Usuwanie wirusów i bakterii – jak robią to profesjonaliści?

sterylna

Jeżeli w domu znalazłeś robactwo lub pasożyty, to z pewnością jak najszybciej zamówiłeś profesjonalne ich usuwanie. Jednak na tym nie należy poprzestawać – w końcu obecność w domu niechcianych gości z pewnością doprowadziło do tego, że w domu rozprzestrzeniły się także różnego rodzaju wirusy czy bakterie. Ba, nie trzeba nawet mieć w domu pasożytów, by mogły się tam odkładać wszystkie mikroorganizmy, które mogą zatruwać życie i powodować choroby. Jak zatem można się pozbyć wirusów i bakterii? Jak to robią profesjonaliści?

Jak przebiega dezynfekcja?

To właśnie dezynfekcja jest tym, co zwalcza drobnoustroje, wirusy oraz bakterie z otoczenia. Wykonywana jest ona przez profesjonalistów, którzy posiadają odpowiedni sprzęt i znają odpowiednie metody. Jak zatem dokładnie wygląda dezynfekcja? Przede wszystkim warto wiedzieć, że rozróżnia się dwa rodzaje dezynfekcji – zapobiegawczą oraz ogniskową. Pierwsza z nich jest stosowana w takich miejscach, które są szczególnie narażone na powstawanie szczepów bakterii czy wirusów. Dzięki niej takie problemy są całkowicie niwelowane. Taką formę dezynfekcji stosuje się w publicznych toaletach, w łaźniach, na stołówkach, czy też na przedmiotach częstego użytku, np. naczyniach.

Z kolei dezynfekcja ogniskowa to proces, który jest robiony tuż przy ognisku bakterii, np. przy łóżku osoby chorej. Wykonuje się ją także tam, gdzie osoba chora przebywała. W każdym przypadku najlepszym rozwiązaniem powinno się okazać użycie tych dwóch metod. Dzięki temu dezynfekcja będzie pełniejsza i da lepsze efekty. A w jaki sposób przebiega dezynfekcja? Co takiego jest wykorzystywane w jej trakcie, że jest ona tak skuteczna?

sala operacyjna

Jakie są metody dezynfekcji?

Można wybrać jedną z trzech metod dezynfekcji – fizyczną, chemiczną oraz termiczno-chemiczną. Jeżeli chodzi o dezynfekcje fizyczną, to do niej używana jest para wodna. Wykorzystuje się ją do dezynfekcji sprzętów, które zostały już oczyszczone. Oprócz pary wodnej, w dezynfekcji fizycznej wykorzystuje się także promieniowanie – a dokładniej promienie UV o długości 256 nm.

Z kolei, jeżeli wybierze się dezynfekcję chemiczną, to do jej wykonania można użyć alkohole (np. etylowy, izopropylowy), utleniacze, fiolet krystaliczny, związki fenolowe, aldehydy, związki metali ciężkich (srebro, rtęć, miedź), a także kwasy i zasady. W tym rodzaju dezynfekcji można więc wybrać naprawdę sporo możliwości.

Z kolei dezynfekcja termiczna polega na użyciu specjalnego sprzętu, który wydziela odpowiednią temperaturę, w której bakterie oraz wirusy nie są w stanie przetrwać.

Jeżeli chodzi o metody dezynfekcji, to należy wybrać to, co uważa się za najistotniejsze i najlepsze w działaniu. Nie warto w tym wypadku chodzić na półśrodki. Zawsze trzeba wybierać to, co najlepiej się sprawdzi,

Nie ważne, czy w domu zalęgły się robaki lub pasożyty. Nie ważne, czy w domu przebywała osoba chora w najbliższym czasie. Nie ważne czy w laboratorium na uniwersytecie zajmujecie się mikrobiologią czy chemią (oferujemy również sprzątanie laboratoriów). Raz na jakiś czas warto jest poddać swój dom lub miejsce, w którym się przebywa, dezynfekcji. Dzięki temu zapobiegnie się rozprzestrzenianiu się wirusów, bakterii oraz innych drobnoustrojów.

To właśnie w ten sposób można spać spokojnie i mieć świadomość, że nic cię nie ruszy i żadna choroba nie jest ci straszna. Aby przeprowadzić dezynfekcje, wystarczy, że wynajmiesz profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie przygotowanie i sprzęt.