Techniki oddechowe dla pacjentów z COVID-19

covid

COVID – 19 jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusa  SARS-CoV-2, należącego do rodziny koronawirusów, który atakuje drogi oddechowe. Jej przebieg może być bardzo łagodny, przypominający przeziębienie, ale również niezwykle ciężki, wymagający hospitalizacji. Powikłaniem choroby jest zapalenie płuc, które prowadzi często do niewydolności oddechowej. 

Jak choroba COVID – 19 wpływa na płuca?

Koronawirus atakuje głównie płuca osoby chorej. Przy niewydolności może spowodować jego śmierć. Powoduje u niektórych pacjentów uszkodzenie pęcherzyków płucnych, powstawanie wysięków i nacieków, zakrzepów, które blokują przepływ krwi w naczyniach, co prowadzi do niedotlenienia i trwałego uszkodzenia narządów i tkanek oraz charakterystycznych zmian w płucach u osób po przechorowaniu choroby COVID – 19. Koronawirus atakując drogi oddechowe niszczy pęcherzyki płucne, co prowadzi do osłabienia wymiany gazowej. Uszkodzenie tego organu jest jedną z wielu szkód, jakie może spowodować wirus SARS-CoV-2. 

Czy płuca po chorobie COVID – 19 regenerują się?

Regeneracja płuc po przechorowaniu COVID – 19 jest uzależniona od wielu czynników, między innymi od stanu tego organu przed chorobą. Duże znaczenie ma również ich wydolność, a także wiek, płeć pacjenta, jego waga, palenie papierosów. Niezwykle istotną kwestią jest nasilenie choroby. Przy łagodnym przebiegu możliwa jest pełna regeneracja płuc, ale notowane są przypadki mocnego zniszczenia tego organu pomimo łagodnego przebiegu choroby. Warto w związku z tym wzmacniać płuca dzięki ćwiczeniom oddechowym. 

Techniki  oddechu

Oddech jest podstawą życia człowieka. Dzięki niemu krew jest odpowiednio natleniona, a organizm właściwie odżywiony, co warunkuje prawidłowe jego funkcjonowanie. Głębokie oddychanie pozwala nie tylko odpowiednio odżywić organizm, ale również spalić toksyny. Osoby aktywne fizycznie lub czynnie uprawiające sporty są odporniejsze i silniejsze, dzięki wzmacnianiu mięśni i większej ilości wdychanego i wydychanego w ciągu doby powietrza. Poza tym prawidłowe oddychanie nie tylko wzmacnia organizm, ale również działa rozluźniająco, poprawia samopoczucie. Zaletą ćwiczeń oddechowych jest to, że nie wymagają żadnego dodatkowego sprzętu, specjalnie przygotowanego miejsca i stroju. Można je wykonywać podczas codziennych czynności. Jest wiele technik oddychania. Wśród nich wyróżnić można: oddychanie przeponowe, oddychanie brzuszne. W codziennym funkcjonowaniu człowiek wykorzystuje te dwie techniki oddychania równocześnie lub jedna z nich dominuje w zależności od sytuacji. Jednak przewaga powinna być po stronie oddychania przeponowego. Różnicowanie torów przydatne jest w trakcie diagnostyki oddychania i planowania ćwiczeń oddechowych. 

Co to jest oddychanie torem przeponowym?

Oddychanie torem przeponowym powoduje ruchy żeber spowodowane pracą przepony. Brzuch unosi się również, ale w mniejszym stopniu. Przede wszystkim pracuje przepona. Podczas tego rodzaju oddychania klatka piersiowa w większej części wypełnia się powietrzem, sylwetka ulega wyprostowaniu, a naczynia krwionośne rozszerzają się, ciśnienie obniża, a tętno ulega uspokojeniu. Przepona masuje jelita, co przyspiesza metabolizm i  wydalanie produktów przemiany materii. 

Ćwiczenia oddechowe przeponowe po COVID – 19

Ćwiczenie oddychania przeponowego powinno wykonywać się codziennie rano i wieczorem przez okres nie krótszy nić 5 minut. Warto nauczyć się tej umiejętności ze względu na wiele korzyści dla organizmu. Należy położyć się na plecach z lekko zgiętymi kończynami dolnymi. Pod głowę kładziemy poduszkę w celu lepszej obserwacji ciała. Następnie jedną rękę kładziemy na klatce piersiowej, a drugą na przeponę, znajdującą się poniżej mostka. Po rozluźnieniu ramion wdychamy powietrze nosem w taki sposób, aby unosiła się górna część brzucha. Wypuszcza się powietrze ustami, co powoduje jego opadanie. Pełny cykl wynosi 30 wdechów i wydechów. Tempo wykonywania powinno być wolne z wydłużaniem wydechu, co powoduje wypychanie z płuc dwutlenku węgla. 

Co to jest oddychanie torem brzusznym?

Oddychanie torem brzusznym powoduje, że na wdechu brzuch się unosi, a na wydechu opada. Przepona również pracuje, ale nie tak intensywnie jak w torze przeponowym. Zaletą tego rodzaju oddychania jest szybkie osiągnięcie stanu relaksu, rozluźnienia, łagodzenie napięć w obrębie miednicy, masaż narządów wewnętrznych. 

Ćwiczenia oddychania torem brzusznym po COVID – 19 

Ćwiczenie oddychania torem brzusznym powinno wykonywać się regularnie podobnie jak przeponowe ćwiczenia oddychania po covid. Należy położyć się na plecach. Następnie jedną rękę kładziemy na klatce piersiowej a drugą na brzuchu. Przy wdechu nosem należy unosić brzuch, a przy wydechu spuszczać z niego powietrze. Klatka piersiowa może tylko nieznacznie unosić się do góry. 

Ćwiczenie oddechowe z zaciśniętymi ustami po COVID – 19

Zaletą oddychania z zaciśniętymi ustami jest dostarczanie organizmowi więcej tlenu i poprawienie w ten sposób wymiany gazowej. Ćwiczenie wykonuje się w pozycji stojącej. Należy rozluźnić ramiona, wziąć wdech nosem i zacisnąć usta zostawiając w nich tylko niewielki otwór, gdyż przez niego wypuszczamy powietrze. Oddychamy dolną częścią klatki piersiowej. W celu kontroli można położyć ręce na dolnych żebrach. Wykonuje się 3 serie po 5 wdechów, pamiętając o robieniu między nimi jednominutowej przerwy.

Zalety naprzemiennego oddechu

Praktykowanie techniki naprzemiennego oddechu zwiększa koncentrację, wpływa na synchronizację pracy półkul mózgowych i zmniejsza ciśnienie krwi. Ćwiczenie wykonuje się na siedząco. Po zasłonięciu lewej dziurki w nosie wykonuje się głęboki wdech. Następnie zasłania się prawą dziurkę i wykonuje wydech lewą dziurką. Kolejną czynnością jest zasłonięcie prawej dziurki i wdech lewą dziurką. Przy wydechu zasłania się lewą dziurkę i wypuszcza powietrze prawą. Wykonuje się kilka cykli. 

covid

Trening mięśni oddechowych

Warto poświęcić kilka minut dziennie na trening mięśni oddechowych. Należy zatkać nos specjalnym klipsem i wziąć 30 głębokich wdechów, pobudzając mięśnie oddechowe do pracy.