Rodzaje licówek stomatologicznych

stomatolog wrocław

Stomatologia estetyczna jest obecnie dziedziną medycyny, która cieszy się coraz większą popularnością. Każdy z nas chce mieć biały, elegancki uśmiech który będzie stanowił o ozdobę całego wizerunku. Elementem, który umożliwi nam uzyskanie tego efektu są licówki, które w odróżnieniu od stosowania koron nie wymagają piłowanie zębów przed ich założeniem. Co warto wiedzieć o licówkach i jakie są ich rodzaje?

Czym są licówki?

Licówki są to cienkie wkładki wykonane z określonego materiałów, których grubość waha się od 0,2 do 1 mm. Przykleja się je na przednią powierzchnię zębów dzięki czemu możliwe jest ukrycie wszelkich defektów estetycznych i nadanie idealnego wyglądu ostatecznego. Stosując licówki można nadać zębom odpowiedni kształt, barwę, wydłużyć je lub poszerzyć w zależności od indywidualnych potrzeb czy zlikwidować szpary i odstępy pomiędzy pojedynczymi zębami. Licówki mogą być również zastosowane w przypadku ukruszonych zębów i pęknięć. Przeprowadzenie tego zabiegu jest niestety niemożliwe w przypadku występowania próchnicy, chorób dziąseł bądź wady zgryzu. Również nieodpowiednie nawyki takie jak zaciskanie zębów czy obgryzanie paznokci może spowodować odklejenie się lub zniszczenie licówek.

Jakie rodzaje licówek stomatologicznych wybrać?

Obecnie możliwe jest dokonanie wyboru materiału, z którego jest są wykonane licówki. Najtańszą propozycją oferowaną przez stomatologów są licówki akrylowe. Bardzo często zakłada się je jedynie jako rozwiązanie tymczasowe w momencie oczekiwania na inny rodzaj licówek. Mogły one pozostać się na zębie przez maksymalnie 2 lat, a następnie powinny być wymienione.

Decydując się na ten rodzaj koszty jakie musimy ponieść mieszczą się w granicach od 60 do 300 zł. Niestety materiał jakim jest akryl posiada właściwości fizyczne w związku z którymi trudno jest osiągnąć estetyczny efekt końcowy co również wpływa na zmniejszenie komfortu użytkowania. Decydując się na licówki możemy również wybrać licówki kompozytowe, które są wykonywane ze zmieszanych ze sobą materiałów. Wybierając ten rodzaj można zastosować je zarówno na stałe jak i tymczasowo.

W porównaniu do licówek akrylowych te są niewiele droższe, a ich cena mieści się w przedziale od 150 do 900 zł. Niestety licówki kompozytowe nie pozostają bez wad. Podczas długiego użytkowania ich kolor może delikatnie zżółknąć. Zauważmy, że zakładając licówki oczekujemy naturalnego efektu końcowego jednak wersja kompozytowa cechuje się jednolitym kolorem, który może wyglądać nieco nienaturalnie. Warto jednak wziąć pod uwagę licówki kompozytowe podczas dokonywania wyboru gdyż czas ich wykonania jest wyjątkowo niski oraz z łatwością można zmienić ich kształt oraz dopasować go zgryzu.

Kolejnym rodzajem są licówki porcelanowe, które cechują się relatywnie wyższą ceną w porównaniu do wymienionych gdyż ich założenie będzie kosztowało nas od 900 do nawet 2500 zł. Ich największą zaletą jest możliwość uzyskania naturalnego wyglądu zębów oraz wysoka wytrzymałość, dzięki czemu licówki te mogą być wykorzystywane nawet przez wiele lat. Ten rodzaj licówek jest wybierany najczęściej. Chcąc uzyskać najlepszy efekt estetyczny warto rozważyć wybór licówek pełnoceramicznych, które gwarantują uzyskanie najlepszego efektu końcowego, a w odróżnieniu od licówek porcelanowych nie posiadają w swoim składzie domieszki metalu.

Ile kosztują licówki?

Cena licówek pełnoceramicznych zawiera się w przedziale od 1000 do 3000 zł za jedną licówkę, jednak ze względu na wyjątkową trwałość i  licówki te mogą być wykorzystywane przez wiele lat. Założenie licówek jest sposobem na szybkie i trwałe uzyskanie pięknego uśmiechu bez konieczności prowadzenia długotrwałego leczenia. Zabieg zakładania licówek nie trwa długo, a bezpośrednio po nim możemy cieszyć się wyjątkowym uśmiechem pozbywając się niemal natychmiast wszelkich kompleksów.

Stomatolodzy oferują obecnie różnorodne materiały, z których wykonane są licówki dlatego każdy może zdecydować się na produkt, który w największym stopniu odpowiada jego preferencjom zarówno pod względem estetycznym jak i finansowym. Zdecydowanie się na licówki wykonane z lepszego materiału, który cechuje się wyższą wytrzymałością oraz odpornością na czynniki zewnętrzne, pozwoli nam korzystać z zalet licówek przez wyjątkowo długi czas.