Sadzonki truskawek – jak o nie dbać?

sadzonki truskawek

Truskawki są jednym z najbardziej ulubionych owoców Polaków. Nic dziwnego, że zarówno chętnie kupujemy jak i sadzimy w naszych przydomowych ogródkach te rośliny. Aby zapewnić odpowiedni wzrost i mieć pewność, że otrzymamy bogate plony o rośliny należy zadbać już na etapie sadzonek.

 

Jakie rodzaje sadzonek możemy spotkać?

Stosunkowo popularne są sadzonki doniczkowane, pochodzące z rozłogów z matecznika lub plantacji produkcyjnej. Plantacje można założyć także wykorzystując sadzonki zielone. Ten rodzaj nie przetrwa zimowego spoczynku, posiadają one w pełni zachowane liście, których się nie usuwa. Na rynku spotkać również można sadzonki frigo, które zazwyczaj wykorzystywane są do uprawy sterowanej. Są one na okres zimy przechowywane w specjalnych chłodniach. Zarówno sadzonki frigo jak i sadzonki świeże są hodowane w glebie, przez co istnieje ryzyko przenoszenia chorób pasożytniczych i grzybiczych.

 

Jak wybierać sadzonki?

Sadzonki truskawek mogą bardzo różnić się od siebie pod względem jakości. Nie powinno to być dla nas obojętne gdyż to właśnie od tego zależy jak sadzonki będą rosnąć i jak obfity będzie nasz plon. Zanim zakupimy sadzonki dokładnie przyjrzyjmy się ich wyglądowi. Sadzonki powinny mieć jak najlepiej rozwiniętą część nadziemną z dobrze rozwiniętym pąkiem wierzchołkowym. Koniecznie sprawdźmy czy liście są zdrowe, nieprzesuszone ani nie zwiędnięte. Sadzonki bardzo często są przechowywane i transportowane w workach, przez co ich zniszczenie jest wysoce prawdopodobne. Koniecznie przed zakupem sprawdźmy w jakim stanie są sadzonki truskawek, tak by ominęła nas nieprzyjemna niespodzianka.

 

Gdzie kupować sadzonki?

Sadzonki najlepiej nabyć w wyspecjalizowanych gospodarstwach szkółkarskich bądź od osób które oferują sadzonki posiadające gwarancje czystości odmianowej i zdrowotnej. Decydowanie się na zakup sadzonek z niepewnego źródła może grozić nam brakiem plonów lub słabym wzrostem. Aby mieć pewność właściwie dokonanego wyboru skorzystajmy z oferty osób poleconych posiadających odpowiednią wiedzę na temat samej uprawy roślin.

sadzonki truskawek

Jak przechowywać sadzonki?

Jeśli zachodzi potrzeba przechowania roślin na czas wiosenny, należy umieścić je w chłodni i przetrzymywać w temperaturze od -2 do 1 stopni Celsjusza. Jeśli chcemy przechować sadzonki przez znacznie krótszy okres możemy pozostawić je np.  w chłodnej piwnicy. W przypadku sadzonek frigo przechowuje się je w niższych temperaturach sięgających -2 lub -3 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że sadzonki nie powinny być przetrzymywane w chłodniach na czas dłuższy niż 8 miesięcy. Po tym czasie zawartość skrobi znacznie spada co sprawia, że roślina nie ma szans po posadzeniu na intensywny wzrost, słabiej kwitnie i owocuje.

 

Jak zapobiegać chorobom sadzonek?

W przypadku gdy chcemy wykorzystać w tym celu środki ochrony roślin koniecznie dokładnie zapoznajmy się z etykietom i dawkowaniem danego produktu. Każda zmiana związana z ilością dawki może spowodować, że rośliny zostaną uszkodzone. Aby zapobiec chorobom korzeniowym zaleca się stosowanie naturalnych metod, które będą całkowicie bezpieczne dla naszych roślin. Udowodniono, że zastosowanie uprawy na podwyższonych zagonach zapobiega chorobom korzeniowym. Aby zapobiec innych chorobom rośliny należy sadzić na glebach które nie są zimne i ciężkie. Aby mieć pewność co do uniknięcia chorób roślin zdrowe sadzonki należy wykorzystywać na przebadanych, wolnych od patogenów glebach. Zastosowanie się do podstawowych zaleceń i zakup odpowiednich, zdrowych sadzonek zagwarantuje nam osiągnięcie obfitego plonu i pysznych, dużych owoców.