Rękawowa resekcja żołądka – przebieg operacji, rekonwalescencja

leczenie otyłości

Zmniejszenie żołądka to znany wszystkim zabieg, który pozwala na o wiele szybką redukcję masy ciała. Jest on wykonywany w ściśle sprecyzowanych sytuacjach i nie należy traktować go jako wygodnej alternatywy dla zdrowego trybu życia. Coraz więcej otyłych ludzi pokłada duże nadzieje w zabiegu zmniejszenia swojego żołądka. Warto jednak zrozumieć, że redukcja jego objętości może wywołać nieprzyjemne powikłania i wiąże się ona z koniecznością nieprzerwanej zmiany sposobu odżywiania jak i całego stylu życia.

Laparoskopowe zmniejszenie żołądka

Redukcję objętości żołądka można zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest tak zwana rękawowa resekcja żołądka, która polega na usunięciu nawet 80% tego narządu. Pozostaje więc w organizmie jedynie jego mały fragment. Obwodową resekcję żołądka można przeprowadzić w sposób konwencjonalny lub też metodą laparoskopową, która należy do metod o wiele mniej inwazyjnych, ponieważ pacjent szybciej wraca do sprawnego życia.

niezdrowe jedzenie

Po operacji utworzenia bypassa żołądkowego należy zostać w szpitalu przez około 3 dni, a przez kolejne 3 tygodnie należy się oszczędzać i o siebie dbać. U około 10% pacjentów, którzy mają za sobą obwodową resekcję żołądka, dochodzi do niechcianych powikłań. Na ogół są one niegroźne i obejmują jedynie zakażenia w miejscu nacięcia, trudności z trawieniem lub też krwawienie pooperacyjne.

Zmniejszenie żołądka – dieta

W pierwszym miesiącu po zrealizowanej operacji można przyjmować jedynie niewielkie ilości miękkich pokarmów oraz płynów. Z czasem jednak jadłospis należy stopniowo rozszerzać o produkty stałe, ale bardzo powoli i z umiarem. Pożywienie powinno być odpowiednio przeżute, tak aby organizm miał czas poczuć swoją sytość przed pojawieniem się niemiłego dyskomfortu lub też nudności.

Warto ograniczać ilość spożywanych soków owocowych i innych kalorycznych napojów w diecie, ponieważ nadmiar kalorii nie sprzyja trwającemu procesowi chudnięcia, nawet po znacznym zmniejszeniu żołądka. O dokładne wskazania dotyczące diety najlepiej zapytać samego lekarza. Dobrym pomysłem jest też ułożenie jadłospisu z pomocą wyspecjalizowanego dietetyka, który odpowiednio zadba o to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niedoboru potrzebnych składników odżywczych.

Zmniejszenie żołądka i koszty zabiegu

Znany wszystkim wskaźnik masy ciała BMI przekraczający 40 oraz zły stan zdrowia ściśle związany z nieprawidłową wagą to istotne wskazania do chirurgicznego leczenia otyłości. Jeśli wcześniejsze próby odchudzania skończyły się niepowodzeniem, a nadmierne obciążenie stawów wyklucza jakąkolwiek aktywność fizyczną, która mogłaby znacznie wspomóc spadek masy ciała, warto w takiej sytuacji rozważyć operację.

To, ile kosztuje zmniejszenie żołądka, zależy od rodzaju zabiegu oraz konkretnej kliniki. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby poznać cenę.

Zmniejszenie żołądka i jego efekty

Spadek masy ciała po zabiegu bywa często spektakularny. Poddające się mu osoby tracą nawet 60% niechcianych kilogramów, dzięki czemu udaje im się zredukować lub też całkowicie wyeliminować powstałe w skutek otyłości problemy zdrowotne. Zmiany mogą być powalające, ale warunkiem jest całkowita zmiana dotychczasowego stylu życia. Taki zabieg to bardzo poważny krok, po którym nie ma odwrotu i należy bezwzględnie słuchać się rad lekarza.

ćwiczenia fizyczne

Zmniejszenie żołądka – powikłania

Prawdopodobieństwo pojawienia się komplikacji po chirurgicznym zmniejszeniu żołądka jest o wiele mniejsze, jeśli operacja była przeprowadzona przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów od chirurgii. Jednak nawet najlepszy chirurg na świecie nie zagwarantuje, że po obwodowej resekcji żołądka nie dojdzie czasami do rozpadu opaski dzielącej narząd, lub też jego rozciągnięcia oraz przecieku jego zawartości do jamy brzusznej.

Poważnym wyzwaniem mogą stać się niedobory żywieniowe, będące wynikiem znacznie ograniczonego wchłaniania składników pokarmowych. Należy też liczyć się z ryzykiem pojawienia się między innymi niedokrwistości i osteoporozy.

Spadek wagi dzięki przebytej redukcji objętości żołądka jest zdecydowanie prawdopodobny, ale nie jest to banalna, pozbawiona wyrzeczeń i poświęceń metoda odchudzania. Najpierw należy spokojnie rozważyć naturalne sposoby polegające na wdrożeniu zdrowego jadłospisu oraz ćwiczeń fizycznych.

Dietę na zmniejszenie żołądka warto opracować z wykwalifikowanym dietetykiem, tak aby zyskać gwarancję, że nie dojdzie do niedoboru witamin jak i potrzebnych składników mineralnych.