Angielski biznesowy – jak można się go nauczyć

Znajomość języka angielskiego to dziś w środowisku zawodowym właściwie konieczność. Umiejętności porozumiewania się w tym międzynarodowym języku wymagają dziś niemalże wszyscy pracownicy, a im wyższy poziom umiejętności tym oczywiście lepiej. Większość osób może pochwalić się dziś przyzwoitym poziomem komunikacji w języku angielskim. Problemy pojawiają się jednak w momencie, gdy wymagana jest znajomość bardziej technicznego, biznesowego słownictwa. Z pomocą przychodzą więc kursy tak zwanego „business English”, które są oczywiście zróżnicowane pod kątem różnych branż. Jak wybrać kurs, który przygotuje cię do biegłego posługiwania się branżowym słownictwem w języku angielskim i jak uczyć się angielskiego biznesowego szybko i skutecznie?

Zanurz się w języku

Wykorzystywanie języka angielskiego w codziennych sytuacjach biznesowych wcale nie wymaga od ciebie znajomości języka na poziomie biegłym. Wystarczy przyzwoity poziom B2, by wszyscy dookoła zrozumieli ciebie, a ty ich. Używanie języka na co dzień stanowi samo w sobie metodę skutecznej nauki. To również okazja, by wyłapać najważniejsze słownictwo biznesowe istotne dla twojej konkretnej branży. Starając się o pracę w danej firmie koniecznie sprawdź, czy lokalne szkoły językowe nie oferują kursów angielskiego biznesowego w danej dziedzinie lub poszukaj kursów online. Pozwoli ci to na przyswojenie konkretnego słownictwa, które utrwali ci się podczas pracy w danym środowisku.

Poznaj podstawy języka

Wiele osób dowiaduje się o konieczności znajomości języka angielskiego biznesowego dopiero podczas składania w danej firmie swojego CV. Na tym etapie jednak nie jest za późno, by przyswoić sobie podstawowe umiejętności komunikacji w języku angielskim i wdrożenie angielskiego biznesowego do codziennego słownika. Wyobraź sobie, że angielski biznesowy to po prostu zwyczajny język obcy, stosujący się do określonych zasad i reguł. Oczywistym jest, że język biznesowy będzie znacznie bardziej oficjalny i ugrzeczniony w porównaniu z mową potoczną, jednak jego znajomość nie jest możliwa bez znajomości podstawowych zasad rządzących językiem angielskim. Wykorzystaj więc wiedzę, którą już posiadasz i traktuj zestaw słownictwa i formułek obowiązujących w języku biznesowym jako synonimów do używanych na co dzień słów.

Ucz się słownictwa regularnie, ale w małych porcjach

Nie ma żadnej różnicy pomiędzy nauką słownictwa uważanego za „normalne” i tego zarezerwowanego dla środowiska biznesowego. Nie ma więc sensu zmienianie skutecznych metod nauki znanych z tradycyjnego angielskiego na potrzeby nauki wersji biznesowej. Zmień materiały i stosuj te same techniki co zwykle. Najlepszą metodą nauki słownictwa jest niewątpliwie używanie go. Trudno jest więc nauczyć się języka biznesowego przez czytanie biznesowej prasy. Postaraj się zamiast tego przeczytać artykuł a następnie streścić go przed lustrem używając nowo poznanego słownictwa. Obserwuj media związane z daną branżą i ucz się pojawiającego się tam słownictwa. Codziennie, ale w małej dawce – to najskuteczniejsze podejście. Nie przeciążasz się bowiem, nie starasz wkuć wszystkiego w jedną noc przed sesją. Słownictwa branżowego prawdopodobnie nie znajdziesz w zwyczajnym słowniku, ale wystarczy wrzucenie zwrotu do wyszukiwarki by odnaleźć konteksty w jakich występuje. Ucz się na podstawie kontekstów zamiast wykuwać definicje każdego słowa z osobna. Czytaj teksty i zamiast tłumaczyć poszczególne wyrazy, staraj się zapamiętać i zrozumieć w jakich zdaniach zostały użyte. Osoby posługujące się biegle językiem często mają problem z wyjaśnieniem jakiegoś zwrotu właśnie dlatego, że znajomość definicji w języku polskim jest zwyczajnie nie przydatna. Myśl w języku angielskim, skoro musisz się nim porozumiewać.