Zalegający zlom – ile można na nim zarobić?

złom

Złom to różnego rodzaju odpady wykonane z takich materiałów jak stal, aluminium, miedź, żeliwo, cyna, cynk, mosiądz itd. Skoro są one traktowane jako odpady, wydawać by się mogło, że nie mają żadnej wartości.

W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej, ponieważ materiały te mogą być ponownie wykorzystywane w produkcji różnego rodzaju nowych wyrobów. Z tego też względu są one idealnym źródłem wielu cennych surowców, które w procesie recyklingu można uzyskać w dużo szybszy i tańszy sposób. Z ego też względu tak ważną rolę odgrywają obecnie skupy złomu, które gromadzą wszelkiego rodzaju wyroby wykonane z materiałów, które można ponownie użyć w produkcji. Warto więc wiedzieć, jak wyglądają obecnie ceny złomu, dlaczego tak często się one zmieniają, co na to wpływa oraz dlaczego warto zdecydować się na sprzedaż zalegającego złomu?

Orientacyjne ceny złomu

Obecnie sprzedaż złomu może być bardzo opłacalnym interesem. Wszystko to za sprawą dość atrakcyjnych cen złomu, które w wielu przypadkach mogą pozwolić na uzyskanie sporej ilości pieniędzy nawet z dość niedużej ilości odpadów. Warto więc wiedzieć ile pieniędzy można dostać za określony materiał w skupie złomu.

Aluminium, które jest jednym z najpopularniejszych surowców, można odsprzedać w skupie za naprawdę dobre pieniądze. Obecnie w przypadku aluminiowych puszek cena oscyluje w okolicach 3,50 do nawet ponad 5 zł za kilogram, aluminium niesortowane warte jest 3,10 do 5 zł za kilogram, a cena czystych albuminowych profili może sięgać nawet blisko 10 zł za kilogram. Żeliwo warte jest zazwyczaj w okolicach 1 zł za kilogram, miedź ponad 30 zł za kg, brąz od kilkunastu do nawet ponad 20 zł za kilogram, ołów czysty ponad 6 zł, cynk około 7 zł, cyna od niecałych 50 zł do nawet 60 zł za kilogram, mosiądz 15 – 18 zł, natomiast stal w zależności od rodzaju od kilkunastu groszy (puszki) do nawet ponad 4 zł za wysokiej jakości stal kwasoodporną. Jak widać, ceny złomu mocno różnią się w zależności od materiału, jednak nie tylko to wpływa na ich wartość.

Dlaczego ceny złomu stale się zmieniają?

Ceny złomu są bardzo mocno powiązane z cenami surowców dostępnych na globalnym rynku. To sprawia, że wszelkie wahania ceny tych surowców wpływają również na cenę złomu w skupach. Popyt na dany materiał szybko sprawia, że jego cena na rynku oraz w skupach rośnie, natomiast spadek tego popytu przekłada się również na spadek cen. Ponadto różnego rodzaju znaczące wydarzenia na świecie mogą również mieć spory wpływ na globalne ceny surowców i tym samym na ceny złomu. Widoczne to było np. po wybuchu wojny na Ukrainie, co doprowadziło do wielu nagłych wahań cen surowców.

Od czego zależy cena złomu?

Podstawowym wyznacznikiem cen złomu w skupach, jest oczywiście cena danego surowca na rynku globalnym, na którą wpływ na popyt i wiele innych czynników. Warto jednak pamiętać, że nie tylko ta kwestia wpływa na finalną cenę złomu. Spore znacznie ma również lokalizacja danego skupu, ponieważ często ceny tego samego materiału mogą się znacząco różnić w zależności od lokalizacji. Różnice te często sięgają nawet kilkunastu procent między różnymi miastami lub województwami. Nie mniej ważne znacznie ma również aktualna sytuacja na świecie oraz w kraju, a także to jaką cenę ustali sobie właściciel danego skupu, ponieważ między firmami prowadzącymi tę działalność ceny również mogą się różnić.

złom

Dlaczego warto sprzedać zalegający złom?

Sprzedaż zalegającego złomu to nie tylko świetny sposób na zarobek, ale również metoda na dostarczenie niezbędnych surowców firmom produkcyjnym. Każda rzecz zaliczana do złomu to potencjalnie cenny materiał, który może być ponownie użyty do produkcji różnego rodzaju wyrobów. Warto więc go sprzedać, aby mógł on służyć w innym miejscu. W tym celu najlepiej wybrać skup złomu z dojazdem do klienta, dzięki czemu nie trzeba będzie się martwic transportem złomu, ponieważ wszystkim zajmie się dana firma.