Rodzaj płyt stosowanych w budownictwie

Rodzaje płyt w budownictwie

Włóknocement to nie tylko dachówki ale również płyty faliste służące do krycia dachów. W przeciwieństwie do płytek i dachówek są one znacznie łatwiejsze do ułożenia, a całość prac posuwa się w znacznie szybszym tempie. Wprawdzie nie dają one tak doskonałego efektu wizualnego, jednak prezentują się dobrze i sprawiają że budynek nabiera wyjątkowych cech.

Płyty faliste z włóknocementu zawierają zazwyczaj specjalne włókna zbrojeniowe które zwiększają ich trwałość oraz wytrzymałość. Powierzchnia takich płyt jest pokrywana specjalnymi farbami akrylowymi która zabezpiecza je dodatkowo przed czynnikami atmosferycznymi i wydłuża ich trwałość. Szacuje się że żywotność tego rodzaju rozwiązań sięga kilkudziesięciu lat, biorąc pod uwagę to że nie wymagają one żadnych prac konserwacyjnych w czasie ich eksploatacji, jest to jedno z najbardziej trwałych rozwiązań dostępnych na rynku. Włóknocementowe płyty stosuje się do krycia wszelkiego rodzaju obiektów, począwszy od budynków mieszkalnych po przemysłowe jak i gospodarcze.

Dzięki swoim właściwościom które powstrzymują rozwój bakterii oraz grzybów są one zalecane dla osób cierpiących na alergie oraz w budynkach gdzie jest prowadzona hodowla zwierząt. Watro pamiętać że materiał ten jest stosunkowo lekki co sprawia że nie obciąża on w znacznym stopniu konstrukcji dachu. Jest to również materiał łatwy w obróbce co zdecydowanie obniża koszty jego wykonania. Warto zapoznać się z możliwościami jakie możemy czerpać z zastosowania tego materiału i rozważyć jego użycie w naszym domu.

Budownictwo a płyty

Płyty warstwowe z poliuretanu

Pianka poliuretanowa jest wykorzystywana z powodzeniem do produkcji płyt warstwowych, dzięki jej własnością płyty tego rodzaju mają doskonałe właściwości i w wielu zastosowaniach są znacznie lepsze od tych które są wykonywane z zastosowaniem styropianu lub wełny mineralnej. Ich podstawowym atutem jest niewielki stopień nasiąkania wodą, w przeciwieństwie do płyt wykonywanych z innych tworzyw. Zawdzięczamy to przede wszystkim zamkniętej strukturze jaka cechuje ten materiał, płyty z wykorzystaniem tego materiału są zazwyczaj znacznie cięższe i sztywniejsze, co korzystnie wpływa na obiekty o większych rozmiarach w których wykorzystuje się budownictwo w technologii płyt warstwowych. Kolejnym atutem jest fakt że są one łączone ze sobą za pomocą specjalnie opracowanego systemu łączenie, ma to ogromny wpływ na estetykę całego obiektu. W przypadku zastosowania pianki poliuretanowej możemy zrezygnować z dodatkowych substancji łączących warstwy zewnętrznej blachy z materiałem izolacyjnym. To głównie dlatego że sama pianka stanowi doskonały łącznik. Nie mały wpływ na płyty tego rodzaju ma również fakt że cała warstwa izolacyjna wewnątrz płyty ma charakter jednolity. Te płyty ze względu na doskonałe własności termoizolacyjne oraz dzięki swojej sztywności doskonale nadają się do zastosowania jako materiał do zadaszenia. Warto pamiętać że większość producentów takie płyty wykonuje na indywidualne zamówienia, gdyż system ich łączenia sprawia że powinny one być idealnie dopasowane do naszych potrzeb oraz wymagań.


Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy budowlanej z Katowic.