Oprawy LED w miejscach publicznych – energooszczędne i dobre dla środowiska

Oświetlenie ledowe

Oświetlenie miejsc publicznych powinno spełniać dwie podstawowe funkcje. Oprócz oczywistego doświetlenia przestrzeni i zagwarantowania bezpieczeństwa poruszania się ludzi, oświetlenie wszelkiego rodzaju placów, skwerów czy chodników montowane jest także w celach estetycznych, podkreślających walory wizualne miejskiej architektury. Wystarczy spojrzeć w stronę rynków miast, zabytkowych budynków czy przestrzeni o dużym zagęszczeniu mieszkańców, by przekonać się, że bez właściwie dobranego oświetlenia w miejscach publicznych miasta wyglądałyby szaro, ponuro i niebezpiecznie. Dziś najczęściej wybieraną technologią do oświetlania miejsc publicznych jest oświetlenie ledowe. Dlaczego cieszy się taką popularnością i jakie korzyści niesie przejście na nowoczesne systemy oświetlenia?

Najważniejsze cechy oświetlenia miejsc publicznych

Rozważając zastosowanie nowych rozwiązań w ramach oświetlenia miejsc publicznych należy zdawać sobie sprawę, że obok chęci oszczędzania na energii elektrycznej i eliminowania negatywnego wpływu zużycia energii na środowisko należy brać pod uwagę potrzebę zapewnienia mieszkańcom bezpiecznej i dobrze doświetlonej przestrzeni publicznej. Estetyka miasta ma dziś znaczenie nawet po zmroku, powodując, że montowane oświetlenie musi spełniać jednocześnie funkcję praktyczną, jak i wizualną. Połączenie tych cech z koniecznością dbania o środowisko i eliminacji zbędnego zużycia nadmiernych pokładów energii stawia przed samorządami nie małe wyzwanie, a odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie stają się coraz częściej zaawansowane i nowoczesne technologie LED.

Koszty oświetlenia w miejscach publicznych pokrywane są zwykle z budżetu miejskiego, którym odpowiednie zarządzanie wskazywałoby na poszukiwanie rozwiązań gwarantujących oszczędności bez pomniejszania jakości usług. Oświetlenie LED, w porównaniu z klasycznymi rozwiązaniami pozwala na uzyskanie nawet kilkudziesięciu procent niższych kosztów energii elektrycznej dzięki samej modernizacji oświetlenia i kolejnych 10-20% dzięki zastosowaniu inteligentnych systemów sterowania oświetleniem. Oprawy LED w miejscach publicznych to dziś znacznie więcej niż standardowe latarnie i światła punktowe kierowane na najważniejsze obiekty architektury miasta. Oświetlenie ledowe dla przestrzeni publicznej to rozwiązania, na których korzystają mieszkańcy, budżet miasta oraz środowisko.

Oświetlenie ledowe – inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców

Oświetlenie w miejscach publicznych to nie tylko oświetlenie chodników czy skwerów, ale także głównych dróg i mniejszych uliczek które bez odpowiedniego oświetlenia stanowią spore niebezpieczeństwo dla pieszych i uczestników ruchu drogowego. Modernizacja oświetlenia wymaga oczywiście sporej inwestycji, jednak w praktyce zarówno jakość oferowana przez oświetlenie LED, jak i znacznie niższa częstotliwość wymaganych konserwacji oświetlenia stanowią wystarczający powód do inwestycji w nowoczesne oprawy LED-owe. Nowoczesne latarnie i osłony montowane w miejscach użyteczności publicznej z powodzeniem radzą sobie z doświetleniem ulic, budynków i dróg użytkowych, bez nadmiernego zużywania energii elektrycznej, ale też bez zmniejszania natężenia światła w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Rezultaty zadowalają — tańsze i bardziej wytrzymałe źródło światła, którego jakość zarówno pod kątem samego światła jak i wytrzymałości znacząco przewyższa standardy tradycyjnych świetlówek i żarówek, wzmocnione poprzez inteligentne systemy sterowania oświetleniem pozwalające na jeszcze lepsze zarządzanie źródłami światła w mieście to gwarancja, jaką dają dziś najlepsi producenci opraw LED.

oświetlenie ledowe

Oprawy LED dla przestrzeni publicznej – energooszczędne rozwiązania przyjazne środowisku

Poruszając kwestie modernizacji oświetlenia w miejscach publicznych i przejścia na nowoczesne oprawy LED-owe nie sposób nie wspomnieć o korzyściach środowiskowych, jakie niesie za sobą tego typu inwestycja. Zmniejszenie wykorzystania energii elektrycznej widziane jest dziś jako jedno z głównych zadań dla ochrony środowiska — diody LED to obecnie najbardziej energooszczędne źródło światła, które gwarantuje sprawność na poziomie 90% i w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań wykorzystuje większość pobieranej przez siebie energii na światło, a nie nagrzewanie samej żarówki.  Dodając do tego długą żywotność, wysoką odporność na warunki atmosferyczne i brak szkodliwych dla środowiska substancji wykorzystywanych przy produkcji diod i opraw LED, nowoczesne oświetlenie wydaje się jedną z lepszych inwestycji zarówno dużych, jak i małych miast.

Inwestując w oprawy LED w miejscach publicznych miasta przyczyniają się do poprawy ogólnych warunków życia mieszkańców miast, gwarantując im przede wszystkim bezpieczne i dobrze doświetlone ulice oraz wysoką estetykę miejskiej architektury. Jeśli połączymy to z bardzo dużą wydajnością energetyczną, niskimi kosztami utrzymania i brakiem negatywnego wpływu na otaczające środowisko, trudno znaleźć na rynku bardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie.