Sprzęt do nurkowania i jego rodzaje

dziewczyna z maską i fajką pod wodą

Nurkowanie jest dyscypliną sportowa, pracą i hobby. Wiele jest osób, które fascynują się podwodnym światem, jego fauną i florą. Podstawowe elementy, jakie wchodzą w skład sprzętu do nurkowania, to maska, płetwy i rurka.
Podstawowe elementy, jakie wchodzą w skład sprzętu do nurkowania to:

1.Maska – to dzięki niej widzimy wszystko pod wodą. Maska obejmuje całą twarz, chroniąc oczy, nos i usta. Dodatkowo, noszenie maski umożliwia wyrównanie ciśnienia pod wodą. Maski dostępne są w kilku wariantach:

 • Maski z pojedynczą szybką
 • Maski z podwójną szybką
 • Maski panoramiczne
 • Maski z wbudowaną kamerą
 1. Fajka do nurkowania jest stosowana przez część nurków. Dzięki niej, możliwe jest oddychanie pod wodą. Najczęściej, wykorzystywana jest przy uprawianiu snokeringu. Dość często, fajki świecą w ciemności, przez co łatwiej jest namierzyć nurka. Fajka składa się z rurki, ustnika oraz specjalne mocowania na paski. Idealna fajka powinna być jak najkrótsza, a średnica rurki powinna wynosić 2,5 cm. Kształt fajki i ustnika dobiera się indywidualnie. Ustnik może być trzymany w zębach lub się opierać na zębach i podniebieniu.
 2. Płetwy pomagają nam pływać szybciej i sprawniej. Istnieje kilka rodzajów płetw:
 • Kaloszowe – składają się z 2 części – gumowych półbutów i samej płetwy. Są one zakładane na gołe stopy. Przydatne dla osób, które pływają na powierzchni.
 • Paskowe – zakładane są na buty (najczęściej neoprenowe) i posiadają pasek na pięcie z możliwością regulacji. Świetne do nurkowania z butlą.
 • Monopłetwy są rzadko używane, jednak cechują się wygodą i twardością. Mocowane są do dwóch stóp, a wykorzystuje się je podczas różnych dyscyplin.
 • Miękkie i twarde – płetwy miękkie są przeznaczone dla osób, które rzadko i mało pływają. Ten rodzaj płetw jest lżejszy i wymaga użycia mniejszej siły, przez co ryzyko wystąpienia skurczy jest bardzo małe. Z kolei twarde płetwy są wykorzystywane przez zawodowych płetwonurków.
 1. Kombinezon – pianka jest wykonana z neoprenu. Do wyboru mamy pianki:
 • Suche – są one przeznaczone dla osób, które nurkują w zimnych wodach. Ciało będzie ochronione przed niską temperaturą wody. Pianki posiadają opaski na kołnierzu, nogawkach i rękawach. W skład pianki suchej wchodzą również buty, bezpośrednio z nią połączone.
 • Półsuche pianki – przepuszczają wodę, przez co nie nadają się do stosowania w zimniejszych porach roku. Najlepiej jest je stosować w lecie. Najczęściej, pianki półsuche posiadają zamek, który ułatwia jej założenie.
 • Mokre – w ich przypadku, całe nasze ciało ma kontakt z wodą. Używa się ich, kiedy temperatura wody jest szczególnie wysoka. Pianka mokra pozwala na ochronę naszego ciała przed szokiem termicznym.
 1. Sprzęt powietrzny składa się z butli nurkowej, automatu oddechowego i kamizelki ratowniczo – wyrównawczej. Butla nurkowa jest wypełniona tlenem. Umieszcza się ją na plecach. Po zanurzeniu pod wodę, butla jest lżejsza, dzięki wykorzystaniu aluminium lub stali. Automat oddechowy ma za zadanie podawać nurkowi odpowiednia ilość tlenu. Kamizelka natomiast zwiększa komfort i bezpieczeństwo podczas pływania.

nurek pod wodą

Dobór sprzętu do nurkowania

Duże znaczenie ma to, w jakich miejscach nurkujemy oraz jaki jest nasz cel. Istnieją różne style nurkowania, spośród których najpopularniejsze są:

 • Snokering to styl, do którego wymagana jest maska oraz rurka, potocznie nazywana fajką. Często wykorzystuje się płetwy. Jest to styl popularny wśród turystów.
 • Nurkowanie bezdechowe odbywa się na wstrzymanym oddechu. Zazwyczaj, do tego typu nurkowania służy maska oraz płetwy.
 • Nurkowanie techniczne wymaga zastosowania większej ilości sprzętu najwyższej jakości. Dzięki niemu, możemy przebywać na dużych głębokościach.
 • Płetwonurkowanie jest stylem, który umożliwia nam nurkowanie nawet do 40 metrów. Do tego celu, wymagana jest butla tlenowa, płetwy i maska.