Trening umiejętności społecznych- dla kogo jest pożyteczny ?

trening umiejętności społecznych

Trening umiejętności społecznych skupia się na tym by rozwinąć uczestnikach zdolności do właściwego reagowania na swoje emocje, komunikowanie się z innymi ludźmi oraz działania w zespole. Trening umiejętności społecznych jest przeznaczony przede wszystkim dla osób cierpiących na chorobę Aspergera, która związana jest z brakiem umiejętności interpersonalnych oraz społecznych. Mimo, że zespół ten nie wiąże się z opóźnieniami związanymi z rozwojem umysłowym bardzo często może utrudniać funkcjonowanie wśród ludzi, a także naukę w szkole czy późniejsze znalezienie pracy. Warto jednak pamiętać, że z treningu może skorzystać również każda inna osoba posiadająca konkretne trudności życiowe. Trening umiejętności społecznych pomaga nauczyć się funkcjonowania wśród innych ludzi, a zajęcia są organizowane w niewielkich grupach, dzięki którym każdy podopieczny znajduje się pod nadzorem specjalisty.

 

Jak przebiega trening umiejętności społecznych?

Aby móc ćwiczyć zachowania wśród innych ludzi uczestnicy kursu przede wszystkim skupiają się na wzajemnych rozmowach i budowaniu interakcji pomiędzy sobą nawzajem. Bardzo często podczas tego kursu inscenizowany są różne scenki, a każdy z uczestników otrzymuje własną rolę. Dzięki temu oswajają się oni z konkretnymi sytuacjami i ćwiczą jak właściwie reagować. Podczas zajęć uczestnicy uczą się i dziękować, mówić komplementy, prosić o pomoc, oferować ją czy przepraszać. Dodatkowo spotkania bardzo często urozmaicone są w zajęcia, które skupiają się na tym by przekazać uczestnikom wiedzę jak rozpoznawać i wyrażać swoje uczucia, a także jak być asertywnym i jak radzić sobie z dokuczaniem. Ze względu na komercyjny charakter,  grupy są złożone z maksymalnie 6 osób, każdy z uczestników czuje się bezpiecznie i komfortowo. Zajęcia są relatywnie krótkie i trwają do 50 minut- jest to wystarczający czas aby przećwiczyć zaplanowane partię materiału oraz wprowadzić uczestników w konkretną tematykę. Zajęcia są interesujące i ciekawe, każde następne spotkanie skupia się na innej kwestii, dlatego nawet młodsze dzieci nie będą się nudzić.

 

Kiedy można zostać zastosować trening umiejętności społecznych?

Trening umiejętności społecznych jest jedną z wielu metod terapeutycznych, która doskonale sprawdza się przede wszystkim u młodszych osób. Bardzo często biorą w nim udział dzieci z zespołem Aspergera jednak uczestnictwo jest również zalecane dzieciom z ADHD.  Z trening umiejętności społecznych może również z powodzeniem skorzystać osoba dorosła. Może być to wyjątkowo dobre rozwiązanie w przypadku osób zmagających się z zaburzeniami osobowości na przykład posiadających osobowość lękową czy unikającą, a także dla wszystkich, którzy cierpią na zaburzenia nerwicowe, zaburzenia afektywne, schizofrenię czy zaburzenia schizoafektywne. Trening umiejętności społecznych może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla wielu osób dlatego warto zdecydować się przetestować ten formę, która być może wniesie wiele do życia osoby zmagającej się z problemami.  Trening umiejętności społecznych pozwoli nabyć podstawowe zdolności, które ułatwią dostosowanie się do społeczeństwa oraz właściwe reagowanie podczas interakcji z innymi ludźmi. Podczas terapii każdy uczestnik zyskuje umiejętność inicjowania rozmowy, jej prowadzenia, a także wyrażania krytyki oraz umiejętności radzenia sobie w niecodziennych sytuacjach jakie mogą się niekiedy przytrafić. Uczestnicy również zyskują umiejętność słuchania innych ludzi, a także radzenia sobie z własnymi uczuciami i przemyśleniami. Dzięki tym umiejętnością zdecydowanie łatwiej jest rozpocząć pracę w grupie jest wyjątkowo ważne zarówno w trakcie uczęszczania do szkoły, jak i później w pracy.


Dowiedź się więcej o zajęciach: http://www.matiam.pl/strefa-dziecka/tus-dla-dzieci-z-za