3 powody, dla których warto kupić zabawki dla szczeniaka
Kupno psa wiąże się z wielkimi zmianami w naszym życiu. Żywe zwierzę to duża odpowiedzialność i nowe obowiązki, których trzeba być świadomym. Gdy kupujemy młodego psa, należy zdawać sobie sprawę z jego potrzeb i uzbroić się w duże pokłady cierpliwości i wytrwałości. Z drugiej strony pomaganie naszemu pupilowi w poznawaniu świata może być piękną i ekscytującą przygodą.
Czy młode psy potrzebują zabawek?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, a wciąż możemy obserwować psy z zaburzeniami behawioralnymi związanymi z brakiem odpowiednich rozrywek czy nieradzeniem sobie z emocjami. Wszystko to może, choć oczywiście nie musi, być skutkiem zbyt małej aktywności intelektualnej i braku możliwości wyładowania emocji. Szczeniaki są w tej kwestii trochę podobne do dzieci – potrzebują sposobu na zajęcie czasu, ale takiego, który pozwoli im na poznawanie świata, prawidłowy rozwój i zajmie ich umysł.
Zabawa jest dla szczeniaka sposobem na poznawanie świata i nawiązywanie relacji z jego człowiekiem. Jeśli chcemy wychować szczęśliwego, spokojnego i przede wszystkim spełnionego psiaka, należy zapewnić mu odpowiednie warunki do prawidłowego i zrównoważonego rozwoju. Rynek zabawek dla szczeniąt jest ogromny i z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i swojego pupila. W sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, można znaleźć różnego rodzaju pluszaki, kongi, maty węchowe czy inne gadżety, które pomogą naszemu pupilowi. Oczywiście na początek najlepiej spróbować kilku rozwiązań i sprawdzić, które będzie się sprawdzało najlepiej w przypadku naszego szczeniaka. Należy obserwować czy chętniej bawi się zabawkami z tkaniny, czy woli twarde i gumowe. Od wyników tego „doświadczenia” powinniśmy uzależnić nasze późniejsze wybory zakupowe.
Dlaczego szczeniak potrzebuje zabawek?
Każdy szczeniak może potrzebować zabawek z innych powodów, jednak trzeba pamiętać, że są one niezbędne do wychowania szczęśliwego zwierzaka. Ważne jest też to, by odpowiednio dobrać rozmiar zabawki do wielkości naszego psa i jego wieku. Wiadomo, że szczeniak może się zniechęcić do gumowych zabawek jeśli będą dla niego za twarde.
- Głównym powodem, dla którego powinniśmy zaopatrzyć naszego młodego psiaka w zabawki, jest naturalna potrzeba żucia i gryzienia u psów. Jeśli sami nie zaspokoimy tej potrzeby, zwierzę zacznie sam szukać sobie przedmiotów do żucia, przez co może niszczyć przedmioty w domu. Należy też dodać, że psiaki czują zwiększoną potrzebę żucia podczas ząbkowania. Schłodzone zabawki mogą pomóc naszemu maluchowi w ukojeniu nieprzyjemnych odczuć związanych z wyrzynaniem się zębów. Dodatkowo, dzięki zapewnieniu psu zabawek w młodym wieku, łatwo nauczymy go, co nadaje się do zabawy, a co nie.
- Przede wszystkim jednak, zabawki pomagają naszym pupilom na rozładowanie emocji. Coraz częściej jesteśmy otaczani przez uciążliwe bodźce, co wprawia nas w zły nastrój. To samo może dotyczyć naszego malucha. Czasami emocje go przerastają i potrzebuje on sposobu na wyładowanie się. Jeśli nie chcemy mieć zniszczonych mebli czy kapci, warto zapewnić zwierzakowi zabawki, które skupią na sobie całą uwagę psa. My będziemy spokojni o nasz dobytek, a pies wyciszony i spokojny. Zabawki pomagają kształtować psa. Rozwijają jego intelekt i umiejętności motoryczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że psy potrzebują także rozrywki umysłowej, nie tylko fizycznej. Pies często niszczy nasze rzeczy po prostu z nudów. Warto w takiej sytuacji postawić się na jego miejscu. Jak byśmy się czuli zostawieni sami, na kilka godzin, bez żadnej rozrywki? Na pewno niespecjalnie szczęśliwi i szukalibyśmy sobie jakiegoś zajęcia
- Wiele młodych psów ma także problem z zostawaniem samymi w domu. W skrajnych przypadkach taki strach może przerodzić się w lęk separacyjny. By tego uniknąć, warto zapewnić swojemu pupilowi coś, na czym będzie mógł skupić swoją uwagę, a co odciągnie jego myśli od tego, że został sam. Lęk separacyjny często może pojawić się z wiekiem, jeśli psa spotka coś nieprzyjemnego pod naszą nieobecność, ale już od młodości należy uczyć pupila zostawanie samemu w domu.