Szkolenia BHP dla pracowników obowiązkowe w każdej firmie

BHP

Szkolenia BHP zwiększają świadomość pracowników, co przekłada się na jakość pracy i stan bezpieczeństwa w każdej firmie. Obecnie, duży nacisk kładzie się na regularne przeprowadzanie szkoleń.

Po co te szkolenia BHP?

Każde dziecko marzy o tym, by jak najszybciej skończyć szkołę i iść do pracy. Wydaje się ona szczytem marzeń. Dopiero, gdy rzeczywiście wejdzie się w dorosłe życie uświadamia sobie każdy młody człowiek, że nie jest tak kolorowo jak miało być. Podejmując jakieś zatrudnienie najpierw trzeba przejść przez serię badań i kursów (badania lekarskie, szkolenia BHP i tak dalej). Oczywiście, wszystko to się przydaje, ale dziwne jest to, że kursy BHP trzeba tak często powtarzać. Czy to rzeczywiście jest tak potrzebne?

gaśnice

Prawdopodobnie tak skoro szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są tak często organizowane. A co one w zasadzie dają? Może to tylko taki chwyt firm oferujących usługi BHP, aby zawsze znaleźli się jacyś klienci, którzy skorzystają z tego typu kursów i szkoleń? Wydaje się, że to nie jest powód ich organizacji.

Wypadki mogą wydarzyć się wszędzie, nawet w pracy, dlatego dobrze, aby każdy pracownik wiedział co robić, aby ich uniknąć oraz żeby widział co należy zrobić, gdy do takiej niepożądanej sytuacji dojdzie.  Jaka zatem tematyka jest poruszana na kursach BHP?

Jak wszyscy zapewne podejrzewają jedynym z pierwszych punktów będzie szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Są na pewno osoby, które uważają, że jest ono do znudzenia powtarzane, niezależnie od tego w jakim miejscu podejmiemy zatrudnienie. Coś w tym rzeczywiście jest, ale dobrej wiedzy nigdy za wiele. A te umiejętności są tak ważne, że im częściej będą powtarzane i utrwalane, tym większe prawdopodobieństwo, że w razie potrzeby każdy człowiek będzie umiał odpowiednio zainterweniować.

Pełen wybór szkoleń

bhp

Kolejną rzeczą poruszaną na szkoleniach BHP (w tym momencie chodzi o szkoleniach organizowanych dla pracowników konkretnej firmy) jest przedstawienie osobom zatrudnionym Kodeksu Pracy. Jest to zbiór norm i zasad, które obowiązują wszystkich pracowników, których obowiązuje stosunek pracy.

Następną niezwykle istotną sprawą jest zapoznanie pracowników z wszystkimi możliwymi zagrożeniami wynikającymi z zajmowanego stanowiska oraz uświadomienie im w jaki sposób można przeciwdziałać tym niszczycielskim czynnikom. A na samym końcu najczęściej poruszana jest kwestia tego, jak bezpiecznie wykonywać swoje zadania, co robić, aby nie wynikły z winy danego pracownika żadne szkody i jakie środki podjąć, gdy stanie się coś, co stać się nie powinno.

Pracownicy mają za zadanie po prostu być na szkoleniu BHP i uważnie słuchać. Nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów. Wszelkie opłaty za usługę BHP ponosi pracodawca – co zapewne nie bardzo się właścicielom firm podoba. Niestety takie są przepisy i trzeba się do nich stosować. W przeciwnym razie Inspekcja Pracy mogłaby nałożyć karę finansową za nieprzeprowadzenie kursu z bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy pracodawca musi również pamiętać, że ma on obowiązek zorganizowania tego typu kursów wielokrotnie. Najpierw w formie wstępnej, a potem szkolenia muszą być cyklicznie powtarzane. Nie jest także możliwe uniknięcie jakiegokolwiek szkolenia BHP. Informacje zawarte w takim kursie mają podnieść poziom bezpieczeństwa pracowników.