Pojazdy HDS – obsługa, zastosowanie
Na samym początku, warto przypomnieć co oznacza skrót HDS. Oznacza on Hydrauliczny Dźwig Samochodowy. Dźwig jest elementem dodatkowym, który montuje się do samochodu ciężarowego. Wiele jest sytuacji, w których użycie HDS nie tylko ułatwia, ale wręcz umożliwia wykonywanie wielu czynności.
Charakter obsługi pojazdów HDS
Dodatkowy element, który stanowi dźwig, jest obrotowym ramieniem. Dzięki niemu możliwe jest podnoszenie i przenoszenie różnych ciężarów. Jak jednak napędzany jest dźwig? – Otóż, jak sama nazwa wskazuje – dźwig działa dzięki pompie hydraulicznej. Pompa działa dzięki silnikowi, który umieszczony jest w pojeździe.
Ramię dźwigu, w zależności od rodzaju prac i potrzeby, może unieść od 2 do 16 ton. Dodatkowo, długość ramienia może wynosić aż 12 metrów.
Pojazd ciężarowy z wmontowanym dźwigiem hydraulicznym, najczęściej posiada również dodatkowe podpory, dzięki którym pojazd może utrzymać się podczas wykonywania prac. Stabilność samochodu, w momencie kiedy pracuje dźwig, zapewnia nam bezpieczeństwo oraz pozwala sprawnie i szybko wykonać wszystkie czynności.
Aby móc obsługiwać opisaną wyżej maszynę, należy posiadać odpowiednie uprawnienia i prawo jazdy. Osoba, która chce wykonywać różne czynności dźwigiem, musi być przede wszystkim pełnoletnia. Do tego, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii C. Wymagane jest również zdanie odpowiedniego egzaminu. Ostatnim wymogiem jest zaświadczenie od lekarza, które pozwala nam operować pojazdem typu HDS.
Usługi dźwigowe z wykorzystaniem HDS
Mnóstwo jest prac, jakie można wykonać dzięki użyciu dźwigu hydraulicznego. Pojazd ten wykorzystywany jest między innymi do prac takich jak:
- Transport,
- Przemieszczanie maszyn,
- Załadunek i rozładunek.
HDS jest często wykorzystywany przez firmy budowlane, straż pożarną czy też przez szeroko rozumiany przemysł. Usługi wykonywane dla miasta (wywóz śmieci lub pomoc drogowa), również wykonywane są dzięki użyciu dźwigów hydraulicznych.
W wyżej wymienionych usługach, istotna jest precyzja oraz szybkość. Duże obciążenie dźwigu jest zawsze dopasowane do rodzaju wykonywanych zadań. HDS, jako długi, wytrzymały oraz wysoki dźwig, może być przydatny przy remontach, przeprowadzkach oraz budowach. Poza tym, pojazd ten, dzięki swoim właściwościom, umożliwi szybki i dokładny montaż lub demontaż bilbordów, słupów, latarni, różnych konstrukcji czy linii produkcyjnych.
Przemieszczanie wielu maszyn i narzędzi, to zadanie, do którego należy użyć odpowiednio silnego i wytrzymałego pojazdu. Frezarki, maszyny wojskowe czy te, służące do obróbki drewna lub metalu, mogą zostać udźwignięte i przemieszczone dzięki zastosowaniu HDS.
Firmy, które dysponują pojazdem tego typu, lub kilkoma, mogą także podejmować się zadań specjalnych i nietypowych. Żuraw mieszczący się na samochodzie ciężarowym, oprócz ogromnej siły, może się rozciągnąć na parę metrów. Właściwości pojazdu są dobierane do typu prac, jakie wykonamy dzięki niemu. Firmy oferujące usługi dźwigiem hydraulicznym, posiadają różne pojazdy ciężarowe, przez co wybór jest ogromny. Ponadto, różnorodne funkcje pojazdów i żurawi, mogą nadawać się idealnie do konkretnego typu zadań.
Usługi dźwigiem hydraulicznym
Najczęściej, zamiast zakupienia pojazdu typu HDS, wiele firm decyduje się na wypożyczenie pojazdu lub wynajęcie usług dźwigiem hydraulicznym. Jest to w większości najlepsza opcja – rzadko właściciele firm posiadają własne budowlane pojazdy. Przez wzgląd na pożyteczność pojazdów, coraz częściej możemy korzystać z ofert nowo powstających firm. Prace, jakie wykonywane są pojazdem HDS w Gdyni i innych miastach w Polsce, mogą trwać przez kilka dni lub miesięcy, dlatego konieczne jest dopasowanie odpowiedniej usługi i pojazdu.