Rodzaje zabiegów rehabilitacyjnych – co wybrać?

rehabilitacja

Rehabilitacja to ogół czynności, które mają na celu poprawę funkcjonowania i zdrowia osób po wystąpieniu choroby lub obrażenia. Celem rehabilitacji jest przywrócenie maksymalnej możliwej sprawności i zdrowia, a także zapobieganie dalszym dolegliwościom.

Podczas rehabilitacji dąży się do przywrócenia całkowitej sprawności, a jeśli to niemożliwe – przynajmniej częściowej. W skład czynności rehabilitacyjnych wchodzą działania lecznicze, psychologiczne oraz edukacyjne. Poprzez zapewnienie odpowiedniego wsparcia i edukacji, rehabilitacja może przywrócić pacjentowi pewność siebie i pozytywną samoocenę, aby mógł on jak najlepiej poradzić sobie po powrocie do codziennego życia. Rehabilitacja może wyraźnie poprawić jakość życia pacjentów i jest szczególnie ważna dla osób, które doświadczyły poważnego uszczerbku na zdrowiu. 

Rehabilitacja czy fizjoterapia – jaka jest różnica? 

Pacjenci często mylą rehabilitację z fizjoterapią. Nic dziwnego, ponieważ pojęcia te w potocznym języku polskim są często używane wymiennie. To jednak błąd. Pojęcie rehabilitacja jest znacznie szersze, a fizjoterapia jest po prostu jedną z części rehabilitacji. Fizjoterapia to bowiem zabiegi na ciało człowieka, które przeprowadza się z wykorzystaniem bodźców fizykalnych i czynników, które oddziałują na ciało człowieka, takich jak np. światło, promieniowanie, temperatura. Podczas fizjoterapii wykorzystuje się również techniki masażu i terapii manualnej. Można zatem powiedzieć, że rehabilitacja to fizjoterapia plus ewentualne inne czynności, które potrzebne są do przywrócenia pacjentowi zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. 

Z rehabilitacji korzystają często czynni sportowcy zwodowi, którzy doświadczają urazów. Jest konieczna czasem również po zabiegach operacyjnych, zwłaszcza jeśli interwencja chirurgiczna obejmuje kości, stawy Dla kogo jest zalecana rehabilitacja? Rehabilitacja to forma leczenia, która może pomóc w przywróceniu ludziom utraconych funkcji fizycznych. Pomaga również przywrócić równowagę między ciałem a umysłem. Jest skuteczna dla osób zmagających się z wieloma rodzajami schorzeń fizycznych i psychicznych, w tym:urazy kręgosłupa,

  • bóle stawów, 
  • choroby neurologiczne,
  • choroby reumatyczne. 

Rehabilitacja może być również zalecana osobom, które doświadczają trudności związanych z chorobami układu oddechowego. Bardzo często potrzebują jej osoby starsze które z racji wieku mają problemy z ruchem lub wymagają wsparcia w czynnościach codziennego życia. Dzięki rehabilitacji mogą wyeliminować ból, poprawić siłę i zwiększyć zakres ruchu.

Przykłady skutecznych zabiegów rehabilitacyjnych

Rehabilitacja wykorzystuje szeroki zakres technik, w tym masaż, ćwiczenia i terapię zajęciową, aby pomóc pacjentowi osiągnąć jak najlepsze rezultaty. 

rehabilitacja

Rehabilitacja jest ważnym i skutecznym sposobem leczenia wielu schorzeń i dolegliwości. Wybór odpowiednich zabiegów rehabilitacyjnych zależy od rodzaju schorzenia i wielu innych czynników. Wśród zabiegów rehabilitacyjnych często stosowane są m.in.:

  • masaże lecznicze,
  • terapia manualna – praca z tkankami miękkimi, stawami i tkankami nerwowymi poprzez odpowiedni dotyk i ucisk,
  • kinezyterapia – ćwiczenia ruchowe, gimnastyka lecznicza
  • ćwiczenia oddechowe, 
  • krioterapia – oddziaływanie bardzo niską temperaturą
  • hydroterapia (wodolecznictwo) – zabiegi hydrotermiczne i ćwiczenia w wodzie,
  • elektroterapia – oddziaływanie za pomocą prądów stałych i biodynamicznych,
  • światłolecznictwo – działanie za pomocą światła widzialnego i niewidzialnego (promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone),
  • ultradźwięki – oddziaływanie przy pomocy drgań, które wywołuje niesłyszalna fala dźwiękowa. 

Zabiegi te są skuteczne w leczeniu schorzeń dotyczących mięśni, stawów, kręgosłupa, narządów ruchu, układu oddechowego i krążenia oraz wielu innych dolegliwości. Rehabilitacja to kluczowa część procesu leczenia i należy ją traktować priorytetowo, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. 

Co daje rehabilitacja? Korzyści z zabiegów

Korzyści z rehabilitacji obejmują przede wszystkim:

  • szybszy powrót do zdrowia po urazach i kontuzjach, 
  • poprawę wytrzymałości i siły mięśniowej, 
  • przywrócenie równowagi i ruchomości kończyn lub stawów. 

Rehabilitacja może również wspomóc proces leczenia chorób przewlekłych, takich jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane i artretyzm. Wszystkie te korzyści mogą poprawić jakość życia pacjenta i pomóc mu lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. 

Zabiegi rehabilitacyjne w Gdańsku, dobrane indywidualnie do sytuacji i dolegliwości pacjenta, pomogą przywrócić zdrowie i poprawić komfort funkcjonowania i codziennego życia. Daj sobie szanse i zawalcz o lepszą jakość życia pod opieką i nadzorem empatycznego i wykwalifikowanego personelu.