Skup surowców wtórnych – czy to opłacalny biznes?

złom

Obecnie w produkcji wielu różnych wyrobów wykorzystuje się materiały, które można poddać recyklingowi po zużyciu danego produktu. Takie działanie to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na powtórne wykorzystanie danego surowca do produkcji nowego produktu.

Dzięki temu można w bardzo skuteczny sposób ograniczyć ilość odpadów, jakie powstają poprzez działalność ludzi jednocześnie ograniczyć zużycie różnego rodzaju naturalnych surowców. Jednak, aby możliwe było ponowne użycie różnego rodzaju surowców wtórnych, niezbędne jest miejsce to jakiego będziemy mogli oddać zużyte produkty. Skupy złomu to właśnie takie firmy, które zajmują się wspieraniem różnego rodzaju materiałów, które mogą być wykorzystane ponownie do produkcji. Chcąc założyć taki skup surowców wtórnych, trzeba wiedzieć jakie warunki należy spełnić, aby móc to zrobić, jakie są koszty założenia skupu złomu, jakie przychody można osiągnąć, prowadząc tego typu działalność oraz czy prowadzenie skupu złomu jak Wrocławiu to opłacalny biznes?

Jakie warunki należy spełnić, aby założyć własny skup surowców wtórnych?

Skup surowców wtórnych to działalność, która obecnie jest bardzo popularna z racji stale rosnącej świadomości ekologicznej i coraz większej chęci wśród społeczeństwa do korzystania z recyklingu. Z tego względu założenie firmy działającej w tym zakresie może być dobrym rozwiązaniem, jednak aby to zrobić, niezbędne jest dopełnienie wszelkich formalności i spełnienia odpowiednich warunków, aby móc prowadzić taką firmę. Na samym początku należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla danego miejsca, w którym chcemy prowadzić tego typu działalność. Miejsce to powinno przewidywać zagospodarowania przemysłowe lub usługowe. Ponadto potrzebne jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację tego przedsięwzięcia. Oczywiście nie należy zapominać o konieczności zarejestrowania firmy CEIDG i ZUS.

Niezbędnym warunkiem do rozpoczęcia działalności w zakresie skupu surowców wtórnych jest posiadanie zezwolenia na zbieranie odpadów. Pozwolenie to można uzyskać od starostwa lub urzędu miasta, a jego wydanie trwa zazwyczaj od 1 do 2 miesięcy. Przedsiębiorca nie musi występować o wydanie zezwolenia na zbieranie i transport odpadów w sytuacji, gdy posiada aktualną decyzję zatwierdzającą Program Gospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi. W takim przypadku niezbędne jest tylko zgłoszenie do rejestru zbierania odpadów u starosty właściwego dla danego miejsca prowadzenia działalności. Oprócz tego do przewozu złomu potrzebny jest odpowiedni samochód posiadający zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i wypis o niekaralności przewoźnika

Jakie są koszty założenia skupu złomu?

Koszty założenia skupu złomu mogą być całkiem spore, dlatego warto je mieć na uwadze, ponieważ szczególnie na początku będą one większe. Uzyskanie niezbędnych pozwoleń to koszty w okolicach kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ponadto do prowadzenia tego typu działalności niezbędne jest posiadanie odpowiedniego lokalu, samochodu przystosowanego do transportu oraz specjalistycznej wagi najlepiej najazdowej przemysłowej, która znacząco ułatwi pracę. Koszty lokalu, samochodu oraz niezbędnego sprzętu mogą sięgać kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tego, jeśli planujemy zatrudnić pracowników, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami, które mogą wynieść 3000 zł w miesiącu na pracownika.

Jakie przychody można osiągnąć, prowadząc tego typu działalność?

To jakie przychody wygeneruje działalność w zakresie skupu złomu, zależy głównie od tego, w jakim miejscu jest ona prowadzona i jakie materiały skupuje. Obecnie coraz więcej osób korzysta z usług różnego rodzaju skupów złomu i surowców wtórnych, ponieważ jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, a jednocześnie pozwala w pewnym stopniu chronić środowisko przed odpadami. Z tego też względu, jeśli dana firma będzie prowadzona w prawidłowy sposób i będzie posiadała wielu klientów, przychody, jakie wygeneruje, mogą być naprawdę bardzo duże. Warto więc zastanowić się nad założeniem takiej działalności, ponieważ może być to bardzo opłacalne oraz pewnością z roku na rok będzie coraz popularniejsze.

złom

Czy prowadzenie skupu złomu we Wrocławiu jest opłacalne?

Prowadzenie skupu złomu może być bardzo opłacalną działalnością w każdym miejscu, a w szczególności w dużych miastach dzięki temu, że ilość klientów korzystających z tego typu usług może być znacznie większa. Prowadzenie skupu surowców wtórnych we Wrocławiu z tego powodu może okazać się bardzo opłacalne.  Dlatego warto rozważyć taki biznes, ponieważ szczególnie w obecnych czasach, gdy recykling jest coraz powszechniejszy, firmy działające w tym zakresie z pewnością będą zyskiwały na popularności.