Oświetlenie hali przemysłowej – jakie oprawy LED warto zastosować

oświetlenie przemysłowe LED

Oświetlenie przemysłowe w halach produkcyjnych to jedna z podstawowych kwestii gwarantujących bezpieczną i efektywną pracę na wszystkich stanowiskach. Aby jednak mogło spełniać swoje zadania, konieczne jest nie tylko znalezienie rozwiązania gwarantującego odpowiednie natężenie światła, ale też technologii odpornej na trudne warunki i szkodliwe czynniki zewnętrzne. Rolę tą spełnia dziś coraz lepiej oświetlenie przemysłowe LED i oprawy zaprojektowane z myślą o wysokiej trwałości i skuteczności świetlnej. Jakie oprawy LED warto zastosować w ramach oświetlenia hali przemysłowej i dlaczego to właśnie technologia LED jest dziś coraz częstym wyborem podczas tworzenia nowych przestrzeni przemysłowych?

Oświetlenie przemysłowe LED – najważniejsze zalety

Zastosowanie lamp LED w warunkach przemysłowych jest stopniowo wprowadzane do branży już od dłuższego czasu, zastępując stosowane dotychczas oświetlenie tradycyjne znacznie trwalszymi, wydajniejszymi i bezpiecznymi dla środowiska oprawami LED. Ich wykorzystanie początkowo oznaczało przede wszystkim spore oszczędności – wydajne żarówki LED wykazują znacznie lepsze wykorzystanie pobieranej energii, przeznaczając nawet 90% na wytworzenie światła widzialnego, a nie ciepło, jak ma to miejsce w przypadku żarówek klasycznych. W efekcie znacznie mniejsze nakłady energii pozwalają wygenerować takie samo natężenie światła, co z perspektywy komfortu pracy w halach przemysłowych ma ogromne znaczenie.

Niezwykle ważną z punktu widzenia inwestycji w nowe rozwiązania zaletą oświetlenia przemysłowego LED jest czas eksploatacji. Szacuje się, że dobrej jakości przemysłowe oprawy LED działają nawet 25 razy dłużej niż zwykłe żarówki i 10 razy dłużej niż oświetlenie halogenowe, oferując ostateczny czas pracy rozciągnięty do nawet 50 000 godzin. To z kolei oznacza znacznie niższe koszty konserwacji i eksploatacji oświetlenia w halach przemysłowych – oszczędność bierze się tu nie tylko z niższych kosztów energii, ale też braku konieczności ciągłej wymiany żarówek na nowe.

Kwestia ochrony środowiska poruszana w kontekście przemysłu i produkcji stanowi w ostatnich latach dość ważny temat rozmów, a jednym z argumentów przemawiających za modernizacją oświetlenia w halach jest właśnie gwarancja zmniejszenia negatywnego wpływu działalności takiej hali na otaczające ją środowisko. Ekologiczne jest tu nie tylko ogólne zmniejszenie wykorzystywanej energii, ale też fakt, że oświetlenie przemysłowe LED nie wymaga używania rtęci czy innych, szkodliwych dla człowieka i środowiska substancji toksycznych.

Oprawy przemysłowe LED

Oświetlenie hali przemysłowej a obowiązujące przepisy

Zalety wykorzystania oświetlenia LED w halach przemysłowych skupiają się głównie wokół oszczędności i ekologii, jednak w praktyce mają duże znaczenie także dla komfortu przebywających na co dzień w hali pracowników. Oświetlenie hal produkcyjnych czy magazynów musi być bezpieczne, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, Kodeksem Pracy oraz normami PN-EN 12665:2008 Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia oraz PN-EN 12464-1:2004 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach. Streszczając podawane przez nie warunki, oświetlenie hali produkcyjnej nie powinno męczyć wzroku pracowników ani też mieć negatywnego wpływu na ich zdrowie – istotny jest tu pewien komfort pracy i pewność, że nie będzie konieczne nadmierne wytężanie wzroku przy pracach wymagających dużej precyzji. Oświetlenie nie powinno generować też ciepła wpływającego na jakość przedmiotów i towarów przechowywanych w halach przemysłowych oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla pracowników, środowiska i otoczenia. Nowoczesne oprawy przemysłowe LED spełniają wszystkie powyższe wymagania, stanowiąc obecnie jedno z najlepszych i najbliższych zgodności prawnej rozwiązań.

Oświetlenie hali przemysłowej – jakie oprawy LED warto zastosować?

Globus Lighting to jedna z głównych marek wśród nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych, oferująca między innymi wytrzymałe i niezwykle wydajne oświetlenie przemysłowe LED do zastosowania w różnego rodzaju przestrzeniach roboczych. Zależnie od zapotrzebowania, charakterystyki pomieszczeń i wymagań konkretnych stanowisk pracy, marka wprowadza na rynek mnóstwo opraw gwarantujących wysoką sprawność i wytrzymałość pracy w najtrudniejszych warunkach. Wybór konkretnych opraw LED będzie zależał od wielu czynników: wymaganej wydajności świetlnej, odporności na czynniki szkodliwe, dostępnej infrastruktury montażu czy nawet wysokości pomieszczeń przemysłowych, w których dane oprawy mają być zastosowane. Niezależnie od modelu warto pamiętać jednak, że to właśnie oprawy LED gwarantują dziś największą różnorodność oświetlenia i są w stanie zapewnić wytrzymałość zgodną z wszystkimi normami i regulacjami prawnymi.