Rekonwalescencja po operacji zaćmy – jak przebiega

rekonwalescencja po operacji zaćmy

Operacja zaćmy jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur w chirurgii okulistycznej. Na całym świecie każdego dnia przeprowadza się dziś tysiące zabiegów usunięcia zmętniałej soczewki oka i zastąpienia jej nową soczewką wewnątrzgałkową. Zabiegów, które nie tylko zapobiegają całkowitej utracie wzroku przez pacjenta, ale też umożliwiają im odzyskanie wysokiej ostrości wzroku i większego komfortu codziennego życia. Sam zabieg jest krótki i w przypadku braku powikłań trwa nie więcej niż 20 minut. Co dzieje się jednak po operacji? Jak zadbać o oko, by zaleczyć je szybko i bezpiecznie?

Skuteczne leczenie zaćmy – zabieg usunięcia zmętniałej soczewki

Zaćma, czyli choroba polegająca na pogłębiającym się zmętnieniu soczewki oka prowadzącym do stopniowej utraty ostrości wzroku i ostatecznie całkowitej jego utraty uznawana jest dziś za jedną z najczęściej występujących chorób oczu. Jej leczenie możliwe jest wyłącznie za pomocą operacji polegającej na całkowitym usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową, która działając niczym szkło korekcyjne zamontowane wewnątrz oka pozwala pacjentowi odzyskać prawidłową ostrość widzenia.

Dzięki współczesnej medycynie i mocnemu rozwojowi okulistyki w ostatnich latach, dzisiejsze zabiegi usunięcia zaćmy przebiegają niezwykle szybko i cechują się bardzo wysokim poziomem skuteczności. Pacjent już po 30 minutach opuszcza salę zabiegową i jeszcze tego samego dnia wraca do domu, gdzie będzie wracał do zdrowia i samodzielnie dbał o prawidłowe gojenie się oka, stosując się do zaleceń lekarzy i zwracając uwagę na każdy niepokojący sygnał, który mógłby świadczyć o powikłaniach po operacji.

Rekonwalescencja po operacji zaćmy

Podczas operacji zaćmy chirurg wykonuje na oku jedynie niewielkie, 2-milimetrowe nacięcie, które dość szybko goi się i nie wymaga długiego okresu leczenia. Z tego też powodu zabieg wykonuje się jedynie w znieczuleniu miejscowym, a pacjenci jeszcze tego samego dnia mogą opuścić szpital i powrócić do domu, gdzie z pewnością poczują się lepiej niż na szpitalnym łóżku.

operacja zaćmy

Ważne jest jednak, by już od pierwszych godzin po operacji stosować się bezwzględnie do zaleceń lekarza, następnego dnia pojawić się na badaniu kontrolnym, a w trakcie gojenia się oka dokładnie obserwować symptomy i wszelkie niepokojące sygnały zgłaszać od razu do swojego okulisty kierującego. Tylko tak pacjenci mogą zagwarantować sobie gładki przebieg rekonwalescencji, niskie ryzyko powikłań pooperacyjnych i przede wszystkim szansę na odzyskanie pełnej sprawności wzrokowej.

Wśród najważniejszych zasad, o których mówią wszyscy okuliści i które mają znaczący wpływ na ostateczny wynik operacji znalazło się przede wszystkim unikanie wysiłku nie tylko przez pierwsze 24 godziny po operacji zaćmy, ale nawet przez pierwsze dwa tygodnie od zabiegu. Pacjenci nie powinni w tym czasie dźwigać ciężarów powyżej 2 kilogramów, nadmiernie się schylać, spać na stronie operowanego oka czy wykonywać ćwiczeń, które mogłyby podnieść ciśnienie wewnętrzne oka i spowodować przemieszczenie się soczewki wewnątrz oka.

Bardzo ważnym elementem rekonwalescencji po operacji zaćmy jest też zachowanie odpowiedniej higieny. Pacjentom odradza się korzystanie z basenu i sauny, aby nie narażać się na obecne tam zarazki, nadmierną wilgoć i wysoką temperaturę, która także może wpłynąć na wzrost ciśnienia wewnątrz oka. Należy wykorzystać też do końca lekarstwa przepisane przez lekarza podczas badania kontrolnego, a więc zarówno krople przyspieszające gojenie i działające antybakteryjnie, jak i ewentualne maści z antybiotykiem, które przepisuje się w celu zredukowania ryzyka pozwalają pojawienia się infekcji. Należy pamiętać, by przed każdą aplikacją kropli, maści czy innych preparatów w okolicach oczu dokładnie umyć ręce, nie przykładać opakowania kropli bezpośrednio do oka i nie stosować lekarstw po upływie ich terminu ważności – zachowanie sterylności to w przypadku operacji oka konieczność.

Zalecenia po operacji zaćmy – o czym warto pamiętać?

Ostrożność podczas okresu rekonwalescencji po operacji zaćmy gwarantuje szansę na pełne wyzdrowienie. Jeśli więc pacjent będzie świadomie przestrzegał zaleceń lekarza, unikał kąpieli w basenie i wizyt w saunie, nadmiernego wysiłku, spania na brzuchu oraz będzie pamiętał o konieczności stosowania okularów przeciwsłonecznych dla pełnej ochrony oka przed promieniowaniem UV, ryzyko powikłań po operacji zaćmy zostanie zniwelowane do minimum. Odzyskanie pełnej sprawności wzrokowej i powrót do zdrowia po operacji zaćmy nie musi trwać długo!


Dokładne informacje o zaleceniach po operacji zaćmy znajdziesz na blogu OneDayClinic – kliniki specjalizującej się w usuwaniu zaćmy.