Zatkany kanalik łzowy u niemowlaka – jak sobie z nim poradzić?

oko dziecka

Łzy mają za zadanie nawilżać i chronić nasze oczy przed zanieczyszczeniami, bakteriami i wszelkimi innymi ingerencjami, które mogłyby narazić oko na niebezpieczeństwo. Nadmiar łez, w normalnej sytuacji, odprowadzany jest do jamy nosowej i woreczka łzowego poprzez kanaliki łzowe.

Co jednak, gdy ten kanalik zostanie zatkany? Sprawa nieco bardziej się komplikuje w przypadku, kiedy zatkany kanalik łzowy należy do niemowlaka. Wiadomo, że dzieci są bardziej narażone na niepożądane działania i dolegliwości, które dla dorosłego nie stanowiłyby aż takiego problemu. Jak zatem objawia się ten proces u niemowląt? W jaki sposób przebiega leczenie?

Czym jest zatkany kanalik łzowy?

Każdy z nas posiada kanaliki łzowe górne i dolne. Znajdują się one w powiece górnej, jak i dolnej, a ich celem jest transportowanie łez worka spojówkowego wprost do woreczka łzowego. Zapalenie kanalika łzowego czy też powszechnie znany zatkany kanalik łzowy to stan, w którym kanalik zostaje odcięty od światła w powiece. Skutkuje to zablokowaniem regularnego przepływu łez do woreczka. Choroba ta najczęściej spotykana jest u noworodków i niemowląt, rzadziej u dorosłych. Przyczyną zatkania kanaliku łzowego bywa stan zapalny, lecz zwykle jest to po prostu stan fizjologiczny, który samoistnie znika przed upływem roku. Jeśli dziecko po tym czasie nadal miewa objawy związane z zatkanym kanalikiem lub są one regularne, należy rozpocząć stosowny proces leczenia.

Do innych przyczyn, mogących mieć wpływ na zatkanie kanalika łzowego u malucha należą między innymi:

  • polipy,
  • wady związane z rozwojem twarzoczaszki,
  • powracające stany zapalne zatok lub spojówek.

Częste infekcje mogą doprowadzić do zapalenia kanalika łzowego, zatem rodzice małych dzieci powinni zwracać szczególną uwagę na pojawiające się objawy.

Jak się objawia zatkany kanalik u niemowlaka?

Objawy, które mogą zdradzać, że dziecko cierpi na zapalenie kanalika łzowego to po pierwsze obrzęk okolic oczu, a także związane z nim zaczerwienienie, ciągłe łzawienie oraz wydobywanie się wydzieliny ropnej. Do objawów należy także nieostre widzenie oraz nieustanny ból w kącikach oczu.

Jeśli dziecko dużo płacze, a łzy zbierają się worku spojówkowym zamiast płynąć dalej kanalikiem, to oko niestety nie jest w stanie się samo oczyścić. W związku z czym obecne w powietrzu drobinki kurzu czy bakterie bez problemu mogą zalec w oczach malucha. Takie środowisko sprzyja rozwijaniu się kolejnych infekcji i zapaleń, dlatego najlepiej zgłosić się do odpowiedniego miejsca w celu diagnostyki oraz zaleceń w sprawie leczenia.

Gdzie się udać, gdy zauważymy objawy?

Kiedy zauważymy niepokojące symptomy, zaleca się jak najszybsze udanie do pediatry, który oceni oraz zdiagnozuje przypadłość niemowlaka. Jeśli potwierdzi się diagnoza zatkanego kanalika łzowego, lekarz powinien wystawić skierowanie na wizytę u okulisty w Jeleniej Górze. Odpowiedni specjalista ustali, co dziecku dolega oraz co powinno się zrobić dalej, aby mu pomóc.

Lekarz może zweryfikować, czy dziecko cierpi na zapalenie kanalika na kilka sposobów. Po pierwsze może sprawdzić drożność kanalików poprzez uciśnięcie woreczka łzowego. Jest w stanie zobaczyć cały proces w lampie szczelinowej lub wzierniku. Może także zastosować bardziej zaawansowane metody typu: zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny, tomografię, płukanie dróg łzowych, test fluoresceinowy lub scyntygrafię dróg łzowych. Kiedy już odpowiednia diagnoza zostanie postawiona, możliwe jest ustalenie kolejnych kroków, między innymi sposobu leczenia.

niemowlę

Proces leczenia zatkanego kanalika łzowego

Na samym początku, widząc, że dziecko ma zatkane kanaliki łzowe, można zastosować masaż worka łzowego, który zwiększy ciśnienie hydrostateczne, które następnie spowoduje pęknięcie błony zatykającej kanalik. Dodatkowo, lekarz może przepisać antybiotyk, który zwalczy stan zapalenia i przyniesie maluchowi ulgę.

W przypadku gdy metody te zawiodą, konieczny może okazać się zabieg sondowania, który jest inwazyjny. Polega na wprowadzeniu do kanalików bardzo wąskiej sondy, która ma na celu fizyczne przebicie błony. Jest to niezwykle efektywne leczenie, jednak zaleca się, aby stosowane było u maluchów powyżej 5 miesięcy, a niektórzy radzą, by miały one więcej niż rok.