osiadają również na powierzchni soczewek kontaktowych i komfort ich używania w takiej sytuacji będzie mniejszy, soczewki mogą się także dużo bardziej niszczyć.

Szczególnie duży wybór okularów i soczewek można spotkać w Manufakturze Wzroku. Soczewki znanych producentów oraz okulary światowych i niezależnych marek cechują się wysoką jakością i różnorodnością.