Systemy nawilżania powietrza, chłodzenia i uzdatniania wody

nawilżacze powietrza przemysłowe

W każdym domu lub przedsiębiorstwie potrzebne jest nawilżanie powietrza w celu polepszenia warunków i jakości pracy oraz życia. Istnieją jednak różne systemy przystosowane do różnych potrzeb i użytkowników, warto więc przed wyborem dokładniej zapoznać się ze wszystkimi możliwościami, aby wybrać i dopasować najlepszą opcję.

Systemy nawilżania powietrza

W zależności od potrzeb można wybrać różne rodzaje systemów nawilżania powietrza. Możemy dokonać tutaj wyboru pomiędzy nawilżaniem pneumatycznym, wysokociśnieniowym, parowym a ultradźwiękowym. Nawilżacze pneumatyczne są stosowane przede wszystkim w małych i średnich obiektach i polega ono na dozowaniu do pomieszczeń wody, której krople szybko odparowują i w ten sposób nawilżają powietrze. Charakteryzują się między innymi prostą budową, niskimi kosztami eksploatacji oraz łatwym i szybkim montażem. Wybierając natomiast nawilżanie wysokociśnieniowe klient może się cieszyć naprawdę dużą wydajnością, cichą pracą i sprawnością energetyczną, co bardzo dobrze sprawdza się w przypadku wykorzystania w obiektach o dużej przestrzeni. Polega to na dozowaniu do pomieszczeń wody przez specjalne dysze, która następnie się skrapla i znacznie zwiększa wilgotność w pomieszczeniu.

Poruszając temat pary wodnej nie można pominąć nawilżania parowego, wyróżnia się tutaj systemy bezpośrednie oraz kanałowe, które są proste w montażu, tanie, bezpieczne i często są montowane bezpośrednio w przewodach wentylacyjnych. Polega to na zasadzie doprowadzania wody do lanc i jej podgrzewania. W warunkach domowych najczęściej stosuje się jednak systemy oparte na ultradźwiękach, których mała wydajność jest więcej niż wystarczająca w takich miejscach. Wykorzystuje się tutaj drgania do tworzenia mgły, która poprzez wentylator jest rozprowadzana po pomieszczeniach.

Chłodzenie mgłą wodną

Niektóre z systemów nawilżających opierają się na pracy przy wytwarzaniu mgły wodnej, jednak można ją zastosować także do chłodzenia i skutecznej walki z wysoką temperaturą. Cały zabieg polega na tym, że rozpylane cząsteczki wody pochłaniają ciepło i obniżają temperaturę. Oprócz tego może to także pomóc w radzeniu sobie z nadmiernym zapyleniem hal produkcyjnych i wdychaniem szkodliwych oparów.

Jedną z funkcji jest także odświeżanie, dezynfekcja powietrza i co ważniejsze – skuteczność. Dzięki wysokiemu zachowaniu higieny takie rozwiązanie można wykorzystać nie tylko w przemyśle, ale także w gastronomii czy w rolnictwie. Ciekawą i bardzo użyteczną opcją jest tutaj możliwość skutecznego zastosowania systemu chłodzącego nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale także na zewnątrz, co jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą schłodzić wszelkiego rodzaju tarasy, ganki czy ogródki.

Przemysłowe uzdatnianie wody

W każdym obiekcie przemysłowym jest potrzebna czysta woda, jednak żeby ją uzyskać trzeba przeprowadzić proces jej uzdatniania. Wprowadzenie takiego rozwiązania wpłynie bezpośrednio na ogrzewanie wody oraz redukcję kosztów związaną z utrzymaniem i serwisowaniem maszyn, a także obróbkami produkcyjnymi, co niewątpliwie jest dużą zaletą. Uzdatnianie wody samo w sobie nie jest łatwym procesem, ponieważ wymaga w pierwszej kolejności odpowiedniego przygotowania jej, a następnie filtracji mechanicznej, eliminacji zawiesin oraz doprowadzenia wody w sposób higieniczny i bezpieczny do stanu pozwalającego na jej wykorzystanie. Należy tutaj zachować jednak ostrożność, ponieważ uszkodzenie instalacji filtrującej może doprowadzić do zepsucia elementów odpowiedzialnych za oczyszczanie w dalszych etapach pracy.

stacja zmiękczania wody cena

Wodę można oczywiście podzielić na studzienną i wodociągową, jednak w obydwu przypadkach należy zwrócić uwagę na jej twardość. Jest to bardzo ważne, ponieważ miękka woda chroni urządzenia przed kamieniem oraz likwiduje ryzyko powstania osadów na elementach instalacji doprowadzającej płyny. Oprócz tego woda powinna mieć możliwie jak najwyższy poziom czystości chemicznej, co jest niezbędne dla przemysłu, dlatego też wykonuje się dezynfekcję, która zapewnia bezpieczeństwo przed szczepami groźnych bakterii.