Uprawa truskawek – najważniejsze aspekty

domowy dżem truskawkowy

Przed rozpoczęciem sadzenia, należy zdobyć dużą wiedzę w zakresie sadzenia truskawek. Sadzonki wymagają bowiem specjalnego traktowania, odpowiedniego rodzaju gleby czy właściwego nawadniania. Hodowlą truskawek może zająć się każdy z nas – istotne jest kierowanie się zasadami. Inaczej wygląda hodowla na działce, w domowym ogródku, a inaczej na roli mającej kilka hektarów. W dzisiejszych czasach, o sposobach sadzenia truskawek można dowiedzieć się chociażby z internetu.

Najważniejsze czynniki decydujące o jakości truskawek

Gleba – przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z uprawą, należy dokonać odpowiedniego typu gleby. Gleba żyzna i ciężka może nie nadawać się do uprawy zagonowej, a gleba, która jest zbyt lekka i sucha może znacznie wpłynąć na wysokość i jakość plonów. Ziemię przeznaczoną do uprawy truskawek trzeba także dobrać do odmiany sadzonek. To, co trzeba zrobić przed rozpoczęciem hodowli, to przede wszystkim zadbanie o kwaśność gleby. Hodowcy radzą, aby gleba nie była ani zbyt kwaśna, ani zbyt zasadowa. Optymalny stan gleby powinien wynosić między 5.0 a 6.0 PH. Powinna być więc lekko kwaśna. Nie bez znaczenia pozostaje również, czy gleba jest sucha, bardziej mokra czy ciężka itp.

Odmiana – wbrew pozorom istnieje ogrom odmian owoców truskawek. Ich różnica nie zawsze polega na wyglądzie czy smaku. Najczęściej, sadzonki odróżnia się porą, w której są one sadzone i zbierane. Co prawda, niektóre odmiany charakteryzują się ciemniejszą barwą. Inne są bardziej soczyste. Truskawki mogą być większe i mniejsze. Istotne jest, aby odmiana była odpowiednio zadbana, zgodnie z wymaganiami.

Odległości między rzędami i sadzonkami – każda odmiana oraz typ uprawy musi mieć inne odległości między zagonami, rzędami i  samymi sadzonkami. Niektóre odmiany truskawek są bardzo gęste – przez to musimy stosować się do określonych zasad w zakresie sadzenia. Najczęściej odległości między sadzonkami wynoszą od 20 do 30 cm, między rzędami od 30 do 60 cm, a między zagonami od 60 do 150 cm. Różnorodne zasady dotyczące odległości na uprawie, nie są podawane bez powodu. Rolnicy i hodowcy, stosując te zasady, zapobiegają powstawaniu wielu chorób. Zachowanie odpowiedniej odległości między sadzonkami i rzędami czy zagonami zapewni odpowiednie wietrzenie, co jest istotne dla każdego typu uprawy.

owoce truskawek

Oczyszczanie i pielęgnacja sadzonek – Niezwykle ważne jest oczyszczenie gleby ze wszystkich chwastów i pozostałości po starych czy innych sadzonkach. Przeczyszczenie gleby w bardzo dokładny sposób i pozbycie się starych, nadgniłych czy przesuszonych liści jest jedną z najważniejszych czynności, jakie trzeba wykonać przed rozpoczęciem sadzenia truskawek.Dużo zależy od tego, czy oczyszczaniem zajmujemy się ręcznie czy maszynowo.  Dodatkowo, dbanie o czystość gleby odbywa się inaczej, jeśli mamy do czynienia z glebą suchą, mokrą, żyzną itp.

Nawadnianie – jak wiadomo, z nawadnianiem nigdy nie należy przesadzać. Nie można również zapominać o optymalnej ilości wody, którą musimy zużyć do podlania zbiorów. Niedobór wody może skutkować przesuszeniem się sadzonek – a z kolei podlewanie truskawek w nadmiarze może skutkować niskimi plonami w przyszłym sezonie. Kiedy więc najlepiej jest nawadniać uprawy? Otóż, najlepszą porą na podlewanie sadzonek, jest moment, w którym wzrastają. Dodatkowo, trzeba dbać o ich odpowiednie nawodnienie w okresie wzrastania i dojrzewania owoców. Nie należy jednak zapominać o podlewaniu truskawek podczas zawiązywania przez nie pąków na następny sezon.

Równie istotne jest miejsce, w którym nabędziemy nasze przyszłe sadzonki – w celu zakupu w sprawdzonym miejscu, polecamy konsultacje u specjalistów http://owoce-truskawek.eu