Zabawki dla szybszego rozwoju

Zabawki towarzyszą dzieciom od ich pierwszych dni. Kiedyś dziecku musiała wystarczyć jedna szmaciana laleczka czy pluszowy miś. Dziś kupujemy dzieciom bardzo dużo zabawek, często niestety nieprzemyślanych, nieodpowiednich do ich wieku. Najwięcej kupujemy ich na urodziny, święta itp. okazje. Dzieci bardzo lubią dostawać różne prezenty, ale zabawki cieszą je najbardziej. Musimy jednak pamiętać, żeby dostosować zabawkę do wieku dziecka.

Zabawki, które uczą

Niemowlakom i małym dzieciom nie możemy kupować zabawek zawierających małe, drobne elementy, które maluszek mógłby połknąć. W przypadku małych dzieci dobrze sprawdzają się zabawki drewniane, które są trwałe, solidne i nie niszczą się zbyt szybko, nawet, jeżeli ciągle spadają na podłogę. Poza tym ważne, żeby zabawki dla tych najmłodszych nie były zbyt głośnie, nie wydawały dźwięków, które mogą wystraszyć maluszka. Dla dzieci dwuletnich będą odpowiednie różne układanki, puzzle, klocki, labirynty, zabawki kreatywne, instrumenty muzyczne. Dzieci w wieku przedszkolnym są bardziej wymagające, chętnie bawią się zabawkami kreatywnymi, lubią zabawy w teatrzyki, sklepy, w gospodarstwa domowe. Dzięki zabawkom kreatywnym dzieci czerpią przyjemność z odkrywania gamy kolorów, dźwięków, barw. Do zabawek kreatywnych należą różne masy plastyczne, pieczątki, stempelki. Bez względu na to ile dziecko ma lat, zabawka nie powinna wyłącznie bawić dziecko, ale także wspierać jego rozwój i edukację. Wszyscy odbieramy otaczający nas świat za pomocą naszych zmysłów: słuchu, wzroku, węchu, dotyku. Proces przetwarzania odebranych informacji nazywa się integracją sensoryczną. Aby dziecko prawidłowo rozwijało się to wszystkie zmysły muszą działać prawidłowo i współpracować ze sobą. Niestety czasami zdarza się, że u niektórych dzieci występują zaburzenia integracji sensorycznej.

zabawka

Jeżeli uważnie obserwujemy swoje dziecko to możemy wychwycić pewne niepokojące zachowania, np. problemy z koordynacją, zbyt małą wrażliwość na różne bodźce, problemy z samodzielnym jedzeniem, nadwrażliwość słuchową czy dotykową. Nie trzeba ignorować takich sygnałów tylko należy wybrać się do terapeuty. Warto również próbować pobudzać zmysły dziecka do działania za pomocą różnych zabawek. Dużą rolę terapeutyczną pełnią zabawki sensoryczne. Teraz na rynku jest dużo sklepów, które mają w swojej ofercie wiele różnych zabawek terapeutycznych. Możemy kupić żele sensoryczne, które zmieniają kolor i konsystencję po wsypaniu do wody, kolorowe zestawy drewnianych paneli z barwnymi szybkami z plexi, dotykowe domina, ruchome klocki z kręcącymi się wewnątrz buźkami, zabawne myszki do stymulacji układu dotykowego i wiele innych. Rodzice kupując zabawki nie powinni kierować się wyłącznie tym czy dana zabawka im się podoba tylko czy będzie podobała się dziecku, czy będzie chciało się nią zabawić, czy jest zgodna z jego zainteresowaniami, gustem. Ważna jest także jakość zabawek. Nasz rynek zalewa fala głównie chińskich zabawek, często z nieodpowiednich dla dzieci materiałów. Kupując zabawki powinniśmy zwracać uwagę skąd pochodzą, z czego są wykonane.