Zastosowanie tokarek numerycznych

nowoczesna-tokarka-numeryczna

Tokarka numeryczna to urządzenie przeznaczone do bardzo dokładnej obróbki prostych przedmiotów jak i elementów o bardziej skomplikowanej budowie. Wprowadzenie maszyn tego typu zrewolucjonizowało pracę w wielu zakładach.

Skąd wzięła się popularność tokarki numerycznej?

Tokarka numeryczna przyspieszyła proces produkcji, obniżyła koszty wytwarzania oraz znacząco poprawiła jakość wykonania co bezpośrednio wpływa na jakość wszelkich urządzeń, które dziś używamy. Tokarki numeryczne umożliwiają ręczną obsługę jak i zaprogramowanie ich w celu automatycznej obróbki, co jest przydatne przy produkcji na większą skalę i umożliwia powtarzalność przy wytwarzanych przedmiotów. Tokarka numeryczna powstała w czasach, gdy komputery powoli zostały wdrażane w życie codzienne. Jednak swoją popularność zyskała dzięki dość nikim cenom podzespołów komputerowych, które odgrywają kluczową rolę w sprzętach tego typu.

tokarka-numeryczna-hyundai

Tokarki wyposażone w elementy elektroniczne posiadają interfejs umożliwiający łatwą komunikację z operatorem tokarki. Dzięki wyposażeniu tokarki w nowoczesne serwomotory na wszystkich osiach operator jest w stanie sterować ruchami maszyny z ogromną precyzją. Chcąc zautomatyzować proces wytwarzania gotowego elementu trzeba rozpocząć od zaprojektowania elementu bądź całego gotowego produktu w programach takich jak CAD czy SolidWorks oraz stworzyć odpowiednią dokumentację.

Zaprogramowanie tokarki

Następnym krokiem jest stworzenie programu sterującego ruchami tokarki. W czasie programowania trzeba tak dobrać wszystkie parametry, aby uzyskać żądany kształt w jak najkrótszym czasie, co spowoduje, że proces będzie bardziej wydajny, a więc ekonomicznie bardziej opłacalny. Dopiero po przygotowaniu modelu, dokumentacji i programu można rozpocząć proces produkcji. Wydawać się może, że takie przygotowanie jest czasochłonne, jednak przy wytwarzaniu wielu takich samych elementów można docenić fakt, że proces odbywa się bez większej ingerencji człowieka. Jedynie na początku trzeba skalibrować początek współrzędnych względem materiału, który ma zostać poddany obróbce. Jednak przy większej ilości przedmiotów do wykonania bądź odtworzenie danego przedmiotu po długim czasie dzięki posiadaniu gotowego programu okazuje się być wielkim udogodnieniem.

Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów tokarek, które są przeznaczone do obróbki przedmiotów o rozmaitych rozmiarach. Można wyróżnić:

  • tokarki kłowe,
  • uchwytowe,
  • rewolwerowe,
  • tarczowe,
  • karuzelowe
  • i tym podobne.

Różnią się one sposobem mocowania obrabianego przedmiotu oraz jego dopuszczalnymi gabarytami. Jednak myśląc o kupnie tokarek na początku warto pomyśleć o używanym sprzęcie. To tanie rozwiązanie dla początkujących firm, gdyż ich cena jest znacznie niższa w porównaniu z nowymi urządzeniami. Przy odpowiedniej konserwacji urządzenia te powinny służyć przez wiele lat przynosząc zyski dla firmy. Z czasem, uzbierają się kwoty, które pozwolą na zainwestowanie w najnowocześniejszy sprzęt, wyposażony w narzędzia odporne na wysokie temperatury umożliwiające toczenie z bardzo dużymi prędkościami.

Przy odpowiednim gospodarowaniu pieniędzmi można bardzo dobrze rozwinąć firmę i przyjmować znacznie więcej zamówień.