Sprzątanie i ozonowanie po zmarłych – w jaki sposób powinno zostać wykonane?

ozonowanie

Sprzątanie po zmarłych, w szczególności w nienaturalnych przypadkach śmierci, to znaczy jeśli zgon nastąpił w skutek zabójstwa, samobójstwa lub wypadku losowego albo kiedy ciało zdążyło zacząć rozkładać się w pomieszczeniu, powinno zostać wykonane przez specjalistów. Ten proces jest bardzo istotny, ponieważ na skutek rozkładu ciała, a także rozrzutu materiału biologicznego – jak to się ma w przypadku zabójstw, samobójstw i wypadków losowych – w pomieszczeniu tworzą się drobnoustroje, które mogą doprowadzić do poważnych chorób. Dodatkowo pomieszczeń po zgonach nie da się wywietrzyć w sposób naturalny. Niezbędne jest specjalistyczne oczyszczenie go przy pomocy środków chemicznych do tego przeznaczonych.

Polskie prawo zobowiązuje także, do wykonania porządkowania, po tym rodzaju zgonu, przez wykwalifikowaną, certyfikowaną firmę. Jednym z ostatnich etapów porządkowania po zgonie jest ozonowanie, do którego wykonania potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.

Co to jest ozonowanie?

Ozonowanie stanowi skuteczny i ekologiczny sposób na zwalczenie zarówno drobnoustrojów, jak i nieprzyjemnych zapachów. Jednak czym właściwie jest ozon? Ozon to gaz, który zbudowanych jest z trójatomowych cząsteczek tlenu. To właśnie on odczuwany jest w powietrzu po burzy – jego zapach jest dla nas orzeźwiający, a jego barwa niebieskawa. Ozon z uwagi na swój atomowy skład – posiada właściwości utleniające. Główną jego zaletą jest skuteczność w procesie usuwania drobnoustrojów, a także mikroorganizmów czy też wirusów, zarodników grzybów oraz pleśni.

Dlatego też okazuje się on najlepszym, ekologicznym sposobem na przywrócenie czystości zarówno pomieszczeniom, jak i środkom komunikacji (na przykład w przypadku wypadków samochodowych). Ozonowanie jest też skuteczne w przywracaniu sterylności klimatyzacji. Tak więc przywrócenie czystości mikrobiologicznej w otoczeniu za jego pomocą okaże się wykonalne. Ozonowanie to wypełnianie ozonem pomieszczeń, które chcemy odkazić.

Czy ozonowanie jest bezpieczną formą oczyszczania?

Pamiętajmy, że ozonowanie wykonywane przy oczyszczaniu miejsca zgonu może być niebezpieczne zarówno dla naszego zdrowia, jak i życia. Dlatego bardzo istotne jest, by zajęła się tym procesem wykwalifikowana firma, która zna sposoby postępowania z ozonem. Do oczyszczenia pomieszczenia ozonem należy posiadać specjalistyczny certyfikat, który uzyskuje się po wykonaniu szkolenia. Stąd też pewność, że specjaliści wykonają taki zabieg zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa – zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt.

Kiedy występują wskazania do wykonania zabiegu ozonowania?

Ozonatory wykorzystywane są w wielu przypadkach. Ich skuteczność jest szeroka, dlatego też wykorzystuje się je zarówno przy zgonach, jak i podczas walki z insektami. Jeśli chcemy pozbyć się z mieszkania nieprzyjemnych zapachów takich jak dym papierosowy, pleśń czy też inne odory – możemy zwrócić się do firmy dysponującej ozonatorem. Ozonowanie pomieszczeń okazuje się także skuteczne podczas walki z pluskwami. Jeśli chcemy pozbyć się alergenów, uciążliwych owadów, pająków, much, mrówek czy komarów – ozonowanie okaże się najskuteczniejsze. Z ozonatorów korzysta się także podczas odgrzybiania klimatyzacji. To bardzo skuteczna metoda walki z wszelkiego rodzaju drobnoustrojami i zapachami.

Jak powinno zostać wykonane ozonowanie po zmarłym?

Ozonowanie stanowi ostatni etap porządkowania po zmarłym. Dlatego też bardzo istotne jest wcześniejsze usunięcie wszelkich szczątków i innych pozostałości biologicznych, usunięcie i zutylizowanie w legalny sposób mebli i innych przedmiotów, które miały styczność z rozkładającymi się zwłokami. Następnie rozkładany jest sprzęt do ozonowania. Istotne, by jeśli szafy nie zostały wyniesione – zostały na czas procesu otwarte. Specjaliści przygotowują całą przestrzeń w odpowiedni sposób i uruchamiają ozonator. Cząsteczki azotu utlenią i zdezynfekują każdą powierzchnię. W efekcie pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów oraz wszystkich niechcianych drobnoustrojów.

dezynfekcja pomieszczeń

źródło: http://vector-uslugi.pl/usuwanie-zapachow-i-ozonowanie-mieszkan/

Po ozonowaniu pomieszczenie będzie gotowe do przystosowania go do ponownego użytku. Co istotne ozonowanie pozwala na pozbycie się wszystkich nieczystości i nieprzyjemnych zapachów. Warto pamiętać, że ozonowania po zmarłym według litery prawa dokonać może tylko i wyłącznie certyfikowana firma. Tylko w ten sposób możemy uzyskać gwarancję skuteczności, która pozwoli nam na pewność, co do efektów sprzątania. Dzięki temu posiadamy gwarancję, że z pomieszczenia po zgonie nie rozniosą się żadne niebezpieczne drobnoustroje.