Terapia dzieci z autyzmem – czy jest możliwa w domu?
Wielu dorosłych przebywa długą, żmudną drogę, zanim znajdzie właściwą osobę, która fachowo przeprowadzi ich i dziecko przez cały proces terapeutyczny. Jednak nie należy cedować całego obowiązku wyłącznie na specjalistę. Najważniejszą rolę odgrywają tutaj rodzice. Wiele osób decyduje się na leczenie dziecka w domu. Co należy wiedzieć, zanim rozpocznie się terapię w domowym zaciszu?
Terapia dziecka autystycznego w domu
Warto wiedzieć o tym, że jedną z częstych cech dzieci autystycznych jest to, że nie lubią one zmian. Dlatego też terapia przeprowadzona w znanym mu już pomieszczeniu może mieć nawet większe szanse na sukces. Ćwiczenia wykonywane z dzieckiem w domu mają fundamentalne wręcz znaczenie dla skuteczności terapii. Metody leczenia dobiera się przede wszystkim poprzez obserwowanie typowych zachowań dziecka.
Pamiętajmy o tym, że pomimo choroby, dziecko cały czas jest jednostką indywidualną i wcale nie musi być takie samo, jak inne dzieci zmagające się z autyzmem. A to oznacza, że jeśli dana metoda sprawdziła się w przypadku innego dziecka, niekoniecznie zadziała u Twojego. Dobra wiadomość – przy podjętych odpowiednio wcześnie krokach, z autyzmu da się wyjść.
Jak skutecznie pomóc swojemu dziecku?
- Staraj się o to, by dzień był przejrzyście zaplanowany, ogranicz dziecku liczbę bodźców – dzieci z autyzmem nie lubią zmian. Warto, by miały ustalony rytm dnia, by były w stanie przewidzieć, jaka będzie późniejsza czynność – to daje im poczucie bezpieczeństwa.
- Nie zabieraj je w miejsca pełne ludzi, takie jak centra handlowe czy supermarkety – jest tam zbyt wielu ludzi, kolorów i mieszająca się, głośna muzyka, może to bardzo zdenerwować i przestraszyć dziecko
- Staraj się o ograniczenie liczby funkcjonujących w tym samym czasie przedmiotów. Postaraj się, by radio i telewizor nie były włączone przez cały czas, daj dziecku czas na to, by odpoczęło od bodźców.
- Unikaj w domu nadmiaru przedmiotów w wyrazistych kolorach. Zrezygnuj z wzorzystych tapet, poduszek i innych pstrokatych rzeczy. Unikaj zbyt intensywnych kolorów. Dbaj o porządek, by jak najmniej rzeczy było na widoku, to wpłynie na dziecko kojąco.
- Obok zabaw w ramach terapii, postaraj się także o czas, kiedy to będziecie się bawić tak po prostu, spontanicznie, na zasadach dziecka. Możesz także, w kontrolowany, bezpieczny sposób, podczas zabawy zachowywać się tak, jak Twoje dziecko. Pomoże mu to zobaczyć, że nie jest samo w swojej chorobie.
- Umożliwiaj maluchowi częsty kontakt z przyrodą. Zabieraj je na spacery do lasu lub na łąkę. Staraj się wybierać miejsca, w których jest cicho, spokojnie, i gdzie nie ma zbyt wielu ludzi.
Metody pracy z dzieckiem
Dzieci autystyczne na ogół nie lubią kontaktu fizycznego. Dlatego też jedną z metod jest wyuczony kontakt. Podczas sesji siadasz z dzieckiem na podłodze, chwytasz je, uniemożliwiając mu ucieczkę, jednocześnie starasz się nawiązać z maluchem kontakt poprzez mimikę, gesty, słowa, kontakt wzrokowy.
Dziecko ma nauczyć się, że jest przy Tobie bezpieczne. Jedną sesję przeprowadza jeden rodzic. Nie wymieniajcie się dzieckiem podczas jednej sesji, by się nie wystraszyło. Warto korzystać również z pomocy sensorycznych. Koniecznie zajrzyj na stronę liger.net.pl, by sprawdzić bogatą ofertę zabawek dla dzieci z autyzmem. Przykładowe pomoce terapeutyczne to m.in. gniotek antystresowy, klocki dotykowe lub wyspy rzeczne.