Wszystko co musisz wiedzieć o wymiarowaniu 3d

wymiarownie

Pojęcie wymiarowania jest nierozłączne z terminem, jakim jest rysunek techniczny. Przystępując do wykonania rysunku technicznego trzeba mieć na uwadze fakt, że prostokątne rzuty nie wystarczą, aby móc wykonać przedmiot.

Konieczne są informacje między innymi o wielkości detali. Dodanie wymiarów to nic innego jak wymiarowanie. 3D to nowoczesna technika tworzenia przedmiotów w trójwymiarze. Co oznacza i jakie są zalety i wady wymiarowania 3D?

Wymiarowanie – co to znaczy?

Wymiarowanie jest podstawową czynnością, jaką wykonuje się z pomocą rysunku technicznego. Jest to pierwszy krok do stworzenia jakiegokolwiek przedmiotu. Podstawą są rzuty prostokątne brył. Chociaż są one pomocne w procesie tworzenia, to nie oddają charakteru i nie przekazują niezbędnych informacji. W niektórych przypadkach kluczowe jest uwzględnienie detali.

Wymiarowaniem jest określenie wszystkich pomiarów na rysunku, uwzględniając różnorodne szczegóły na szkicu, które mają ułatwić osobie wykonującej projekt dany przedmiot. Dzięki temu, posiadając rysunek techniczny w każdym momencie ma się wgląd w szczegóły dotyczące ostatecznego wyglądu przedmiotu w rzeczywistości.

Czym jest wymiarowanie 3D?

Wymiarowanie 3D, a konkretnie wymiarowanie szkicu trójwymiarowego, to sposób na podawanie wymiarów różnych przedmiotów na rysunkach technicznych, zachowując ich trójwymiarowy, przestrzenny charakter. Podobnie jak w przypadku wymiarowania 2D, wymiarowanie 3D przedstawia się za pomocą linii, liczb, a także znaków wymiarowych (np. średnica Ø, promień R).

Dzięki profesjonalnie przeprowadzonemu wymiarowaniu możliwe jest między innymi przygotowanie niezbędnych dokumentów potrzebnych do stworzenia konstrukcji czy prototypów budowli. Wymiarowanie trójwymiarowe umożliwia także optymalne zaplanowanie zużycia materiałów i obliczanie nakładu pracy i czasu realizacji projektu.

Zdejmowanie wymiaru z najdrobniejszych komponentów, które składają się na całość, zapewnia dokładność i precyzję np. modeli budynków i konstrukcji.

Zalety wymiarowania 3D

Wymiarowanie produktów w technice 3D pozwala na osiągnięcie przestronności i wielowymiarowości prototypowych przedmiotów czy modeli. Dzięki temu możliwe jest dokładne zdejmowanie wymiarów komponentów trójwymiarowych i optymalne i bezpieczne zarządzanie projektem aż do momentu ukończenia.

Programy, które umożliwiają wykonanie wymiarowania 3D są doskonale przystosowane do nowych technologii i wyśrubowanych standardów technicznych. Dzięki temu, rozwiązania trójwymiarowe pozwalają usprawnić pracę, lepiej zarządzać budżetem czy przewidywać ryzyko.

Tworzenie rysunków technicznych i gromadzenie takiej dokumentacji jest niezbędne do precyzyjnego opracowania prototypów, a w dalszej kolejności elementów stałych.

wymiarownie 3d

Wady wymiarowania 3D

Wykorzystanie drukarek 3D i wymiarowanie 3D to sposób na osiągnięcie zadowalających efektów przy użyciu nowych technologii i zdobyczy nauki. Wykwalifikowany zespół techników, inżynierów po studiach technicznych czy specjalistów po certyfikowanych szkoleniach to gwarancja sukcesu.

Wymiarowanie 3D to niezbędny krok przy modelowaniu wielu przedmiotów od tych codziennego użytku, po maszyny przemysłowe. Wszechstronność i dokładność specjalistów wykonujących wymiarowanie trójwymiarowe wiąże się jednak z wysoką ceną.