Okulary i soczewki do pracy przy komputerze

Czy można kupować specjalne okulary ze szkłami, które będą przystosowane do pracy przed monitorem. Czy stosowanie soczewek w trakcie pracy przy komputerze będzie bezpieczne?

Okulary przystosowane do pracy przed komputerem

Osobom, które spędzają wiele godzin przed komputerem można proponować specjalne okulary, które zwierają szkła z ochronną powłoką antyrefleksyjną. Dostępne w wersji leczniczej, dla osób, które mają wady refrakcji oraz szkła zerowe. Salony optyczne odpowiadają obecnie na zwiększone zainteresowanie, jeśli chodzi o szkła ochronne i oferują coraz to nowe okulary, filtry w tym takie, które mają chronić przed promieniowaniem UV. Funkcją szkieł antyrefleksyjnych będzie usuwanie odbić, odblasków, fałszywych obrazów, które mogą pojawiać się na normalnym szkle. Powoduje to zwiększenie ostrości widzenia i będzie powodować, że zmniejszenie w trakcie pracy będzie mniejsze.

Zakazane będzie natomiast stosowanie szkieł fotochromowych do pracy przy komputerze. To szkła, które są przygotowywane w taki sposób, że będą przyciemnione do stopnia oświetlenia otoczenia. Mogą one zaburzyć prawidłowe postrzeganie barw. Mogą także zaburzać ostrzeganie przez niewłaściwe dopasowanie do różnych źródeł światła.

Soczewki kontaktowe, a praca przed komputerem

Udało się udowodnić, że korzystając z komputera znacznie zmniejszy się częstotliwość mrugania powiekami, a to niestety powoduje, że nasze oko będzie dużo gorzej nawilżone i rzadziej oczyszczane z osiadających tam zanieczyszczeń. W przypadku osób, które chcą korzystać ze szkieł kontaktowych może to prowadzić do wystąpienia uczucia suchego oka i szybszego zużywania soczewek. Data ważności jak wiadomo jest orientacyjna.

Uczucie zamglenia i piasku pod powiekami to pierwszy sygnał, że konieczne będzie stosowanie sztucznych łez, zrobienie sobie przerwy w pracy albo też zdjęcia soczewek. Brud, który osiada na soczewkach w czasie mrugania i przemywania filmem łzowym może być przemieszczony pod soczewkę. Stan taki doprowadzi do pogorszenia jakości widzenia, ale dodatkowo będzie na tyle nieprzyjemny, że podrażni oko i może się pojawić stan zapalny rogówki w takiej właśnie sytuacji. Należy pamiętać, że w momencie, gdy wystąpi zaczerwienienie czy pieczenie soczewkę trzeba zdjąć i dokładnie myć w płynie pielęgnacyjnym, oko zaś trzeba wypłukać. Podrażnionemu oku ulgę przynoszą sztuczne łzy, które niekiedy również dobrze będzie wykorzystywać, ponieważ dzięki nim doprowadzi się do należytego nawilżenia gałki ocznej a to jak wiadomo ma bardzo duże znaczenie.

Alergicy a praca przed komputerem

Jeśli ktoś długo pracuje przy komputerze może mieć problem, szczególnie, gdy jest alergikiem. Monitor bardzo silnie przyciągać będzie cząsteczki kurzu, a razem z nimi także bakterie, pyłki i roztocza. Są to silne alergeny i dlatego mogą spowodować, że pojawi się zapalenie spojówek, powiek, w ramach którego pojawi się stałe zaczerwienienie, swędzenie i dodatkowo również obrzęk tkanek. Drobinki kurzu osiadają również na powierzchni soczewek kontaktowych i komfort ich używania w takiej sytuacji będzie mniejszy, soczewki mogą się także dużo bardziej niszczyć.