Rodzaje zmarszczek na czole, których szczególnie możesz chcieć się pozbyć

kobieta ze zmarszczkami

Starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka każdego człowieka. Wiadomo, że niektórych dotyka to bardziej, niektórych mniej, aczkolwiek niezależnie od jakości naszej skóry u każdego pojawiają się zmarszczki. Mimo, że ich pojawienie się jest naturalną koleją rzeczy, to bardzo wiele osób czuje się ze sobą źle jeśli posiada ich dużo, zwłaszcza na czole.

Czoło jest takim miejscem na twarzy, które przez większość życia pozostaje napięte i gładkie, jednak gdy pojawiają się na nim zmarszczki, cała twarz traci przy tym młody wygląd. Dlatego też bardzo wiele ludzi decyduje się na niwelację tych zmarszczek, by wyglądać młodziej i czuć się lepiej z samym sobą.

Rodzaje zmarszczek na czole

Zanim przejdziemy do tematu ich regulacji, warto zastanowić się jakie zmarszczki i z jakiego powodu mogą pojawić się na naszym czole.

  1. Na początku warto wspomnieć o najbardziej znanej zmarszczce, jaką są dwie równoległe pionowe linie między brwiami zwana lwią zmarszczką. Pojawia się ona, gdy zbyt często marszczymy brwi. Za młodu skóra między brwiami wraca na miejsce, aczkolwiek z czasem linie te utrwalają się, nadając twarzy dużo bardziej groźnego lub zdziwionego wyrazu.
  2. Lwia zmarszczka może być zaliczana do kolejnego rodzaju zmarszczek na czole, jakim są po prostu zmarszczki mimiczne. Pojawiają się one również w okolicach oczu i ust, aczkolwiek na czole są one ściśle związane ze zbyt częstym wyrazem zdziwienia i podnoszenia brwi. Mimika naszej twarzy jest naprawdę bardzo zmienna, aczkolwiek jeśli nasze brwi, lub nawet tylko jedna zbyt często wędrują do góry, wówczas te poziome linie tworzące się na czole zwyczajnie zostają na resztę życia.
  3. Kolejnymi najbardziej znanymi zmarszczkami, występującymi zarówno na czole jak i na reszcie twarzy są zmarszczki grawitacyjne. Z wiekiem skóra traci swoje napięcie i jędrność, przez co zaczyna opadać, wówczas tworzą się zmarszczki, czy raczej bruzdy poziome, które optycznie obciążają całą naszą twarz.
  4. Ostatnimi już mniej znanymi zmarszczkami są te powstające przez zbyt częste wystawianie skóry na działanie promieni UV. Słońce bardzo wysusza naszą skórę, przez co staje się ona podatna na zgięcia niczym kartka papieru, zatem gdy z wiekiem zacznie ona opadać, to na naszym czole pojawią się zgięcia, czasem pod różnym kątem, których później już nie sposób się pozbyć.

Widać więc, że samych zmarszczek, jak i powodów ich powstania, może być naprawdę sporo. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by się ich pozbyć.

Jak zniwelować zmarszczki na czole?

Przede wszystkim warto wspomnieć, że powstanie większości powyższych zmarszczek wiąże się z nadmierną mimiką lub brakiem ochrony przed słońcem, dlatego jeśli chcemy opóźnić wystąpienie zmarszczek, wystarczy jedynie wzbraniać się przed nadmiernym unoszeniem brwi i stosować kremy z filtrem.

kobieta ze zmarszczkami

Jeśli jednak zmarszczki na naszym czole się pojawią, to wówczas trzeba zadziałać już inaczej. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, dzięki której, nawet bez pomocy skalpela można skutecznie pozbyć się niechcianych zagięć.

Zabiegi redukujące zmarszczki

Może być ich naprawdę sporo, jednak w oparciu o najczęściej stosowane zabiegi usuwania zmarszczek w Gdańsku można wymienić:

  • Mezoterapię igłową – polegającą na bezinwazyjnym wstrzykiwaniu aminokwasów i osocza lub w miejsce zmarszczek, która skutecznie i długotrwale je redukuje.
  • Botoks – znane wszystkim wstrzykiwanie toksyny botulinowej, która ma za zadanie unieruchomić przestrzeń naszej skóry i tym samym ją napiąć tak, by zniwelować zmarszczki.
  • Wstrzykiwanie usieciowanego kwasu hialuronowego – mającego za zadanie ujędrnić i nawilżyć naszą skórę pobudzając ją do wytwarzania kolagenu, który znacznie zmniejszy widoczność, a nawet usunie defekty na skórze.

Widać więc, że choć starzenie i pojawianie się zmarszczek jest procesem, który nikogo nie ominie, to jednak czasem istnieje szansa, by nieco się odmłodzić i usunąć zbędne zagięcia skóry. I mimo że czasem dodają one uroku, to jednak nieraz zaburzają one nasze poczucie piękna, zwłaszcza na czole, które, można powiedzieć, jest wizytówką całej twarzy.